שתף קטע נבחר

יש הסדר באפריקה: לבייב יזרים 750 מיליון שקל

"כלכליסט" חשף את ההסדר שהושג בתום ישיבה מרתונית: לבייב יחזיק ב-52.9% מאפריקה ישראל. בעלי האג"ח יקבלו 7.6 מיליארד ש' - מלוא החוב: במזומן, במניות חברה וחברות הבנות, וב-2 סדרות אג"ח, לזמן קצר וארוך בריבית של 4.5% ו-7.25%

לבייב נשאר בשליטה. בתום ישיבה מרתונית שנמשכה כעשר שעות וחצי הושג הלילה (ו') הסדר בין נציגות האג"ח לבין חברת אפריקה ישראל. לפי ההסדר, תנפיק אפריקה מניות בעזרתן תגייס 850 מיליון שקל, ושמתוכן יזרים הבעלים, לב לבייב, 750 מיליון שקל לחברה. כתוצאה מההסדר יירד לבייב לאחזקה של 52.9% ממניות החברה. בעלי האג"ח יקבלו 7.6 מיליארד שקל. זאת, כשקרוב למחצית החוב יוחזר ב-2 סדרות אג"ח חדשות, לזמן קצר וארוך בריבית של 4.5% ו-7.25%, בהתאמה; והשאר במניות החברה וחברות הבנות, ובמזומן.

 

 

שוויה של אפריקה לפי המתווה נקבע על שני מיליארד שקל – השווי בו הסכימו הגופים המוסדיים להעריך את החברה לצורך ההסדר. בית ההשקעות פסגות, שסירב בתחילה להערכת שווי זו, הסכים לקבלה בסופו של דבר, לאחר שהובטח שמחזיקי האג"ח קיבלו בתמורה תוספת של 200 מיליון שקל, כלומר סכום כולל של 7.6 מיליארד שקל במקום 7.4 מיליארד שקל. המתווה התבסס על הצעת אפריקה שפורסמה אתמול ב"כלכליסט".

 

פרטי ההסכם

לפי ההסכם, 3.5 מיליארד שקל מהחוב יומרו לסדרת אג"ח חדשה וארוכה בריבית של 7.25%, ואילו מיליארד שקל יומרו לסדרה קצרה בריבית של 4.5%. המוסדיים ימירו 1.4 מיליארד שקל ל-32.9% ממניות החברה. לבייב יחזיק ב-52.9% ממניות החברה בתום הזרמת הכסף ואילו הציבור - 14.2%. 1.2 מיליארד שקל מהחוב יומרו למניות של החברות הבנות, אפי פיתוח ואפריקה נכסים. בעלי האג"ח יקבלו במזומן מיד בתום ההסדר 550 מיליון שקל.

  

בנוסף נודע ל"כלכליסט" כי אפריקה ישראל מכרה את בניין הטיימס בניו יורק והדבר צפוי להכפיל את הונה העצמי כבר בימים הקרובים ל-2.7 מיליארד שקל. הסדר האג"ח דורש את אישור הבנקים, בעיקר בנק הפועלים, שללבייב החוב הגדול ביותר אליו, וכן את אישור מחזיקי אג"ח ט', עימם צפויה פגישה במהלך היום.

 

 "אין כאן ויתור על שקל ויש הזרמה משמעותית מצד בעלי המניות", אמר הלילה גורם בנציגות האג"ח. מנכ"ל אפריקה ישראל, איזי כהן, ניהל במשך כל הישיבה קשר ישיר עם לבייב, הנמצא עתה ברוסיה. הוא עשה זאת באמצעות טלפון מחדר צדדי. כהן מסר כי ההסדר הושג "לשביעות רצונם של שני הצדדים".

 

מנכ"ל פסגות, רועי ורמוס, אמר בתגובה להסכם: "כשיצאנו לדרך הצבנו לעצמנו שתי מטרות עיקריות: האחת - לקבל את הכסף עד השקל האחרון, והשניה - שלבייב יזרים כסף כדי להישאר בעל השליטה. השגנו את שתי המטרות וזה מה שחשוב".

 

נציגות בעלי אג"ח ט' של אפריקה ישראל מתנגדת להסדר שהוצג לפנות בוקר עם הנציגות הכללית של בעלי האג"ח וטוענת כי אינו מייצג את האינטרסים של בעלי אג"ח קצרות. הנציגות טרם הודיעה על ההחלטה הרשמית, ותעשה זאת בקרוב.

 

מנכ"ל אפריקה ישראל, איזי כהן אמר כי "אפריקה ישראל רואה בהסדר שנחתם הזדמנות לחזור לליבת הפעילות ולהתרכז בתחומי התמחותה והם: השבחת נכסים ופעילויות".  

 

עו"ד ליפא מאיר, שייצג את בעלי האג"ח, אמר: "מדובר בהסדר שהוא בראש ובראשונה לטובת בעלי האג"ח שמקבלים החזר מלא של החוב, ובמקביל, החברה מקבלת מבנה של חוב שמאפשר לה לפעולת לפתח את הפרוייקטים בארץ ובחו"ל ולשגשג מחדש. בהתאם לכך וכפי שדרשנו מתחילת המו"מ, בעל המניות יזרים 750 מיליון שקלים לחברה כצעד של הבעת אמון באפריקה ישראל ובעתידה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנכ"ל אפריקה, איזי כהן, ובעל השליטה, לב לבייב
צילום: ירון ברנר
מומלצים