שתף קטע נבחר

גורם מדיני: ארה"ב הבינה, הבעיה היא הפלסטינים

בירושלים שמחו לשמוע את דבריה של מזכירת המדינה, לפיהם "מעולם הקפאת הבנייה בהתנחלויות לא היתה תנאי מוקדם לתהליך". גורם מדיני בכיר אמר ל-ynet: "בממשל אובמה מבינים שהבעיה הגדולה היא הפלסטינים". דוברו של אבו מאזן: "הקפאת ההתנחלויות היא הדרך היחידה למשא ומתן לשלום"

חוגגים את הכתף החמה שנתנה מזכירת המדינה. גורם מדיני בכיר בירושלים אמר ל-ynet לאחר דבריה של הילרי קלינטון: "אין ספק שדבריה של מזכירת המדינה הינם חיבוק חם למדיניות ישראל בסוגיית פתיחת המשא ומתן עם הפלסטינים". הדברים נאמרו לאחר שקלינטון אישרה למעשה את עמדת ישראל, לפיה הדרישה הפלסטינית להקפאת הבנייה בהתנחלויות הינה תנאי חדש - ולא מקובל - לחידוש המו"מ המדיני.

 

"ממשל אובמה עשה דרך בעניין זה והיום הם מבינים שהבעיה הגדולה היא הפלסטינים", אמר הגורם הבכיר, לאחר דבריה של קלינטון טרם פגישתה עם ראש הממשלה נתניהו, לפיהם "מעולם הקפאת הבנייה בהתנחלויות לא היתה תנאי מוקדם לתהליך. ריסון הבנייה אכן עלה, אך לא כתנאי".

 

"המקום שבו אנו נמצאים עתה הוא הניסיון להיכנס למשא ומתן. ראש הממשלה מוכן להציג את מה שממשלתו עושה בנושא ההתנחלויות. אני חושבת שזה ראוי. משא ומתן הוא ניסיון לפגוש את עמדות הצד השני. ההתנחלויות לא היו מעולם תנאי מוקדם", אמרה מזכירת המדינה.


חיבוק למדיניות ישראל. קלינטון ונתניהו

 

בשיחה עם ynet אמר הגורם הבכיר המעורה בשיחות שניהלה קלינטון עם הצמרת בירושלים - נתניהו, ליברמן וברק - כי הגורם המעכב את פתיחת המשא ומתן הוא הפלסטינים. לדבריו, "הפלסטינים ממלכדים את עצמם" בתביעה להקפאה מוחלטת של הבנייה בהתנחלויות מכיוון שהאמריקנים סבורים שהקפאה שכזו אינה תנאי לפתיחת המו"מ.

 

הגורם המדיני הבכיר טען, לאחר ששוחח עם בכירים בפמליית קלינטון, שלהערכת וושינגטון אבו מאזן נתון בבעיה קשה, שכן לקראת הבחירות שעליהן הכריז בינואר, עליו להציג עמדה מיליטנטית לציבור הפלסטיני.

 

גורמים מדיניים אחרים בירושלים הביעו סיפוק רב מדבריה של מזכירת המדינה, וציינו עם זאת שאין בדברים אלה בשורה באשר לפתיחת המשא ומתן: "לצערנו גם הביקור הנוכחי של מזכירת המדינה לא הביא איתו בשורה שכזו. הפגישה של קלינטון עם עבאס באבו דאבי לא הביאה חדשות באשר לפשרה אפשרית בהסרת התנאים המוקדמים הפלסטינים לפתיחת המשא ומתן".

  

הפלסטינים: ההתנחלות אינה לגיטימית

ובעוד בירושלים חוגגים את התמיכה שקיבלו ממזכירת המדינה - ברשות הפלסטינית נשמעו קולות אכזבה. נביל אבו רודינה, דוברו של הנשיא אבו מאזן, אמר כי "הקפאת ההתנחלויות היא הדרך היחידה למשא ומתן לשלום".

 

"ההתנחלות אינה לגיטימית ואין אפשרות לקבל כל הצדקה להמשך פעילות ההתנחלות, או להגן על כיבוש האדמות ב-1967, כולל ירושלים", אמר.

 

בפמליית מזכירה המדינה קלינטון, הממריאה לאחר תום פגישתה עם נתניהו

לבירת מרוקו, רבאט, אמרו עם זאת שהפגישה עם אבו מאזן באבו דאבי היתה קונסטרוקטיבית. עם זאת, לדבריהם עדיין אין פריצת דרך שתאפשר קבעת מועד למשא ומתן.

 

בשלב זה לא ברור בירושלים אם אכן ייוועדו ראש הממשלה ונשיא ארצות הברית, ברק אובמה בשבוע הבא. על פי גורם בכיר בלשכת נתניהו טרם התקבלה מהבית הלבן הזמנה שכזו.

 

עם זאת ראש הממשלה ושר הביטחון אהוד ברק מתכננים בכל מקרה להגיע לוושינגטון כדי להופיע בפני כנס הקהילות היהודיות באמריקה הצפונית. על פי גורם נוסף, אכן צפויות פגישות מדיניות שכאלה ולא מן הנמנע שבסופו של דבר ייפגשו נתניהו ואובמה וידונו בסוגיה הפלסטינית וסוגיית איראן. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קלינטון וברק. ההקפאה אינה תנאי
צילום: אסף רביץ, משרד הביטחון
נתון בבעיה קשה. עם אבו מאזן
צילום: AFP
נפגשת עם ליברמן
צילום: פלאש 90
מומלצים