שתף קטע נבחר

בראשית היתה האבולוציה

פרופ' לן גודמן מארצות הברית לא רואה סתירה בין תורת האבולוציה לבריאת העולם בשישה ימים, ויש לו ביקורת גם כלפי הדתיים וגם כלפי המדענים

מצד אחד ניצבים ששת ימי הבריאה ומן הצד השני תיאוריית האבולוציה, מצד אחד קיים אלוהים כל יכול ומן הצד השני יד המקרה, מצד אחד עומד אדם שנברא בצלם ומן הצד השני יצור שהתפתח בתהליך אבולוציוני ארוך והפך להומו-ספאינס. במשך שנים שוררת עוינות, או אם ננקוט לשון גרפית יותר - ניצבת תהום פעורה, בין המאמינים באלוהים לבין המצדדים בתורתו של דרווין, אבל מתברר שיש מי שטוען שאין שום סיבה לריב. 

  

השבוע הגיע לארץ הפרופסור היהודי לן גודמן מאוניברסיטת ונדרבילט שבארצות-הברית, המבקש לבנות גשר בין שני המחנות. גודמן, שמבקר בישראל במסגרת הכנס הבינלואמי ל"תנ"ך כפילוסופיה", שיזם "מרכז שלם", טוען שאין סתירה בין סיפור הבריאה התנכ"י לסיפור הבריאה של דרווין.

 

"סיפור הבריאה ותורת האבולוציה אינם סותרים זה את זה אלא משלימים זה את זה", הוא מסביר, "זו טעות לחשוב שאם אתה מאמין באלוהים אינך יכול להאמין בתאוריה של דרווין, כי אלוהים עובד דרך האבולוציה. מי שחושב אחרת הם בדרך כלל אנשים קיצונים שאינם מבינים את הכוונה בסיפור הבריאה התנכ"י.

 

"העיקר בסיפור הבריאה הוא להמחיש שהאל אחראי ואיכפת לו מבני האדם ומכל היצורים החיים, ומה שהוא רוצה זה שהם יחיו באחווה ביחד. בלי מלחמות. המטרה של סיפור הבריאה היא לא לספר איך כל היצורים נבראו בנפרד, ושאין קשר בין המינים השונים. כשכתוב שבני האדם נבראו בצלם, אין להבין את זה כפשוטו באופן מילולי ומכאן להסיק שנבראנו באופן שונה מבעלי חיים, למעשה התורה עצמה מציינת שאנחנו נבראנו מחומר נמוך מאוד - מהעפר - ורק הרוח היא זו שהגיעה מאלוהים".

 

פרט לפרשנות חופשית יחסית של הטקסט המקראי, גודמן גם משגר חצים לעבר המחנה המדעי: "יש אנשים שחושבים שבעזרת המדע הם יכולים להסביר איך נוצרו החיים בעולם, והם לא צריכים את אלוהים כדי להבין את תהליך היצירה, אבל יש דברים שאי אפשר להסביר באופן מדעי. יש דברים שכדי להסביר אותם צריך להסתמך על נוכחותו של אלוהים. לדוגמא, ערכים. ערכים זה משהו שאי אפשר להסביר את קיומן על סמך משוואות מדעיות. ערכים אינם מורכבים מחומרים כימים. טוב ורע זה משהו שמכניזם מדעי אינו יכול להסביר".

 

לכל יצור חי יש מטרה

חלק מהמבקרים של דרווין טענו שאחת הבעיות באבולוציה היא שאין לה מטרה. לדעה זו שותפים גם דתיים קיצונים וגם מדענים. אלא שגודמן טוען שזה לא נכון, שהרי כל התאוריה של דרווין מבוססת על כך שלדברים יש מטרה: הציפורים צימחו כנפיים מתוך מטרה

מסוימת, ולכל יצור חי אחר יש מטרה. גודמן טוען כי כל שדרווין טען היה ניסיון להסביר את התנהלות עולם החי.  

 

"ליצורים חיים יש מטרות שונות", אומר גודמן. "בני האדם הם מפותחים יותר מבעלי חיים אחרים, אדם הוא לא כמו פרה, יש לו מטרות שונות. המטרות שלו גבוהות יותר".

 

על אף הכוונות הטובות של גודמן, הסבריו שוחרי השלום לא ממש מקרבים בין שני המחנות. והוא מסביר: "היחס לדעות שלי מתחלק לשלוש - חלק מהאנשים חוששים שאני דתי מדי, חלקם חושבים שאיני דתי בכלל, ויש אנשים שהם דתיים ואומרים לי שזה ההסבר שהם חיפשו מאחר שהם מאמינים שהבריאה נוצרה באמצעות אבולוציה, אבל הם לא ידעו איך אפשר לשלב בין מדע לאמונה. אנשים שאינם צרי מוחין או דתיים מדי יוכלו למצא בהסבר הזה דרך ליישב את הסתירה, ולראות שאלוהים משתמש בטבע כדי לגרום ליצורים החיים להתפתח".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דרווין. לא ללא מטרה
מי יצר את העולם שאנו חיים בו?
צילום: איי אף פי
מומלצים