שתף קטע נבחר

מזרחים נגד קמפיין ההומואים: גזעני ומבזה נשים

קמפיין אינטרנטי חדש נגד הומופוביה מנסה להציג בסרטונים את ההומוסקסואליות כדבר טבעי, אך לטענת הקשת הדמוקרטית המזרחית, עושה זאת במחיר ביזוי מזרחים ונשים. יוצר הסרטים בתגובה: הם לא מבינים סאטירה

קשה לרצות את כולם. קמפיין אינטרנטי חדש אמנם מצליח להעביר מסר חד נגד הומופוביה, אבל במקביל עורר את זעמם של פעילים מזרחים ופמיניסטיים. אלו טוענים כי הקמפיין "עושים קאט להומופוביה", שמאחוריו עומדים יוצרים כמו המשורר אילן שיינפלד, המפיק והבמאי יריב מוזר והשחקן יפתח מזרחי, רק "ממיר שנאה בשנאה אחרת, ומוכיח מעל לכל כי גם הקהילה הלהט"בית בישראל נשלטת על ידי גברים לבנים ואשכנזים".

 

קצפם של המבקרים, מארגון הקשת הדמוקרטית המזרחית, יצא נגד שני סרטונים. בסרטון "מג'דרה", מגלמת השחקנית לבנה פינקלשטיין אשה ממוצא מזרחי המטיפה לאמהות לקבל את ילדיהן כמו שהם, תוך שהיא משתמשת בדימויים השאובים מעולם הבישול:

 

 

יו"ר הוועד המנהל של הקשת הדמוקרטית המזרחית, אורטל בן דיין, טוענת כי סרטון זה מבזה אנשים ממוצא מזרחי: "רואים את לבנה פינקלשטיין מדברת בצורה עילגת עם טעויות מכוונות בשפה ועם מבטא מזרחי, תוך כדי שהיא בוררת עדשים ומסבירה לקהל המזרחי שלה למה צריך לכבד את השונות - תוך כדי שהיא כמובן משתמשת במטאפורות מעולם הקולינריה. ברגע שהיא מסיימת את הטקסט המזרחי שלה היא שמה משקפיים ועוברת למבטא אשכנזי".

 

בסרטון השני, שנושא את השם "סיפורי מיטות", נראים שני קציני צה"ל מנהלים שיחה בחדר השינה. בעוד אחד מהם מספר בעגה מצ'ואיסטית-צבאית על תלאות יומו, השניים מתפשטים ונכנסים יחד למיטה:

 

 

סרטון זה, לטענת בן דיין, מבזה נשים, בגלל המילים שבהם משתמש אחד הקצינים: "קצינת החימוש הזאת היא מה-זה דבה, שזה מגעיל אותי... מפחידה לי את כל הקוקסינלים של האפסנאות, חשבתי שאני מוריד עליה מטען צד". בן זוגו עונה בנונשלנטיות, תוך כדי שהם נרדמים מחובקים: "אני פשוט לא מבין מה בנות עושות בצה"ל"?".

 

לדברי בן דיין, במקום להיות צעד מבורך שאמור לעודד סובלנות ולבטל היררכיות גזעניות וסקסיסטיות בחברה - הקמפיין הפך לאחד שמשחזר דפוסים סקסיסטיים ואלימים. "כאילו כדי להראות שהם דומים לכולם - הם מראים שהם סקסיטיים כמו כולם", היא אומרת לגבי סרטון. "הם אומרים, 'אנחנו כמו כולכם - גזענים סקסיסטיים'. זה מה שעושה המשורר והיחצ"ן אילן שיינפלד כשהוא לא עסוק בכתיבת שירי עידוד צמאי דם לחיילינו שבחזית הלבנונית: מסייע בהעמקת הקיטוב החברתי, בהנצחת סטריאוטיפים חבוטים. בא לברך ויוצא מקלל. אנחנו רואים בהומופוביה כעוד צורה של גזענות שאנחנו יוצאים נגדה, אבל אנחנו לא מוכנים להמיר שנאה בשנאה אחרת".

 

הקמפיין חושף, לטענתה, כי גם בקהילה הלה"טבית יש שרשרת מזון ברורה. "בחלק מהסרטונים מופיעות בצורה אירונית ומוזרה במיוחד אמירות מאוד גזעניות, סקסיסטיות ושוביניסטיות שמופנות כלפי החוליה החלשה בקהילה - נשים, מזרחים, וטרנסקסואלים. מתמיה שדווקא הקהילה ההומו-לסבית עומדת מאחורי אמירות שכאלה".

 

אילן שיינפלד מסר בתגובה: "כל מי שצופה בתשדיר יכול להבין שהוא נכתב מתוך המון אהבה והמון חמלה. צר לי מאוד שאנשי הקשת המזרחית מפענחים דבר שנכתב בכל כך הרבה אהבת אדם באופן כל כך לקוי. אני חושש שעל אנשי הקשת לבדוק האם ניסיונם כמיעוט אינו גורם להם לראות דברים שלא היו ולא נבראו".

 

מוזר, שהפיק את הקמפיין ויצר את שני הסרטונים, הגיב בקצרה: "אני שולח את הקשת הדמוקרטית המזרחית ללמוד סאטירה ואירוניה מהי".

 

  • האם אתם סבורים שהקמפיין נגד הומופוביה לוקה בעצמו בגזענות? סמנו כן או לא והגיבו

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבנה פינקלשטיין בתפקיד האם המזרחייה הסובלנית
צילום: עדי נס
אילן שיינפלד, מהוגי הקמפיין
צילום: עדי נס
אורטל בן דיין. ממיר שנאה בשנאה אחרת
מומלצים