שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  מסתמן: פישר ימשיך לקדנציה נוספת עד 2015

  רה"מ ושר האוצר יבקשו בקרוב מהנגיד להישאר בתפקידו עוד 5 שנים, ופישר צפוי להשיב בחיוב להצעה. מקורב לנגיד: "הוא אוהב את המדינה ואת התפקיד, כשתובא בפניו הצעה רשמית הוא יסכים להישאר". בכיר באוצר: "תרומתו למשק עצומה"

  פרופסור סטנלי פישר, נגיד בנק ישראל השמיני מאז קום המדינה, צפוי להמשיך לעוד קדנציה. ל"ממון" נודע שרה"מ בנימין נתניהו ושר האוצר יובל שטייניץ כבר גיששו אצל הנגיד בדבר נכונותו להמשיך ולכהן בתפקידו המרכזי במשק הישראלי. בקרוב הם צפויים לפנות אליו רשמית ולבקשו להתמנות לנגיד לכהונה שנייה. פישר צפוי להשיב בחיוב להצעה.

   

   

  מקורביו של פישר אמרו ל"ממון" כי אם ייענה להצעה, הוא יתנה את המשך כהונתו בהעברת חוק בנק ישראל ב-3 קריאות בכנסת עוד לפני סיום כהונתו בקדנציה הראשונה בסוף אפריל הקרוב. מקורב לנגיד אמר אתמול: "פרופסור פישר אוהב את המדינה ואוהב את התפקיד. סביר מאוד שייענה בחיוב להצעה, כאשר תובא בפניו רשמית". דובר בנק ישראל סירב להתייחס לנושא.

   

  ל"ממון" נודע שראש הממשלה ושר האוצר סבורים שסטנלי פישר משמש כשגריר הטוב ביותר של כלכלת ישראל בעולם, וכי תרומתו למשק הישראלי עצומה. "חבל לוותר על היתרון הזה", אמר גורם בכיר במשרד האוצר. למרות שהסמכות הרשמית למנות נגיד היא בידי שר האוצר, הנוהג בשנים האחרונות הוא שאת הנגיד ממנים בהסכמה ראש הממשלה ושר האוצר.

   

  הקדנציה של נגיד בנק ישראל נמשכת חמש שנים. סטנלי פישר התמנה לתפקידו ב-1 במאי ,2005 יום עלייתו לישראל מארצות הברית, ולפיכך תסתיים כהונתו בעוד כחצי שנה.

   

  לאחרונה פורסמו בתקשורת שמות שונים של מועמדים להחליף את הפרופסור פישר, לאחר שהתגלעו חילוקי דעות בינו לבין צמרת משרד האוצר בנושא חקיקת חוק בנק ישראל החדש, והצורך בפיקוח על שכר עובדי בנק ישראל.

   

  עד כה התבקשו רק שני נגידים של בנק ישראל לכהן מעבר לקדנציה הראשונה: דוד הורוביץ, הנגיד הראשון, שכיהן בין השנים ,1971-1954 והנגיד השישי, הפרופסור יעקב פרנקל, שכיהן בשנים 2000-1991 אך סיים את כהונתו, לבקשתו, שנה לפני כן.

   

  מי שהציעו לפישר את התפקיד מלכתחילה היו ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון ושר האוצר בממשלתו, בנימין נתניהו. פישר שקל את ההצעה ימים אחדים, והחליט "לעשות עלייה לארץ ישראל". ביום שבו עלה לישראל וקיבל לידיו תעודת זהות כחולה, מינה נשיא המדינה את הכלכלן בעל השם העולמי לנגיד בנק ישראל.

   

  חבר הממשלה, פרופסור אבישי ברוורמן, אמר אתמול: "אין לי ספק שהפרופסור פישר ימשיך בכהונתו וייענה בחיוב להצעה לכהן קדנציה שנייה. מדובר בכלכלן דגול, שהכל מבינים היום כי הוא המתאים ביותר לכהן בעת הזו בתפקיד המפתח הכלכלי הזה במדינת ישראל".

   

  הכתבה מתפרסמת הבוקר במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים