שתף קטע נבחר

רבני אירופה: להוזיל מחיר הכשרות ביבשת

מחירי הכשרות המאמירים באירופה מקשים על עשרות אלפי יהודים לרכוש אוכל כשר - ורבני אירופה נדרשו לסוגייה. עשרות מהם השתתפו בכנס כשרות בבריסל ויצאו בקריאה להוזיל את המוצרים הכשרים ביבשת, כשהם מאיימים: "הנושא יביא לסכנת התבוללות אמיתית"

מה יעשה יהודי מאנגליה הנאלץ לקנות עוף כשר במחיר היקר פי שישה ממחיר עוף רגיל? עשרות רבנים ומומחי כשרות מהארץ ומהעולם השתתפו השבוע בכינוס הכשרות השלישי של מרכז רבני אירופה שננעל אמש בבריסל, ודנו בין היתר בהוזלת המוצרים הכשרים ברחבי היבשת. לטענתם, אין מדובר רק בעניין כלכלי או הלכתי אלא בסכנת התבוללות אמיתית, כאשר בקהילות היהודיות בחו"ל יש רבים שאינם עומדים בעלויות, בוחרים לקנות בשר טרף ולעיתים נוטשים בשל כך את המסגרת הקהילתית.

 

סמנכ"ל מרכז רבני אירופה, הרב אריה גולדברג, הסביר את חשיבות הטיפול בסוגייה, ואמר: "מחירי הכשרות הנוכחיים באירופה מקשים על עשרות אלפי יהודים לרכוש את האוכל הכשר, מה שלבסוף מטשטש את הזהות היהודית שלהם ואת ההבדלה בינם לבין מי שאינו יהודי". רבני קהילות הסבירו בדיון שהתקיים בנושא כי הם ניצבים בפני קושי הסברתי בכל שיחה שעניינה שמירת כשרות, כאשר חברים שאינם דתיים מסרבים לרכוש בשר כשר במחירים גבוהים כל כך. בתגובה קיבלו "טיפים" להתמודדות עם בעיות מסוג זה.

 

כדוגמה הוזכרה חברת Tesco האנגלית המוכרת בימים אלה עוף שלם בשני ליש"ט, בעוד שעוף כשר באותו משקל עולה למעלה מעשרה ליש"ט. על פי מארגני הכינוס, "המצב באנגליה משקף היטב את המצב בכל אירופה, ובחלק מהמדינות בכלל לא ניתן להשיג בשר כשר".

 

נציגים מבד"ץ מנצ'סטר (MK), בד"ץ פדריישן-לונדון (KF) ואחרים השתתפו גם הם במושב והסבירו מהם הגורמים למחירים הגבוהים. הם ציינו כי בניגוד לנעשה בישראל, בה המדינה תומכת ומתקצבת את מוסדות הדת, באירופה מוטל מס קהילה ולפיו חלק מרווחי הבשר הכשר מוקדשים לתמיכה במוסדות הקהילה היהודית שמטעמה מתבצעת השחיטה. מסקנתם הייתה כי יש להפחית משמעותית מס זה.

 

נושא סוער נוסף שעלה בדיונים הוא שאלת התולעים בדגים. בשאלה זו התגלע ויכוח סוער בין הרב שניאור רווח, יו"ר המכון למצוות התלויות בארץ, לבין הרב דב לנדא, חבר בד"ץ חוג חתם סופר - שניהם מישראל. כנגד הרב רווח, שמנהל בשנים האחרונות משא הסברתי נרחב על בעיית התולעים בדגים ועל הצורך לבדוק כל דג, טען הרב לנדא כי על פי השולחן ערוך מדובר בתולעים שמותר לאוכלם ולכן אין מקום לפעילותו בעניין.

 

בכינוס השתתף גם נציג הרבנות הראשית לישראל, הרב חיים לסרי, האחראי על אישור הכשרות למוצרים מיובאים. אורח הכבוד היה הרב דוד ורנר, רבה של חדרה ויושב ראש ועדות השחיטה בישראל.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תעודת כשרות
צילום: שלומי כהן
מומלצים