שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  גורבצ'וב, בוש וקוהל ציינו את נפילת חומת ברלין

  20 שנה אחרי הפלת הסמל של המלחמה הקרה חלקה גרמניה כבוד למנהיגים שהובילו את השינוי. מנהיגי ברית המועצות וארה"ב דאז, בוש האב וגורבצ'וב, אמרו בנאומיהם שהגיבורים האמיתיים הם האזרחים שהעיזו לצאת לרחובות

  המנהיגים ששינו את ההיסטוריה הגרמנית, האירופית והעולמית נפגשו אתמול (שבת) בברלין כדי לשחזר את הימים שקדמו לנפילת החומה שחצתה את העיר. האירוע לא רק חיבר מחדש את העיר, אלא סימל את סופה של המלחמה הקרה שהעיבה על העולם כולו.

   

  חומת ברלין נפלה ב-9 בנובמבר 1989 בתקופת שלטונם של מיכאיל גורבצ'וב בברית המועצות, ג'ורג' בוש האב בארצות הברית והלמוט קוהל במערב גרמניה. המדינה האירופית חוגגת החודש 20 שנה לנפילת החומה שפילגה אותה, ולציון המאורע הוזמנו השלושה לטקס רב-משתתפים בעיר.  


  זכרונות נעימים. קוהל, בוש וגורבצ'וב (צילום: רויטרס)

   

  "לנו הגרמנים אין הרבה סיבות להתגאות בהיסטוריה שלנו", אמר קוהל (79), שכיהן כקאנצלר של מערב גרמניה ולאחר מכן של גרמניה המאוחדת בין 1982 ל-1998. "אולם יש לנו כל סיבה שבעולם להתגאות באיחוד גרמניה".

   

  בוש, שכיהן כנשיא ארה"ב בין 1989 ל-1993, הקדיש את נאומו לאלפי אזרחי מזרח גרמניה שסיכנו את חייהם כאשר השתתפו במחאת הענק שהובילה לנפילת החומה. "זה נהדר להיות כאן עם עמיתיי לשעבר", אמר בוש (85) שחיבר את גורבצ'וב ואת קול פעמים רבות לאורך הטקס.

   

  "חשוב לזכור שהאירועים ההיסטורים שבגללם התאספנו כאן לא התרחשו בבון, במוסקבה או בוושינגטון, אלא בלבבות ושל אנשים שנמנעו מהם זכויותיהם הטבעיות. החומה לא יכולה היתה להשמיד את חלומכם, את חלומנו אודות גרמניה המאוחדת, גרמיה החופשית, גרמניה הגאה", הוסיף הנשיא לשעבר.

   

  מנהיג ברה"מ דאז גורבצ'וב (78), חתן פרס נובל לשלום ב-1990, הסביר

  לנוכחים: "האזרחים היו הגיבורים האמיתיים. שלושתנו לא רוצים לקבל קרדיט על הישגים של דורות קודמים".

   

  החומה שחצתה את ברלין ואת גרמניה לשתי מדינות היתה בעיני רבים בעולם הסמל המובהק למלחמה הקרה בין ארה"ב לברית המועצות. בנובמבר נפלה החומה לאחר גל הפגנות, וכעבור פחות משנה אוחדה שתי הגרמניות למדינה אחת. הטקס שנערך אתמול היה למעשה המפגש הראשון של שלושת המנהיגים מאז אותם ימים ונראה היה שהם נהנו זה מחברת זה. זאת, למרות שקוהל היה בכסא גלגלים והתקשה לדבר, בעוד שבוש הזדקק למקל הליכה כדי לנוע.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים