שתף קטע נבחר

החרדים על "המהדרין": המדינה מחמירה מבג"ץ

הארגון החרדי "בצדק" קובע בעקבות דו"ח משרד התחבורה כי "משרד התחבורה הלך לאחור אחרי שבית המשפט כבר אישר את חוקיות קווי ההפרדה ורק ביקש להסדירם" . העותרים מרוצים: "המדינה מאמצת את עמדתנו כמדינת חוק דמוקרטית; נקווה שהשר יעמוד בלחץ החרדים"

גורמים בציבור החרדי מאוכזבים מהמלצות הוועדה שהוקמה במשרד התחבורה בנוגע לחוקיות קווי המהדרין - שהוצגו היום (ג') לבג"ץ. עו"ד ישראל גור, מהארגון החרדי "בצדק", אמר כי "משרד התחבורה הלך לאחור", לאחר שלטענתו השופטים כבר קבעו כי תימשך ההפרדה בקווים ההפרדה ורק ביקשו להסדירה בחוק.

 

"הוועדה לא עשתה כלום וסתם החזירה את הגלגל הרבה אחורנית", אמר גור, "הכל היה סתם בלי טעם. הם הגיעו עד המקום הנכון ואז ברחו ממנו. חבל שהשקיעו ובזבזו כל הרבה זמן וכסף". הפרקליט החרדי העריך כי במשרד התחבורה פשוט רוצים לגלגל את ה"תפוח אדמה הלוהט" לקדנציה הבאה.

 

דובר ועדת הרבנים לענייני תחבורה, שמעון שטרן, אמר ל-ynet כי "תשובת המדינה דווקא תומכת בהמשך המצב הקיים ולכן הקווים הנפרדים ימשיכו לפעול במתכונת הנוכחית. לטענתו, בהמלצת הוועדה נכתב כי יש לאפשר עליית נוסעים גם מהדלת האחורית ויש להתחשב בנוסעים שמבקשים לכבות את הרדיו וכו'". שטרן טען כי אין אמת בפרסומים לפיהם ההפרדה נכפית על הנוסעים על ידי נציגי החרדים או חברות האוטובוסים ולכן המצב הקיים תואם את המלצות הדו"ח.

 

העותרת בתיק, עו"ד עינת הורוביץ מהמשרד לפלורליזם יהודי, הביעה סיפוק מהמלצות הדו"ח ואמרה כי "המדינה למעשה מאמצת את עמדת העותרים שההפרדה היא בלתי חוקית ואינה עולה בקנה אחד עם החוק במדינת ישראל הדמקורטית ויש בה אפליה והשפלה". הורוביץ הוסיפה כי היא וחבריה שמחים על מסקנות הדו"ח אך היא מאמינה כי עוד יופעל לחץ ציבורי ופוליטי כבד של החרדים על השר ישראל כץ כדי שלא יאמץ אותו.

 

הסופרת הדתית, נעמי רגן,

שהיתה עותרת נוספת בתיק, אמרה כי על השר כץ לקבל באומץ לב את "ההמלצות של הוועדה שלו עצמו, כדי שנדע שאנחנו חיים במדינה דמוקרטית ולא באיראן או באפגניסטן". "כאישה דתייה", ציינה, כי "אין כל בעייה הלכתית בישיבה מעורבת באוטובוסים וכך פסק גם הרב משה פיינשטיין ז"ל שנחשב לאחד הרבנים החשובים ביותר בארה"ב בדורות האחרונים".

 

בעקבות מסקנות הוועדה, קורא ח"כ אופיר פינס (העבודה) לשר התחבורה ישראל כץ לאמץ לאלתר את המסקנות ולתמוך בחקיקה בנושא. ח"כ פינס הניח על שולחן הכנסת הצעת חוק הדומה למסקנות הוועדה של משרד התחבורה לאסור הפרדה שכזו.

  

שר התחבורה והבטיחות בדרכים, ישראל כץ, מצידו קיבל הבוקר לידיו את דו"ח הועדה לבדיקת הסדרי הסעה בתחבורה הציבורית, בקווים המשמשים את הציבור החרדי. לדברי המשרד, "שר התחבורה יגבש את עמדתו בנושא לאחר שילמד את המלצות הדו"ח לעומקן ויתייעץ עם כל הגופים והגורמים הרלוונטיים לדו"ח, תוך התחשבות עם מכלול השיקולים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה חרדית בעד ההפרדה
צילום: דודי ועקנין
צילום: ענר גרין
קווי המהדרין
צילום: ענר גרין
מומלצים