שתף קטע נבחר

סקר: שני שלישים מאמינים שהמאגר הביומטרי ידלוף

67% מהעונים סבורים כי המאגר יגיע לאינטרנט או לגורמים עוינים, כך עולה מסקר שערך מכון "מאגר מוחות" עבור מטה המאבק במאגר הביומטרי

בסקר שנערך על ידי מכון המחקר "מאגר מוחות" בניהולם של פרופ' יצחק כ"ץ, פרופ' ברוך מבורך וד"ר אמיר הורקין, עולה כי 67 אחוזים מבין בעלי הדעה ו-56 אחוזים מכלל הנשאלים מאמינים כי המאגר הביומטרי ידלוף לרשת ויועבר לגורמים בלתי מורשים. עם זאת נמצא כי 34 אחוזים מכלל הציבור מתנגדים למאגר ביומטרי ו-46 אחוזים תומכים במאגר, כאשר עשרים אחוז  - חסרי דעה בעניין. הסקר נעשה בקרב 514 נשאלים, המהווים מדגם אקראי ומייצג של האוכלוסיה הבוגרת בישראל.

 

של מי טביעת האצבע הזו בכלל?

"הממצאים החריפים העולים מן הסקר משקפים מגמה הולכת של חשש בציבור מפני שימוש לא נאות שבוצע ויבוצע על ידי המדינה ועל ידי גורמים עוינים", אומר עו"ד יהונתן קלינגר, מהפעילים במאבק נגד המאגר. "אנו קוראים לראש הממשלה להתעשת ולעצור את החקיקה, לפני שגם טביעות האצבע שלו יהיו בידי כל ילד שגולש באינטרנט וכל חוקר פרטי". אמר קלינגר.

 

חוק המאגר הביומטרי, שהוא חלק מהחוק לתעודות זיהוי ביומטריות (כלומר כאלה המאחסנות מידע ביולוגי כאמצעי מדידה) להקמת מאגר מרכזי של טביעות אצבע וצילומי פנים של כלל תושבי ישראל. הכוונה היא לאפשר גישה למאגר לרשויות אכיפת החוק ולפקידי משרד הפנים. מבקרי ההצעה, לרבות מדענים ומומחי אבטחת מידע מכל העולם, הזהירו לא אחת מפני הקמת מאגר מרכזי שכזה, והסקר האחרון שנערך מראה שהציבור מודע לסכנות.

 

חוק שילוב זיהוי ביומטרי בתעודות זהות ובמסמכי נסיעה, צפוי לעלות בימים הקרובים לקריאה שניה ושלישית במליאת הכנסת.

 

לא סומכים - בצדק?

סקר שנערך לאחרונה על ידי הרשות הלאומית למשפט, מידע וטכנולוגיה, שקבע כי 70% מהציבור אינו סומך על ההגנה על מידע פרטי שלהם הנמצא בידי המדינה. במקרים אחרים של דליפת מידע אישי, מידע מרשומות רפואיות הופקר ברחוב, ומידע הנוגע לנכי צה"ל הועבר לחברות מסחריות לצרכיהן.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המאגר: שני שליש בטוחים שהוא ידלוף
צילום: אהוד קינן
מומלצים