שתף קטע נבחר

מהומה בהר הבית: שוטרים נפצעו, מתפללים נעצרו

בצל היערכות מוגברת - הותקפו שוטרים באבנים ובקבוק תבערה. בתגובה פרצו להר בליווי רימוני הלם, והחלו לפנותו ממתפללים. ניסיון להידבר עם עשרות מתבצרים במסגד אל-אקצה. 3 שוטרים נפצעו קל, 12 נעצרו בהר וסמוך לו. הוואקף טוען כי 8 מתפללים נפצעו, המשטרה מכחישה. המפכ"ל: יד קשה נגד מפרי הסדר

החשש מתקריות בהר הבית התממש. שלושה שוטרים נפצעו הבוקר (יום א') באורח קל, עם התחדשות הפרות הסדר בהר הבית בירושלים. המהומות החלו מוקדם יותר הבוקר, נרגעו לזמן מה ושוב התחדשו. שניים מהשוטרים טופלו במקום וחזרו לפעילות, ואילו השלישי פונה במצב קל לבית החולים הדסה עין-כרם. המשטרה מכחישה טענות לפיהן גם מתפללים נפצעו. 12 פלסטינים נעצרו במהלך האירועים, בהם הממונה על ירושלים בפתח, חאתם עבד אל-קאדר.

 

במשטרת ירושלים תולים את האחריות למהומות היום בהסתה של גורמים בתנועה האיסלאמית ובחמאס, שקראו אתמול לצעירים להפר את הסדר בהר הבית, וממשיכים בכך גם היום.

במשטרה מבהירים כי התכוננו מבעוד מועד להפרות סדר ועשו כל ניסיון לשמור על הסטטוס קוו בהר הבית - קרי, תפילת המוסלמים וביקור תיירים - אך דקות ספורות לאחר פתיחת ההר לתפילות, החלו יידויי אבנים וחפצים, בקבוקי תבערה, חומצה ושמן לעבר שוטרים שסיירו באזור, וכוחות משטרה נאלצו לפרוץ פנימה. האירועים התפשטו לפרקים גם למקומות נוספים בעיר העתיקה, כאשר באחת הסמטאות יידו ערבים אבנים לעבר עוברי אורח ושוטרים. לא ידוע על נפגעים באירועים אלה.

 

כוח משטרה נכנס לרחבת הר הבית במטרה לתפוס את מיידי האבנים. במהלך הפריצה פנימה עשו השוטרים שימוש ברימוני הלם. פלסטינים ואנשי הוואקף טענו כי לפחות שמונה מתפללים נפצעו, אך במשטרה טוענים כי אינם יודעים על פצועים מלבד השוטרים. בתוך מסגד אל-אקצה נמצאים עשרות צעירים מוסלמים. המשטרה מנסה להידבר עם נציגים שונים, בהם אנשי הוואקף, על-מנת להרגיע את המצב.


המפכ"ל בהר הבית, היום (צילום: גיל יוחנן)

 

עבד אל-קאדר נעצר, טיבי נשאר בחוץ

במהלך האירועים נעצרו 12 בני אדם בהר ובסביבתו. שלושה מהם נתפסו ברחבת הר הבית ועוד תשעה במבואות להר, והאזור כולו פונה ממתפללים. בין העצורים - חאתם עבד אל-קאדר עיד, מחזיק תיק ירושלים בפתח. הוא נעצר לחקירה ברחבת הר הבית לאחר שלטענת המשטרה הפר את הסדר, תקף שוטרים וקרא למתפללים לצאת בתהלוכה. הוא הועבר להמשך חקירה במפלג המיעוטים של משטרת ירושלים.

מתיחות בהר הבית, הבוקר (צילום: גיל יוחנן)

 

בעקבות האירועים סגרה המשטרה את הר הבית למתפללים מוסלמים ולמבקרים. ברחבת הכותל המערבי נמשכו תפילות היהודים כסדרן, בחסות המשטרה.

 

תקרית נרשמה עם הגעתו למקום של ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל). הוא ניסה להיכנס להר הבית, אולם שוטרים מנעו זאת ממנו. "אני רואה זאת בחומרה", אמר טיבי. "המשטרה מפרה את החוק. אין זה בסמכותה. מסגד אל-אקצה זה לא שטח צבאי סגור". לאחר כ-50 דקות המתנה סב טיבי על עקבותיו.

 

במהלך האירועים התראיין מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב דודי כהן, שפנה למתפללים המוסלמים: "אני מזהה במהלך היום קבוצות רבות וגדולות של ערביי מזרח ירושלים וערביי ישראל שהגיעו להר בעידוד התנועה האילסאמית שבכיריה נמצאים פה. אני קורא להם לאיפוק ושקט ולא להסית. משטרת ישראל תנהג ביד קשה נגד כל מפרי סדר בהר הבית. המסיתים זה אותם אנשים שאתם מכירים. זה בלתי אפשרי שמשטרת ישראל תידרש כל יום ראשון לתנועה האיסלאמית, ולכן אנו נטפל בזה בזוית החקירתית". הוא הבהיר כי המשטרה לא נכנסה למסגד אל-אקצה, שם מתבצרים המתפללים, ואין לה כוונה לעשות כן.

 

12 בני אדם נעצרו באזור ההר (צילום: גיל יוחנן)

 

החשש המשטרתי מפני תקריות אלימות בהר התעורר בשל קריאות של ערבים במזרח ירושלים ובצפון הארץ לבוא ולהגן על הר הבית ומצד שני - קריאות של פעילי הימין הקיצוני ליהודים לבוא לבקר בהר הבית בהמוניהם.

 

עם זאת, לפי ההחלטה במשטרה אמש, ההר לא ייסגר למבקרים ולא יוגבל

גיל המתפללים המוסלמים. עם זאת, הבטיחו במשטרה לנהוג בנחישות וביד קשה נגד כל ניסיון להפר את הסדר, הביטחון ושינוי הסטטוס קוו בהר הבית ובסביבתו.

 

מוסד אל-אקצא היה זה שהפיץ את הכרוז הקורא להגן על הר הבית. דובר התנועה האיסלאמית, עו"ד זאהי נג'ידאת, אמר: "תשובתנו לכל מי שמנסה לחלל את אל-אקצא היא הימצאותנו ותפילתנו במסגד תמיד, יום יום, שעה שעה". התנועה האיסלאמית תקצה מחר אוטובוסים לטובת מתפללים שיבקשו להגיע להר. עם זאת, התנועה לא קראה לציבור הערבי להגיע בהמוניו.


פורסם לראשונה 25/10/2009 08:15

 

בהכנת הידיעה השתתפו עלי ואקד ושרון רופא-אופיר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המשטרה סגרה את ההר למתפללים
צילום: גיל יוחנן
האירועים התפשטו לעיר העתיקה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים