שתף קטע נבחר

מענקי מדען ראשי יותנו בשמירה על זכויות עובדים

עד כה יושם התנאי רק על מענקים של מרכז ההשקעות במשרד התמ"ת, בהיקף 700 מיליון שקל. ההרחבה, שמחכה לאישור סופי של מנכ"ל המשרד, תחול על מענקים בהיקף 1.4 מיליארד שקל, וצפויה להשפיע על נושא זכויות העובדים

משרד התעשייה, המסחר והתעסוקה צפוי להתנות מתן מענקים מהמדען הראשי בשמירה על זכויות עובדים בחברה המבקשת. כך נודע ל"כלכליסט". כיום מחויבות בתנאי רק חברות המבקשות מענקים במסלולים השונים של מרכז ההשקעות.  

 

הרחבה של תנאי סף זה תגדיל משמעותית את מעגלי ההשפעה של התמ"ת בנושא השמירה על זכויות עובדים בישראל, שכן היקף התקציב השנתי של המדען הראשי, שמופנה למחקר ופיתוח, הוא כ־1.4 מיליארד שקל. לעומת זאת, מענקי מרכז ההשקעות, שמשקיע בעיקר בתעשייה המסורתית, הוא 700 מיליון שקל בלבד. מי שצריך להחליט בנושא הוא מנכ"ל המשרד שרון קדמי, לאחר שיקבל אישור עקרוני מהשר בנימין בן אליעזר.

 

החברות יצטרכו להוכיח ששמרו על הזכויות  

לאחרונה החלו ליישם במשרד התמ"ת את התוכנית שאושרה בחודש מאי, שלפיה חברות המעוניינות במענקי המשרד במסלולים השונים יצטרכו להוכיח כי הן לא הורשעו או נקנסו בהפרת זכויות העובדים, כגון אי־תשלום שכר, תשלום מתחת לשכר המינימום ופיטורי עובדת בהיריון. כמו כן, החברות יצטרכו להבטיח את המשך ההקפדה על זכויות העובדים כפי שקבועות בחוק או בהסכמים השונים איתם. 

 

לפי הוראותיו של קדמי, חברה שהורשעה בשלוש השנים שלפני הגשת הבקשה או נקנסה יותר מפעמיים בשנה שלפני על הפרת זכויות עובדים, לא תוכל לקבל מענקים. עד כה נערך הנושא כפיילוט במרכז ההשקעות אך לא אצל המדען הראשי. זאת משום שמענקי המדען הראשי ניתנים לרוב לחברות קטנות וחדשות יחסית שלגביהן קשה לקבוע אם הופרו זכויות עובדים בעבר. זאת בעוד מענקי מרכז ההשקעות ניתנים לרוב לחברות תעשייה גדולות וותיקות שלהן היסטוריה ארוכה של יחסי עבודה שאותם ניתן לבחון.

 

ביוני האחרון עורר המדען הראשי בתמ"ת ד"ר אלי אופר תרעומת לא קטנה, לאחר שאמר כי אין זה מתפקידו לדאוג לכך שחברות שיקבלו מענקים מהמשרד לא יפטרו עובדים. הדברים נאמרו בהקשר לאי.סי.איי, שפיטרה כמאה עובדים חודשיים לאחר שקיבלה מענק של 30 מיליון שקל מהמדען הראשי. בשיחות של הנהלת המשרד אמר בן אליעזר כי הוא מצפה ששמירת זכויות העובדים תחול גם על המדען הראשי, אם כי אין זה אומר שחברות לא יוכלו לפטר עובדים לאחר קבלת המענק, כל עוד הליך הפיטורים נעשה לפי החוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר התמ"ת, בנימין בן אליעזר
מומלצים