שתף קטע נבחר

תקדים: בימ"ש בצרפת קבע שסיינטולוגיה זו הונאה

בית משפט בפריז הרשיע את הכנסייה ושישה מבכיריה בהוצאת כספים במרמה מחברי הכת. הם נדרשו לשלם קנס, אך הכת לא הוצאה אל מחוץ לחוק. בכירי הכנסייה הואשמו בעבר בעבירות שונות, אך זו הפעם הראשונה שהכת עצמה הואשמה בהונאה

בית המשפט בפריז יצר הבוקר (ג') תקדים עולמי כשקבע כי הכנסייה הסיינטולוגית היא למעשה הונאה. השופטים הורו לכנסייה ולנשיאהּ לשלם קנס בסך 600 אלף דולרים בשל הפרת אמון חבריהם. מדובר במכה קשה לכת המבקשת לבסס את מעמדה בתור דת לגיטימית.

 

המשפט המתנהל בצרפת נגד הכנסייה ושישה מבכיריה עורר תשומת לב עולמית בשל היותו הראשון המאשים את הדת עצמה בהונאה. השופטים קבעו כי הכת אכן מרמה את מאמיניה ופועלת להוציא במרמה כסף מאנשים תמימים למטרות רווח.

 

נשיאה הצרפתי, אלן רוזנבורג, וחמישה בכירים נוספים נדרשו לשלם קנסות כבדים ונשלחו לעונשי מאסר על תנאי, בין שנתיים לעשרה חודשים. עם זאת, החליט בית המשפט שלא לאסור על הכנסייה לפעול בשטחי המדינה, כפי שביקשה התביעה. השופטים הסבירו כי הכת תמשיך לפעול "ממילא" גם אם תוצא אל מחוץ לחוק.

 

כתב האישום הצרפתי הוגש בחודש מאי בעקבות נתונים שנאספו על הכת בשנים האחרונות. התיק התמקד בתלונתה של אזרחית צרפתיה הטוענת כי שילמה לכנסייה יותר מ-20 אלף דולרים עבור שיעורים, ספרים ועבור בדירה "אלקטרו-מטרית", שלדברי חברי הכנסייה, משמש לבדוק מצב נפשי של בני אדם.

 

משפטים דומים שנערכו בעבר התמקדו בפעילות של חברי הכנסייה הסיינטולוגית וכללו האשמות בגין הפרת חופש הפרט. הסניף הצרפתי של הכת ונשיאהּ

חוייבו לשלם פיצויים בסך כמה אלפי דולרים בתביעה קטנה שהוגשה נגדם ב-2002. עם זאת, הכנסייה מעולם לא הואשמה עד היום בהונאת מאמיניה.

 

הכנסייה נוסדה בארה"ב על ידי ל' רון הבארד ב-1954 ומאז הפכה לארגון בינלאומי, הכולל סניף בישראל. במקביל לגידול במספר המאמינים, בהם לא מעט ידוענים אמריקנים כמו טום קרוז, הפכה הסיינטלוגיה יעד לביקורת חריפה. עיקר הטענות מופנות כלפי הבסיס המדעי לכאורה של עקרונותיה, ובמיוחד בנוגע לדרישות הכספיות של הארגון לחבריו. בעוד חבריה רואים בה דת חדשה ולגיטימית, מתנגדי הכנסייה רואים בה כת נצלנית שמטרתה היא להביא רווחים כלכליים למייסדיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בכיר בארגון הצרפתי משיב לשאלות
צילום: AFP
הסיינטולוג המפורסם בעולם. טום קרוז
צילו: AP
כת או דת? סיינטולוגיה
מומלצים