שתף קטע נבחר

40 אלף שקל לנהג - האמנם שערוריה?

חסידי הקפיטליזם הרגילו אותנו לחשוב שאדם פשוט לא אמור לזכות בשכר ותנאים הוגנים. אבל אולי דווקא זה המצב שאליו צריך לשאוף?

מעניין לבחון את הכותרות על דו"ח השכר של עובדי המגזר הציבורי. לא תמצאו שם דיווחים על הנפוטיזם במגזר או על תשלום על משרות לא קיימות ושעות נוספות פיקטיביות. מה שכן תמצאו הוא כמובן את שיאני השכר. מי הרוויח כמה. זה מה שמעניין, זה מה שמעצבן.

 

אבל אם נפרוט את העצבים הללו לפרוטות, נגלה שמה שמרגיז אותנו הוא לא המנכ"לים והרופאים. אפשר להבין שכדאי שהאנשים שאמונים על הבריאות שלנו או על ניהול החינוך של ילדינו, יקבלו שכר ראוי יחסית למגזר הפרטי, כדי למשוך את האנשים הטובים והנכונים. מה שבאמת מרגיז הוא נהג האוטובוס בחברת החשמל שמרוויח 41 אלף שקל. או הסדרן בנמל חיפה שמביט בתלוש כל חודש ורואה שם את סכום מרשים של 64 אלף שקל. זו כבר שערורייה.

 

זה מטורף: אדם עובד בחברת החשמל כנהג עשרות שנים, ומקבל משכרות שמאפשרת לו – אבל ממש מאפשרת לו – לחיות כמו שצריך. לממן לימודים גבוהים לילדים, לצאת לחופשות, לחיות ברווחה. זה לא סביר. הרי אדם כזה, במגזר הפרטי, היה צריך להופיע בעיתון תחת כותרות אחרות לגמרי. כתבה על העוני למשל, עם ציטוט על איך אחרי 30 שנה באותה חברה הוא לא מצליח לגמור את החודש, ועכשיו גם מועמד לפיטורים – כי אין לו קביעות, וסוגרים את המפעל. זה סביר. עם זה אנחנו יכולים ללכת לישון בשקט.

 

התרגלנו, לא מעט בסיוע מעריצי השוק החופשי, לעולם שבו האדם הפשוט לא אמור לזכות בשכר ותנאים הוגנים. אנשי היי-טק, עורכי דין פרטיים, מנכ"לים – להם מותר. הם יכולים לגרוף משכורות עתק ולחיות כמו שצריך. כל השאר צריכים להיאבק. להסתפק בשכר שכמעט בלתי אפשרי לפרנס איתו משפחה ובתנאים סוציאליים בסיסיים עד עלובים. ואם זה לא מספיק, לחיות תחת איום מתמיד של פיטורים, כי על קביעות וביטחון תעסוקתי אין מה לדבר. זה סדר הדברים הטבעי, הפנמנו אותו כבר.

 

אבל במגזר הציבורי מקבלים גם עובדי צווארון כחול שכר ראוי, תלוי ותק, ותנאים סוציאליים נאים. במקום לקנא ולרגוז, כדאי לעצור ולחשוב רגע. אולי זה המצב הטבעי, הצודק, שאליו צריך לשאוף? אולי אחרי שנתקן את העיוותים שכן קיימים במגזר הציבורי, כדאי להתפנות ולתקן את עיוותי הענק שקיימים במגזר הפרטי מוכה הקפיטליזם. אולי.

 

נעם רשף, עיתונאי 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים זיו
שכר הגון. מרגיז?
צילום: חיים זיו
נעם רשף
מומלצים