שתף קטע נבחר

הנסיך הירדני: "אין מאמץ אזורי לפתרון הסכסוך"

במלאת 15 שנה להסכם השלום עם ירדן כתב הנסיך חסן, אחיו של המלך המנוח חוסיין: "כולי תקווה שיגיע היום שבו נוכל לדון בסוגיה נרחבת יותר - העובדה שהאזור נטול כל מאמץ למניעת הסכסוך ופתרונו"

מה חושב אחיו של המלך המנוח חוסיין במלאת 15 שנה להסכם השלום עם השכנה ממזרח? הנסיך חסן בן טלאל, שהיה יורש העצר בתקופה בה ישראל וירדן חתמו על הסכם השלום, אמר כי "אין מאמץ אזורי לפתרון הסכסוך".

 

במכתב שהגיע לידי ynet ויפורסם היום במסגרת כנס של מכון טרומן באוניברסיטה העברית בירושלים לציון 15 שנה לשלום, כתב הנסיך כי ההסכם עם ירדן קורא במפורש לקיום ועידה לביטחון ושיתוף פעולה במזרח התיכון. "כולי תקווה שיגיע היום שבו נוכל לדון בסוגיה נרחבת יותר - העובדה שהאזור נטול כל מאמץ למניעת הסכסוך ופתרונו".

 

בנוסף כתב הנסיך הירדני, שהודיע כי לא יוכל להגיע לכנס בשל התחייבויות קודמות: "אני רוצה לחשוב שעשיית שלום תלויה בעמים. אלה צריכים לגבור, חברות צריכות להתפתח ומה שאני מכנה - תרבות של שותפות - צריכה להיווצר".

 

היום לפני 15 שנה בדיוק חתמו ראש הממשלה, יצחק רבין ז"ל, ועמיתו הירדני המנוח, המלך חוסיין,

על הסכם השלום בין ישראל לירדן. מאז עברו הרבה מים בירדן ושתי המדינות ידעו לא מעט משברים ועימותים. רק אתמול ירדן קראה לישראל למנוע את כניסתם של כוחות הביטחון ו"גורמים יהודים קיצונים" להר הבית, והזהירה כי "פרובוקציות" מאיימות על המאמצים להשכין שלום במזרח התיכון.

 

בחודש שעבר קרא מלך ירדן עבדאללה לעולם כי יש "לפעול בנחרצות נגד צעדים ישראלים שנועדו לשנות את זהותה של העיר העתיקה ומאיימים על המקומות הקדושים". לדברי המלך, "ירושלים היא קו אדום ולכל תמרון בעיר הזאת עלולות להיות השלכות הרסניות על הביטחון ויציבות האזור". עבדאללה קרא לקהילה הבינלאומית בכלל ולאיחוד האירופי בפרט, "לפעול בנחרצות נגד צעדים ישראלים שנועדו לשנות את זהותה של העיר העתיקה ומאיימים על המקומות הקדושים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוסיין, קלינטון ורבין חותמים על ההסכם
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
הנסיך חסן. "הכל תלוי בעמים"
צילום: איי אף פי
מומלצים