שתף קטע נבחר

15 שנה - וירדן לא חוגגת: "ישראל רצחה השלום"

הפרשנים וכותבי הטורים בעיתוני הממלכה הסכימו כי השלום עם ישראל הוא קר מאוד ושתושבי ירדן סבורים כי אין שלום: "השלום לא פרח בגלל מדיניות ישראל כלפי הפלסטינים"

15 שנים להסכם השלום עם ירדן, ובממלכה ההאשמית מדברים על שלום קר. התקשורת הירדנית בחרה היום (ב') להצניע את ציון יום השנה להסכם עליו חתמו במסוף ערבה ב-26 באוקטובר 1994, המלך המנוח חוסיין ויצחק רבין ז"ל.

 

בארבעת העיתונים הגדולים בממלכה, "אל-ראי", "א-דוסטור", "אל-ערב אל היום" ו"אל-ר'ד" אין כמעט כל אזכור להסכם השלום.

עם זאת, העימותים בירושלים ובמסגד אל-אקצה זכו לסיקור נרחב, כאשר הכותרות הבליטו את האזהרות הירדניות לישראל מפני המשך המצב בירושלים ובמסגדים.

 

העיתון "אל-ערב" הזמין את קוראיו להביע את דעתם על ההסכם, ולמעט יוזמה זו - רוב ההתייחסויות בתקשורת בממלכה הן של טורים ומאמרים פרשניים. המשותף לכולם הוא ההסכמה כי השלום הרשמי עם ישראל הוא קר מאוד וכי ברמת תושבי הממלכה אין בכלל שלום. הפרשנים וכותבי הטורים מסכימים גם כי "ישראל היא זו שרצחה את השלום".

 

ד"ר חסן אל ברארי כתב במאמר תחת הכותרת "שלום או אשלייה" כי סקרי דעת הקהל מראים ש-80 אחוז מהירדנים סבורים שישראל היא אויב. אל-ברארי כתב כי הסכם השלום לא ייפה את פני ישראל. "השלום לא פרח בגלל מדיניות ישראל כלפי הפלסטינים. הישראלים סבורים כי לירדנים אין רגשות ותגובות אל מול דיכוי הפלסטינים. הישראלים שלא רואים מעבר לאף שלהם, נדהמו מעומק היחסים הירדנים-פלסטינים והבינו כי אין להפריד בין יחסי ירדן-ישראל למה שקורה במסלול הפלסטיני". אל-ברארי הוסיף כי ייתכן שהשלום החזיק מעמד באופן אסטרטגי, אך הוא נכשל ברמה העממית והציבורית.

 

"רעיון השלום נידון לרצח מחושב ע"י ישראל"

שר ההסברה הירדני לשעבר והפרשן הבכיר, סאלח אל-קלאב, כתב במאמר שעיקרו "ההגנה על בחירת ירדן ללכת לשלום", כי "ישראל היא האשמה באובדן התקווה והקריסה של הסכם ואדי ערבה". אל-קלאב אמר כי הירדנים זכאים לחוש מרירות, אך אל להם ליפול לביקורות של הערבים על ההסכם. "כל מדינות ערב הלכו לוועידת מדריד עם הראש בין הרגליים", כתב.

 

בעיתון "אל ר'ד" כתב סמיח אל-מעאייטה מאמר תחת הכותרת "קור: אכזבה ודהירה אל החושך". הוא טען כי המדיניות זורעת בקרב תומכי השלום את ההבנה שישראל היא אויב אמיתי והיא שהופכת את השלום לאשליה. "רעיון השלום נידון לרצח מחושב על ידי ישראל".

הוא גם תקף את השגרירות הישראלית בעמאן על מדיניות ההסתה שהיא מנהלת לדבריו נגד ירדן. "השגרירות ההיא מסיתה מדינות בסוגיית הגרעין האזרחי למטרות שלום של הממלכה. ישראל ומדיניותה כבר לא מחייבת אותנו לחלק את עצמנו - לתומכי ומתנגדי השלום. השלום סובל מקור רשמי וממוות ציבורי".

 

גם בעיתונים "א-דוסטור" ו"אל ערב אל היום" הסתכם הסיקור במאמר או שניים, המדברים על חלום השלום שנגוז ומאשימים את ישראל ומדיניותה באחריות לכך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוסיין, קלינטון ורבין חוגגים את ההסכם
צילום: איי פי
מומלצים