שתף קטע נבחר

נתניהו: להקים שואב אבק שיחזיר המוחות מחו"ל

ראש הממשלה הורה לשר החינוך להגיש הצעה להקמת קרן, שתפעל להחזרת מדענים שעזבו את הארץ. נתניהו: "אנחנו מדינה קטנה עם כיסים גדולים של כסף יהודי". שר החינוך: צריך מהלך רחב שיטפל בבעיות העומק של המערכת

ביום שבו נפתחה שנת הלימודים תש"ע במוסדות להשכלה גבוהה - קורא ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להקים קרן במימון יהודים בעולם, שתפעל להחזיר לישראל את החוקרים והמרצים שנמצאים בחו"ל: "צריכים להקים כאן שואב אבק, שישאב את המוחות הישראלים שנמצאים באוניברסיטאות המובילות בחו"ל".

 

ראש הממשלה, שאמר את הדברים בישיבת הממשלה, מנסה לקדם רעיון להקמת קרנות יהודיות, כדי לגרום למדענים ישראלים ויהודים מרחבי העולם, שנטשו את האקדמיה בארץ בשל הצעות כספיות טובות יותר ברחבי תבל, לשוב לישראל.


ראש הממשלה ושר החינוך בישיבה הבוקר (צילום: AP)

 

בדיון על ההשכלה הגבוהה הוצגו בפני השרים נתונים לפיהם ב-40 המחלקות המובילות באוניברסיטאות מהטובות בעולם יש ישראלים - שהובאו לשם במימון קרנות זרות.

 

נתניהו אמר בישיבה: "אנחנו מדינה קטנה עם כיסים גדולים של כסף יהודי בעולם ויש לנו את הראש היהודי. בארץ יש כשבע אוניברסיטאות ושפע מכללות, שאותן יש לתגבר בהון האנושי הזה מן המובילים בעולם. בארצות הברית הקרנות האלה שואבות את המוחות הגדולים בעולם. לא נפגע בסגל האקדמי בישראל, אלא נפעל בתיאום איתו".

 

הוא אמר כי "זה מה שעושים ב-MIT, בסן דייגו ובהרווארד. זו הדרך לשאוב את המוחות היהודים הגדולים".

 

הצעת נתניהו מבוססת על רעיון שהעלה לא מכבר מי שהיה נשיא אוניברסיטת בן גוריון, השר לענייני מיעוטים, פרופ' אבישי ברוורמן. לרעיון זה נמצאו תומכים בעולם האקדמיה, ביניהם שר המשפטים פרופ' יעקב נאמן ושר האוצר יובל שטייניץ.  הקרן תתבסס על הממון היהודי מרחבי העולם ותשיב לישראל חוקרים ומדענים הפזורים באוניברסיטאות המובילות בעולם.

 

ראש הממשלה הטיל על שר החינוך, גדעון סער,

ויו"ר ועדת התקצוב והתכנון (ות"ת), מנואל טרכטנברג, להגיש בתוך שישה שבועות הצעת החלטה בנושא זה. הוא הורה להם להיפגש עם ראשי הסגל האקדמי, על מנת לפעול בשיתוף פעולה איתם כדי להשיב 'כוחות אקדמיים' לישראל.

 

לדברי סער, שיתוף הפעולה בין הגורמים השונים הבטיח את פתיחת שנת הלימודים במועדה. הוא הוסיף כי "יהיה צורך להגיע למהלך רחב שיטפל בבעיות העומק של המערכת: הבעיה התקציבית, בריחת מוחות, שכר הלימוד, מודל תקצוב חדש ובעיית הפנסיה". טרכטנברג אמר כי "זהו יום חג להשכלה הגבוהה ששנת הלימודים נפתחה ללא איומים והשבתות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו וסער. תוכנית בעוד חודש וחצי
צילום: אוליבייה פיטוסי , ג'יני
מומלצים