שתף קטע נבחר

משפט רמדיה: "גיא לא הצליח להחזיק את ראשו"

"אף אחד לא אומר שזו טרגדיה של המשפחות", אמר בכאב אלי אולנובסקי שאיבד את בנו גיא, כשהיה בן שלושה חודשים. "יש לי בבית ילדה שמונשמת ונלחמת על כל טיפת נשימה", סיפרה אמה של נועה חייבי שנותרה בחיים, אך "נתונה לחסדי מכונת ההנשמה"

העדים עולים לדוכן - והכאב צף מחדש: בבית משפט השלום בפתח-תקווה נפתח היום (א') שלב ההוכחות במשפט רמדיה, הפרשה שבמסגרתה מתו שני תינוקות ו-20 אחרים נפגעו קשות בגלל מחסור בוויטמין. העד הראשון שעלה להעיד היה אלי אולנובסקי מאילת, שאיבד את בנו גיא, בן שלושה חודשים במותו.

 

אולנובסקי הגיע להעיד בבית המשפט מבלי שאשתו אלינה ידעה על כך. "יומיים לפני שנפטר התקשרה אליי אלינה ואמרה כי גיא בוכה באופן רצוף ועושה תנועות ידיים", סיפר. "למחרת הוא כבר לא הצליח להחזיק את ראשו, היה ישנוני, לא בכה, רק עשה קולות".


אלי אולנובסקי בבית המשפט, היום (צילום: עופר עמרם)

 

במהלך עדותו החל אולנובסקי לבכות וכאשר נשאל על-ידי השופטת אם ירצה הפסקה, אמר: "אני חזק, אני אמשיך. זו פעם ראשונה שלי בבית משפט ופעם אחרונה. אני מבקש לתת לי לסיים. זה לא אני אומר פה את הדברים, זה גיא אומר. אני משמיע את מה שגיא אומר".

 

אולנובסקי סיפר כי לאחר מותו של גיא, ההורים קיבלו פיצוי מרמדיה. בחקירה הנגדית הוצגה פחית של פורמולה שמסרה המשפחה למשטרה, ואולנובסקי נשאל אם הוא יודע שהפחית הזאת היא מסדרה תקינה, כזאת שלא היה חסר בה ויטמין.

 

אחריו עלתה להעיד מיכל זיסר, שסיפרה כי בנה נולד במצב תקין. היא תיארה את ההידרדרות במצבו של הבן, עד שמת בבית החולים שניידר. "ביום האחרון החלה קריסת מערכות, חיכינו עד שיפסיקו הצפצופים".

 

"קדיש על גיא במקום שיגיד עליי"

לפני עדותו אמר אולנובסקי כי לאחר מות הבן ב-2003, הוא ורעייתו עלו במשך ארבעה ימים לקבר של בנם. "אמרתי עליו קדיש במקום שהוא יגיד עליי". לבני הזוג שתי תאומות בנות חמש. "זה הכוח שלנו, אבל לא הנחמה", אמר. אולנובסקי הוסיף: "אני מצפה לצדק ומקווה שיהיה צדק. כואב לי שאני שומע את הסנגורים שמדברים על הטרגדיה של הנאשמים ואף אחד לא אומר שזו טרגדיה של המשפחות".

 

לדיון הגיעו גם הוריה של נועה חייבי, בת 6, שנפגעה מהפורמולה ומאז היא מחוברת למכשירים ומוגדרת כצמח. אמה, אביבה אמרה: "אני סומכת על בית המשפט, הם החליטו שלא נעיד ומצדי זה בסדר. עברה עלי צמרמורת כששמעתי את טענות הסנגורים בדיון. יש לי בבית ילדה שמונשמת ונלחמת על כל טיפת נשימה".

 

אביבה הוסיפה ואמרה כי היא לא היתה רוצה להיות במקומם של הנאשמים,

אך הם צריכים לתת את הדין. "המצב של נועה הידרדר בשנתיים האחרונות. היא מוזנת מהבטן, מחוברת לצינורות. נתונה לחסדי מכונת ההנשמה. אני מצליחה לתקשר איכשהו עם נועה, אני חושבת שהיא מבינה".

 

לפני הדיון אמר סניגורו של מנכ"ל רמדיה, גידי לנדסברג, כי הנאשמים בישראל הם "דגי רקק בפרשה" ושלא נעשה ניסיון להעמיד לדין את הנאשמים העיקריים לדבריו, שהם אנשי חברת "הומנה" בגרמניה שייצרה את הפורמולה. הסניגור טען כי אי העמדתם של אנשי הומנה לדין בישראל, משדר רפיון ידיים של המדינה. לדבריו, שום מנכ"ל סביר לא יכול היה לחזות או לצפות את מה שיקרה ולפעול בדרך אחרת.


פורסם לראשונה 18/10/2009 12:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלי אולנובסקי ומיכל זיסר
צילום: עופר עמרם
נועה חייבי ואמה
צילום: אוהד קיינר
מומלצים