שתף קטע נבחר

הצפות ענק בשרון ובמרכז: כבישים הפכו לנחלים

הגשמים העזים, שאינם פוסקים, גורמים להצפות ברחבי הארץ. בנתניה, רעננה, תל-אביב, פתח-תקווה, ומקומות נוספים הוצפו רחובות ומכוניות נתקעו: "מים עד המותניים". בכביש 4 הוצפה המנהרה המובילה לכפר סבא. ציר ז'בוטינסקי בר"ג נסגר לסירוגין לכל אורכו. שיבושי תנועה גם בכביש החוף ובכביש 65 ו-75

החורף כאן - ובגדול. הגשמים העזים הלילה והבוקר (יום ו') גורמים להצפות בערים במרכז הארץ, וגם כבישים בין-עירוניים מוצפים. בערים רבות, בעיקר באזורי השרון ומרכז הארץ, הוצפו רחובות שלמים. לא דווח על נפגעים, אולם כלי רכב נתקעו במים, וכמה נהגים חולצו מרכבם על ידי כוחות ההצלה.

   

  • צילמתם שיטפון? נתקעתם בפקק? חולצתם מהאוטו ומצאתם את עצמכם באמצע אגם? שלחו לנו סיפורים ותמונות באמצעות האימייל האדום  או סמסו למספר 5335 

  

מוקד משטרת התנועה מדווח כי המנהרה המובילה מכביש 4 (רעננה מרכז) לכפר סבא הוצפה. כביש 4 מוצף גם ליד מפעל קוקה קולה. בכביש החוף שיבושים לכיוון דרום ליד מחלף פולג בגלל הצפה. שלולית גדולה נקוותה ליד זכרון יעקב לכיוון צפון. בצפון - שיבושים בכביש 75 בצומת יגור (מצומת העמקים ימינה לסומך) בגלל הצפה. בכביש 65 (בין ברקאי לכרכור) שיבושי תנועה בגלל הצפה.  

 

ציר ז'בוטינסקי המחבר בין תל-אביב לפתח-תקווה נסגר בצהריים לחלוטין לתנועה בקטע שבין מחלף גהה לרחוב השומר בבני ברק, בגלל הצפה. שאר הציר, עד לצומת עלית ברמת-גן, נסגר לסירוגין - נתיב אחד פתוח כל העת, אך המשטרה מבקשת מהנהגים לנסוע בדרכים חלופיות. 

 

"לא להאמין, אנשים שטו במים"

בנתניה שותקה כמעט העיר כולה הבוקר. רחובות יהושע טהון והרצוג נראו כנחלים. הצפה דומה אירעה ברחוב זומרשטיין ליד שכונת קרית צאנז. אנשים נתקעו במכוניות, וגם ילדים נאלצו למצוא דרכים חלופיות לבתי הספר. שלולית גדולה נקוותה ליד תחנת הרכבת שבמזרח העיר. נהגים שנקלעו לאזור תחנת הרכבת מצאו עצמם תקועים ללא יכולת להתחמק. אחדים נכנסו לרחובות ללא כניסה, בניסיון לא להיתקע בתוך השלולית. אחד האוטובוסים נכנס לתוך השלולית בניסיון לעבור אותה ולהגיע למוסך הסמוך, אך כשראה שהמים עוברים וחודרים פנימה, חזר לאחור.  

 

צילום: אסף זגלסקי

 

עוד בנתניה, הוצפה גם פינת הרחובות שדרות בנימין ורמז. אזרחים אומרים שכבר כמה שנים עורכים בצומת עבודות שעדיין לא הסתיימו, וכתוצאה מההצפה חודרים מים לחנויות מצידי הכביש. גם בשנים קודמות הוצף המקום וגם אז בעלי העסקים נפגעו מהמים. הצפות נוספות נרשמו גם ברחוב העצמאות בעיר, ובדרך רבין שבאבן יהודה. גם שם ככל הנראה, ההצפות נגרמו בשל זרימת המים שסחפה לכלוך שבהמשך סתם את מי הניקוז.  

 

"אי-אפשר היה להאמין. אנשים שטו במים", סיפר תושב נתניה. "מי שירד מהרכב, המים הגיעו לו מעל המותניים. עד-כדי כך המים היו גבוהים. היו גלים במים. אני לא מבין למה היה צריך להגיע למצב הזה. למה לא טיפלו בזה עוד קודם לכן? כולם ידעו שהחורף צריך להגיע". דובר עיריית נתניה, קובי ברדה: "הסיבה להצפות היא שכמות גדולה של משקעים ירדה תוך זמן קצר. בכל הרחובות המוצפים יש צוותים מקצועיים של העירייה שמטפלים במצב, בסיוע מכליות השואבות את המים".    

 

מי שרצה להיכנס הבוקר להרצליה מכיוון האיילון, צריך היה להצטייד בחליפת צלילה. כמה מכוניות נתקעו באמצע הצומת בתוך אגם מלאכותי. במשך כ-40 דקות הצומת היה חסום לחלוטין לכל הכיוונים - גם מהרצליה-פיתוח וגם מתל-אביב. לבסוף הגיעו למקום ניידת משטרה וכיבוי אש שהחלו לנקז את המים ולהפנות את המכוניות אחת אחת לעבר אי-תנועה. לא הרחק משם, אנשים שביקשו להגיע לרכבת נאלצו לקפל את מכנסיהם עד מעל הברך ולשחות את דרכם לתחנה. בצדי הדרך נראו מכוניות מוצפות.

 

עוד בהרצליה פיתוח - בעקבות הגשמים  חדרו מים לתוך בית החולים "מדיקל סנטר". למקום הוזעקו צוותי כיבוי אש, שהחלו בשאיבת המים, ובינתיים הופסקו הניתוחים במקום.

 

צובר גז קרס, הקניון ברעננה נסגר

ההצפות הגיעו גם לפתח-תקווה. ברחוב האופן באזור התעשייה קריית אריה בעיר נתקע רכב ובו מספר נוסעים בתוך שלולית. צוות חילוץ מתחנת הכיבוי בעיר פועל לחלץ את הנוסעים. צוותי חילוץ מתחנת פתח-תקווה חילצו נוסעים שנתקעו במכוניות גם ביהוד, בגני-תקווה, ובגבעת שמואל. אשה המפעילה דוכן פיס ביהוד נתקעה בדוכן שהוצף. ברחוב דנגור בבני-ברק קרס עץ על כבלי חשמל, אולם איש לא נפגע. מכבי אש מנסים לפנות את העץ. 

 

כבישים נחסמו גם בראש העין: רחוב חותמי המגילה, שבו שוכנת תחנת מד"א ירקון, מוצף. האמבולנס הפועל במקום הוצא משם. ברעננה קרס קיר באתר בנייה בפינת הרחובות אחוזה וירושלים. כמה רחובות הוצפו והרמזורים חדלו מלתפקד. באירוע אחר, באתר בנייה בקניון פארק רעננה, קרס צובר גז בגלל הגשמים ובעקבות כך נוצרה דליפה. כוחות משטרה שהגיעו למקום פינו את באי הקניון וסגרו רחובות סמוכים. במקביל הוזעקו למקום נציגי חברת הגז. ראש העיר, נחום חופרי, סייר עם צוותים מקצועיים על-מנת לאתר בעיות ולפתור אותן.

 

בעקבות הגשמים העזים בראשון-לציון, סגרה העירייה את רחוב יודילביץ' בעיר, לאחר שהכביש שקע. הרחוב עובר בימים אלה עבודות תשתית והחלפת צינורות, והגשמים הכבדים גרמו להיווצרות בורות גדולים באדמה. למרבה המזל רק מכונית אחת שקעה. עיריית ראשון לציון סגרה את הרחוב לתיקונים. 

 

ועוד מפגעי מזג האוויר - בצהריים נפל עמוד מתח גבוה בכביש המחבר בין כפר סבא לטירה. בעקבות זאת נחסם הכביש במקום לשני הכיוונים. כוחות משטרה במקום, מבקשים מנהגים לנסוע בדרכים חלופיות.

 

"לא תופעה חריגה לסוף אוקטובר"

"פרק הגשם שהתחיל אתמול בבוקר, מתחזק בשעות אחרונות", אמר הבוקר ל-ynet חזאי "מטאו טק", נחום מליק. לדבריו, נכון לשעות הבוקר, מתרכזים רוב הגשמים מגוש דן וצפונה, אך משעות הצהריים הם יתפשטו גם דרומה ויגיעו לצפון הנגב. מליק מדגיש כי יש חשש כבד להצפות בערים לאורך מישור החוף, שעוד יגבר במהלך הלילה. עוד הוא מזהיר מפני שטפונות בים המלח, במדבר יהודה ובבקעת הירדן, משעות הצהריים. 


זה נחל? לא - זה רחוב בנתניה

 

"הרבה אזרחים פונים אלינו בעקבות הרבה אירועים בחוץ שבוטלו", מוסיף החזאי. "שואלים ומבקשים לדעת מה יקרה עם אירועים משפחתיים שתוכננו להיות בחוץ. יכול להיות שבגלל שהתקופה האחרונה הייתה יבשה, לא ציפו לגשם - אבל זו לא תופעה חריגה לסוף אוקטובר, שמתרחשת פעם בכמה שנים. היו כבר מקרים בעבר שירדו 100 מ"מ ויותר באוקטובר, וייתכן שכך יהיה גם הפעם בכמה מקומות במישור החוף".

 

לדבריו, בחוף ראשון לציון כבר ירדו הבוקר 50 מ"מ, ובשרון בין 25 ל-35 מ"מ. אולם שיאנית הגשם הבוקר היא רעננה - 70 מ"מ. שם, חשוב לציין, לא דווח עד כה על הצפות.

 

בעקבות הגשמים העזים, החליטו מארגני העצרת המרכזית לזכרו של רבין, שתוכננה למוצאי שבת, לדחות אותה בשבוע.

 

והנה התחזית מ"מטאו-טק": מזג האוויר הסוער צפוי להימשך בימים הקרובים ואף להתחזק. החזאים מזהירים כי יש חשש כבד להצפות, בעיקר בערים שלאורך החוף, וחשש לשטפונות במדבר יהודה, באזור ים המלח ובנחלי צפון הנגב.

 

הטמפרטורות ימשיכו לרדת, ושיא המערכת החורפית יגיע כנראה רק ביום שני - אז מבטיח החזאי סופות רעמים, ברד, משבי רוח של 80 קמ"ש וגלים בגובה חמישה מטרים וחצי.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אולגה גורצקי, אלי סניור, אבי כהן וגיא רונן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"ממש אנשים שטים במים"
ברק פוגע בחוף נתניה, הבוקר
צילום: מירי נתניה
מומלצים