שתף קטע נבחר

מייסד ויקיפדיה: "ויכוח הוא כלי לשלום"

מייסד האנציקלופדיה החופשית ויקיפדיה, ג'ימי ווילס, המתארח בארץ במסגרת "ועידת הנשיא" מאמין כי בכל עימות, יש קהילה של אנשים שמעדיפים להתרכז בעובדות. אותם אנשים הם אלה שדואגים לעדכן את ויקיפדיה, הוא מסביר

ג'ימי וויילס, מייסד האנציקלופדיה החופשית ויקיפדיה, אומר כי דיון וויכוח, כמו שנעשה באנציקלופדיה שהקים, יכולים להיות כלי בדרך לשלום. את הדברים הביע הבוקר (ד'),

כשהתארח בוועידת הנשיא בירושלים. “הצעד הראשון בלא להילחם, הוא להבין אחד את השני", אומר ווילס.

 

ווילס גם הציג את HP MagCloud שנוצר משיתוף הפעולה שלו עם חברת HP. נוסף על ויקיפדיה אותה מפעילה ויקימדיה – ארגון ללא מטרות רווח, הפועל גם בתחום המסחרי. חברת Wikia אותה הוא מפעיל, מאפשרת להקים אתרים בנושאים ותחומים מסויימים על בסיסי ויקי, כלומר גם בשיתוף הגולשים.

 

החברה שלו החלה לשתף פעולה עם HP ולהציע מגזינים מודפסים מותאמים אישית. כלומר, גולשים יכולים להיכנס למשל לאתר המתכונים Recipes.wikia.com לבחור מספר מתוכנים וליצור מגזין לבחירתם.

 

ויקיפדיה עוזרת להסברה?

ווילס אף סקר את פעילות ויקימדיה ישראל, העמותה המטפלת בענייני ויקיפדיה בישראל. מייסד האנציקלופדיה החופשית אמר כי בוויקיפדיה בעברית קרוב ל-100,000 ערכים, שמהווה יחס גבוה לדוברי השפה, לעומת שפות אחרות. זאת, בין השאר לדברי ווילס, בגלל חדירת רוחב הפס הגבוהה בארץ. לדבריו, בוויקיפדיה בעברית מבקרים מליון גולשים וחצי שונים מדי חודש. זאת נוסף על שימוש גבוה בגירסה האנגלית. 

 

בנוסף, פועלת ויקיפדיה הישראלית לשינוי חוק זכויות היוצרים – בתחום של יצירות שבבעלות המדינה. איציק אדרי, דובר ויקיפדיה ישראל מסביר כי תמונות של לשכת העתונות

הממשלתית, וארכיונים נוספים אינם זמינים לציבור באופן חופשי – זאת בניגוד לנעשה בחו"ל.  

 

כך, למשל, תמונות רשמיות של ראשי ממשלה ושרים מגיעים לוויקיפדיה הישראלית מחו"ל. בארה"ב, למשל, משוחררות התמונות הממשלתיות ברשיון CC שמאפשר שימוש חופשי יותר.

 

אדרי הסביר כי בזמן עופרת יצוקה, פנו אליו מוויקיפדיה הגרמנית, ואמרו לו שהפלסטינים משחררים תמונות לוויקיפדיה מהמלחמה ואילו בישראל זה לא קורה. לדבריו, שחרור התמונות יעזור גם בהסברה הישראלית.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ויילס בוועידת הנשיא
צילום: סיון פרג'
מומלצים