שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מארי: "רוני השפיל את רוז, שדפקה ראש בקיר"

  מעל דוכן העדים המשיכה מארי פיזם לגולל בדמעות את מסכת חייה העצובה של בתה בת הארבע, שהיא ובן זוגה נאשמים ברציחתה: "הוא היה מעניש את רוז, שם אותה בפינה שעות. אמרתי לו שיעזוב אותה ויציק לי". לדבריה, המשפחה נחלקה לשניים - רוני לצד הבנות המשותפות, ומן העבר השני רוז ומארי

  משפטם של מארי פיזם ורוני רון, הנאשמים ברצח הילדה רוז , ממשיך לחשוף עדויות עצובות על חייה של המשפחה המעורערת מנתניה. היום (ג') נמשכה בבית המשפט המחוזי בפתח-תקווה עדותה של מארי, אמהּ של רוז, שהחלה בשבוע שעבר. היום סיפרה מארי בדמעות על היחס הקשה שלו זכתה הילדה בת הארבע מצד רון, בן זוגה, סבהּ של הילדה ואביהן של שתי ילדותיהן המשותפות.

   

  בין היתר סיפרה מארי כי כשרוז חזרה מצרפת לישראל, "היה הרבה לחץ בבית", והמשפחה נחלקה לשניים - כאשר רוני לצד הבנות המשותפות, ומן העבר השני רוז ומארי. "המשפחה הייתה במצב רע. רוני היה משפיל אותה". לגבי הקשר בין הילדה לסבהּ, סיפרה מארי: "רוז לא הבינה מי היה רוני.

   הוא לא היה נותן לה את המקום שלה במשפחה. הוא היה נותן עדיפות לבת הקטנה. הוא לא היה מתנהג טוב עם רוז".

   

  "רוני היה מעניש את רוז, שם אותה בפינה במשך שעות", הוסיפה בעדותה. "הוא היה אומר לי להגיד שרוז מגעילה. היה נותן לה לקפוץ, היה אומר לה לא לזוז מהמיטה. רוז היתה נוהגת לשכב במיטה על הגב ולדבר עם עצמה. זה היה מפריע לו, ואז הוא היה מחייב אותה לשכב על הבטן כדי שתישן. אמרתי לרוני להפסיק להציק לרוז, ויותר טוב שיציק לי".

   

  לשאלה איך הייתה רוז מגיבה להתנהגות של רוני, השיבה מארי: "היא נסגרה, הייתה נסיגה בהתנהגות שלה. היא חזרה לעשות פיפי במיטה, הייתה נכנסת לחדר ודופקת את הראש על הקיר. היו סימפטומים של אוטיזם. היה לי מאוד קשה לראות איך רוני מתנהג אליה ואיך רוז מגיבה, לראות את הסבל בעיניים של רוז. אמרתי לרוני להפסיק. אמרתי לרוז לא להקשיב לרוני ולהקשיב לי".

   

  "לפעמים הייתי מדברת איתה והיא לא היתה עונה"

  בתשובות לשאלות הסנגוריות, עו"ד רויטל סוויד ועו"ד מירב גרינברג, סיפרה מארי כי רוז לא הייתה רגילה לחיות עם משפחה: "היו לה המון שאלות, אבל לה לא היו התשובות לענות לה". עוד סיפרה כי לילדה היו "המון קשיים", והיא החלה "להיכנס לעולם משלה, לדמיין סיפורים, היא היתה מדברת לעצמה ונכנסת לתוך בועה".

    

  "לפעמים הייתי מדברת איתה והיא לא היתה עונה", סיפרה. "בהתחלה לא דאגתי, ראיתי ילדה שמגנה על עצמה, אבל זה היה נמשך שעות.

  דיברתי עם הרופאה, אמרתי לה שרוז צריכה עזרה וצריכה תשובות וגם אני צריכה עזרה כדי להסביר לה. הסברתי לרופאה על הקשיים של רוז שלא מוצאת את מקומה בין רוני לביני, וגם בין היחסים בין האחיות, כשהיא האחות הגדולה".

   

  לדבריה, רוז דיברה צרפתית, ואף החלה לומר כמה מילים בעברית. לרוז לא חסרו, לטענתה, צעצועים, בובות, דובונים ואף ספרי ילדים בצרפתית. עוד סיפרה עוד כי רוז חלקה חדר עם בת אחרת, והייתה ישנה בשק שינה שאמה של מארי קנתה לה בצרפת. "רוז נקשרה לשק שינה, היתה כל הזמן מחזיקה אותו", אמרה. "על שק השינה היה ציור של נסיכה", הוסיפה בדמעות. "היא אמרה שהיא הנסיכה רוז".

   

  "הכול היה בכוח, מה שהוא היה עושה עם רוז"

  בעדות היום עלו גם המכתבים שכתבה מארי לרוני. בין היתר סיפרה על מכתב שכתבה בינואר 2008, שעסק בהתנהגותו כלפי רוז. "לא הייתי מסוגלת לראות את הסבל של רוז ומה שרוני היה מסוגל לעשות", אמרה היום.

   

  מארי סיפרה על אירוע מסוים, שהתרחש כשרוז ואחת הבנות האחרות שיחקו יחד עם צעצועים. הבת השנייה נפלה, ואז ביקשה מארי מרוז להיכנס לחדרה, אולם היא סירבה. כאן נכנס רון לתמונה: "הוא הכניס אותה בכוח לחדר והשכיב אותה על המיטה. ביקשתי מרוני שנחליף תפקידים והוא יטפל בבת ואני ברוז. הכול היה בכוח, האלימות, המעשים, מה שהוא היה עושה עם רוז. הוא היה מסוגל להרים את היד עליה".

   

  "ביקשתי ממנו להפסיק לשלוט עליי", הוסיפה לגבי האירוע המדובר. "ביקשתי ממנו אז לצאת מהחדר כדי שיירגע. הוא יצא, אבל אני קיבלתי את המכות. הוא נרגע עליי". לדבריה, רון היה מאשים אותה שהיא מטפלת ברוז ולא באחיותיה.

   

  אירוע אים נוסף שמארי תיארה היום עסק בתקיפה של רוז על-ידי רון אותה כאשר נסעו לטיפול בעקבות ניתוח שעברה. במהלך הנסיעה, לדבריה, בעוד שלוש הבנות מאחורה, הוא היכה אותה. כשהגיעו הביתה, סירה, אמר רון שהוא עוזב. בעקבות זאת התקשרה לאחותו וסיפרה לה על מה שקרה, והאחות הציעה שיעברו טיפול פסיכולוגי. 

   

  מארי סיפרה עוד כי הבינה שרוז תמשיך לסבול, וההתנהגות שלה מצויה בנסיגה. "היה לנו קושי להיות ביחד, הבנתי שרוז צריכה מקום אחר בו תוכל לפרוח", אמרה. "רוז ואני היינו כמו אדם אחד. כשהיא הייתה בצרפת הרגשתי שחסר לי החצי השני שלי, וכשהיא חזרה לישראל היה קשה למצוא חזרה את הקשר אמא וילדה בינינו. היה קשה למצוא רגעים שיכולתי ללטף אותה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "היה הרבה לחץ בבית" מארי פיזם
  צילום: עופר עמרם
  רוז לא הבינה מי הוא. רוני רון
  צילום: עופר עמרם
  מדברת לעצמה ונכנסת לתוך בועה. רוז בת הארבע
  צילום רפרודוקציה: נמרוד גליקמן
  מומלצים