שתף קטע נבחר

הכביש ייפתח לפלסטינים? "הצבא יצפצף על בג"ץ"

בג"ץ קבע כי סגירת כביש בהרי יהודה לפלסטינים פוגעת במרקם החיים של אלפים, והורה לפותחו. מה זה בדיוק "מרקם חיים"? התושבים מסבירים: "אם רוצים לעשות חתונה - אז בכפר אחר; מי שהולך לעבוד, יוצא בשבת דרך ההרים, וחוזר ביום חמישי". ומה יהיה עכשיו? הם לא מאמינים שהמצב ישתנה

בכפר ג'דאללה שבהרי יהודה לא מתרגשים מההוראה שבג"ץ נתן הבוקר (יום ה') לצה"ל, לאפשר בתוך שלושה חודשים את פתיחתו של הכביש המוביל לבית עווא, שהיה סגור לתנועת פלסטינים משיקולים בטחוניים.

 

תושבי ג'דאללה, הצמוד לבית עווא, מזכירים כי זו כבר החלטה שישית של בתי המשפט בעניין - ובפועל, מעולם לא יושמה שום החלטה והכביש נותר סגור. בהתחשב בניסיון העבר, אומרת ראניה ג'דאללה, תושבת הכפר, סביר שגם הפעם הצבא "יצפצף" על ההחלטה: "ההוראה של בית המשפט לצבא, אין לה כל משמעות לגבינו".

 


 

לבית הספר, דרך ההרים (צילום: בצלם)

 

שופטי בג"ץ קבעו כי סגירת הכביש אינה מידתית ופוגעת ב"מרקם החיים" של ג'דאללה ושל עוד עשרות כפרים באזור. ראניה מסבירה במה מדובר: "הכביש הזה משפיע על חייהם של עשרות כפרים ועשרות אלפי תושבים, אם לא מאות אלפים, ולא רק בכפר שלנו. חיי היומיום שלנו ולמעשה כל החיים כולם מתנהלים בצל ההחלטה לסגור את הכביש. אם אנחנו רוצים לעשות חתונה עם כל קרובי המשפחה, אנחנו נאלצים לעשות אותה אצל קרובי משפחה בכפר דורא. אם אנחנו רוצים לתאם שקרוב משפחה יגיע אלינו, צריך תיאומים שנמשכים כמעט שבוע. אמבולנס עוכב פה יומיים כי יצא ללא אישור".


קטע הכביש הסגור לפלסטינים - מסומן ירוק (באדיבות Mapa)

 

אביה של ראניה, כמו כל פועלי הכפר והכפרים מסביב, יוצא לעבודה בשבת אחר-הצהריים וחוזר בחמישי בערב, בגלל הכביש. "בקיץ, בחורף, חייבים לצאת דרך דרכים עוקפות ודרך ההרים", היא מסבירה. "ואני מדברת על פועלים שיש להם היתרי עבודה.

הם ישנים בכפר מחוץ לאזור, כדי לחסוך מעצמם את הטרחה של המחסומים על הכביש הזה. יוצא שכל הפועלים בכפר ובכפרים מסביב נשארים רחוק מהמשפחות במשך כל ימי השבוע כי הם לא יכולים להשתמש בכביש הזה ונאלצים לעשות שימוש בדרכים הרריות כדי להגיע למקום עבודתם, ולכן הם מעדיפים לשהות במשך השבוע מחוץ לכפר". 

 

"הכביש הזה פוגע בכל תחומי מרקם החיים ובכל תחומי היום יום", היא מסכמת, "וזה כדי לתת ביטחון, כמו שאומר הצבא, לפחות מ-100 מתנחלים".

 

  • לצפייה בסרטון של בצלם על החיים בצל סגירת הכביש, לחצו כאן .

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכביש. רק למתנחלים
צילום: בצלם
באין כביש, משתמשים בדרכים עוקפות
צילום: בצלם
מומלצים