שתף קטע נבחר

נסגר התיק נגד עמותת "פרופיל חדש"

החקירה נגד עמותת "פרופיל חדש", שנפתחה בקול תרועה רמה, נסגרת בקול ענות חלושה. המשנה לפרקליט המדינה הודיע כי אין ראיות לכך שאנשי העמותה הסיתו לרמות את שלטונות הצבא כדי להשתמט

הפרקליטות סוגרת את תיק החקירה נגד אנשי עמותת "פרופיל חדש", שנחשדו בהטפה להשתמטות מצה"ל. המשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים, עורך הדין שי ניצן, סגר את התיק נגד חלק מהחשודים מחוסר אשמה ונגד חלק אחר בשל חוסר ראיות.

 

חקירה פלילית של המשטרה נפתחה נגד העמותה בעקבות פרסומים שונים באתר האינטרנט שלהם בחשד להסתה למרמה. לפני כמספר חודשים הועברו חומרי חקירה מהמשטרה לפרקליטות מחוז תל-אביב.

 

עורך הדין ניצן ציין בהחלטתו כי על פני הדברים - כמה מהפרסומים, שבגינם נפתחה החקירה, אכן מעלים חשד לעבירות פליליות, אך לא נמצאו ראיות קבילות המספיקות כדי לייחס במשפט פלילי למישהו אחריות להעלאת הפרסומים לאינטרנט ובייחוד את הפרסומים המסיתים למרמה. עוד מצוין בהודעה, כי הפרסומים המסיתים למרמה הוסרו בינתיים מאתר האינטרנט של עמותת פרופיל חדש.

 

יצוין כי המשנה לפרקליט המדינה אמר לפני כשנה דברים חמורים בהרבה בהתייחסות לפרסומים באתר של "פרופיל חדש". חומרת ההסתה באתרים אלה מתבטאת, כך אמר, בעיקר בעובדה שהיא כוללת שכנוע להשגת פטור משירות על ידי הונאת המערכת הצבאית, והסברים לפרטי פרטים כיצד להוציא את הכוונה אל הפועל. לדבריו, התופעה מחייבת חריגה מהמדיניות המצמצמת שנוקטת מערכת אכיפת החוק בכל הנוגע לפתיחת הליכים משפטיים בקשר לחשדות הנוגעים לעבירות הסתה להשתמטות.  

 

מיכל מיכלין פרידלנדר, סגנית בכירה לפרקליט המדינה, הודיעה לבג"ץ שלפני מספר ימים, לאחר שחומר החקירה נבחן על-ידי פרקליטות מחוז תל-אביב ועל ידי שי ניצן, התקבלה החלטה לסגור את תיק החקירה. הפרקליטות השיבה לבג"ץ בעקבות עתירת הפורום לשוויון בנטל לפרק את עמותת "פרופיל חדש", בעקבות הפרסומים באתר שלה. 

 

רותי דיבון, פעילה בעמותה, סיכמה היום את חקירת המשטרה: "חוויה מגוחכת אבל גם מלחיצה. זה שאין פה דמוקרטיה אמיתית אנחנו הרי יודעים, עם שיושב על עם אחר לא יכול לפעול בדמוקרטיה, אבל כל הסיפור הזה מראה שגם דמוקרטיה ליהודים פה לא מובטחת".

 

למרות זאת, היא אומרת כי העמותה לא מתכוונת להנמיך פרופיל. "העליהום עלינו ימשך, אבל אנחנו אומרים שהעובדה שצעירים וצעירות מצביעים ברגליים אומר משהו על סירוב עמוק של אנשים שרוצים משהו אחר. מותר לאנשים לחשוב ואנחנו מתכוונים להמשיך לעזור להם. אנשים נמצאים בצרות, בכלל לא יודעים שיש ועדת מצפון, לא יודעים מה זה קב"ן".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תיק סגור. עו"ד שי ניצן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים