שתף קטע נבחר

הערכות: המשק צמח ב-2.1% ברבעון השלישי

הצמיחה המוגברת צפויה להביא לגביית מסים גבוהה ב-2.7% מהתחזית. הבוקר נכנס לתפקידו מנכ"ל האוצר החדש חיים שני

המשק נחלץ מהמיתון במהירות, וברבעון השלישי של השנה צמח בשיעור שנתי של 2.1%, בעיקר בשל הגידול המואץ בצריכה הפרטית וביצוא. זאת לעומת צמיחה שנתית מתונה של 0.8% ברבעון השני השנה וצמיחה שלילית ברבעון הראשון וברבעון הרביעי של 2008.

 

 

משמעות נתון זה היא שהצמיחה לנפש ברבעון השלישי תהיה חיובית, לראשונה מאז הרבעון השני של השנה שעברה (לפני פרוץ המשבר הכלכלי). כך מתברר מנתונים מעודכנים שהצטברו במשרדים הכלכליים בירושלים והגיעו לידי "כלכליסט". את אומדן הצמיחה הרשמי לרבעון השלישי של השנה תפרסם הלמ"ס רק בעוד שבועיים.

 

מהנתונים המעודכנים על מצב המשק מתברר כי הצמיחה המוגברת תבוא לידי ביטוי בגביית המסים, שתהיה גבוהה השנה ב-2.7% מהתחזית בתקציב (תוספת הכנסות ממסים של כ-5.5 מיליארד שקל). כתוצאה מכך, הגירעון בתקציב המדינה יהיה השנה נמוך מהמתוכנן ויסתכם בפחות מ-5.5% מהתוצר, לעומת יעד גירעון של 6% (כ-45 מיליארד שקל).

 

עוד מתברר מהנתונים, כי מחירי הדירות עלו בחודשים האחרונים מעבר לעלייה בשכר הדירה. אולם להערכת כלכלנים בכירים במשרדי הממשלה, נתונים אלה אינם מצביעים על היווצרות "בועה" במחירי הנדל"ן.

 

בתחום האשראי נרשמת בחודשים האחרונים התפתחות חיובית. סך האשראי הבנקאי החל לגדול בשיעור מתון כבר בחודש מאי, ואילו האשראי למגזר העסקי עבר מירידה לעלייה בחודש יולי. עם זאת, ברבעון השלישי נרשמה עלייה בקשיי המימון של החברות הקטנות.

 

בתחום המט"ח נרשמה באוקטובר עלייה בהסתברות לפיחות משמעותי (מעל 2%), ובמקביל נרשמה ירידה בהסתברות לייסוף משמעותי.

 

במשרדים הכלכליים מעריכים, כי בחודשים הקרובים צפויה לעלות האינפלציה בפועל (המחושבת 12 חודשים לאחור), והיא תחרוג מהגבול העליון של תחום היעד שקבעה הממשלה (1%-3%). בעקבות זאת צפוי בנק ישראל להעלות את הרבית עד סוף השנה ב-0.25% לרמה של 1%. בעוד שנה צפויה ריבית בנק ישראל להסתכם ב-2.5%.

 

הבוקר נכנס ללשכת המנכ"ל חיים שני, המחליף את ירום אריאב שפורש מהאוצר לאחר שנתיים וחצי בתפקיד מנכ"ל המשרד. אריאב הספיק לעבוד עם ארבעה שרי אוצר. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התאוששות מהירה
צילום: index open
מומלצים