שתף קטע נבחר

כלב מסוכן? תלוי בעומק הנשיכה

משרד החקלאות מציע לשנות את חוק הסדרת הפיקוח על כלבים. בין היתר יוגדר "כלב מסוכן" רק כלב שנשיכתו גרמה לחבלה קשה או בלתי הפיכה. כמו כן, מוצע לאפשר עיכוב המתה או מסירה של כלב משוטט שנלכד, והטלת הוצאות לכידתו על הבעלים - בשונה מהמצב ששורר כיום

משרד החקלאות יוזם בימים אלה תיקון מקיף בחוק הסדרת הפיקוח הארצי על כלבים, שפורסם ב-2002, ומכניס שינויים, בין היתר, בהגדרות "כלב מסוכן" ובהליך המתת כלבים משוטטים.

 

על פי התקנות הקיימות כיום, כלב שנשך וגרם לחבלה הוגדר באופן אוטומטי כמסוכן. וכך, כאשר אדם ננשך על ידי כלב תוך כדי משחק, או כשניסה להפריד בין כלבים מתקוטטים, הוגדר הכלב כמסוכן. רישומו ככזה הופיע במרכז הארצי לרישום כלבים ואף ברשיון הכלב, כך שגם הרופא הווטרינרי העירוני יכול היה לקבוע תנאי אחזקה וגידול מיוחדים.

 

במשרד החקלאות סבורים כי ההגדרה שנקבעה עד כה הביאה למצב בו גם כלבים שאינם מסוכנים לציבור הוגדרו כמסוכנים. בתיקון המוצע "רק כלב שנשך נשיכה שגרמה לחבלה הפוגעת או עלולה לפגוע קשות או לתמיד בגוף הנחבל, בבריאותו או בנוחיותו, יוגדר ככלב מסוכן".

 

ערעור יעכב מסירה או המתה של כלב משוטט

תיקון נוסף שמבקשים במשרד לקדם קשור להמתה או מסירה של כלבים משוטטים. כיום, כאשר רשות מקומית החליטה לשים כלב בהסגר, לבטל לו את הרישיון, למוסרו לאדם אחר או להמיתו, גם ערעור של בעל הכלב לא היה מצליח לעכב את ההליך או למנוע אותו.

 

"הסעיף שהיה קיים עד כה יצר מצב אבסורדי, בעיקר במקרים בהם היו תוצאות בלתי הפיכות או כאלה הכרוכות בסבל רב לבעלים ולכלב, דוגמת הרדמת החיה או מסירתה לאחר", הסבירה ד"ר דגנית בן-דב, הממונה על חוק צער בעלי חיים במשרד החקלאות. "אנחנו סבורים כי לבעלים יש אפשרות לערער מתוקף החוק. התיקון המוצע הוא, שבמידה והוגש עירעור, הוא יוכל לעכב את ביצוע ההחלטה על המתת הכלב או מסירתו, כך שתצומצם הפגיעה בכלב, בבעליו ובמשפחה המאמצת".

 

עוד בנושא הכלבים המשוטטים: עד היום, במידה ונתפס כלב משוטט והועבר להסגר, צריך היה בעליו לשאת בעלות ההובלה, השהות בכלביה או בהסגר העירוני, ובטיפול בו. על פי התיקון המוצע, בעליו של הכלב ישא גם בהוצאות לכידתו של הכלב.

 

לדברי בן-דב, "כיום נוצר מצב בו בעלי כלבים מאפשרים לכלביהם לשוטט במקומות לא מוסדרים ללא רצועה, או מאפשרים להם לשהות בחוץ ללא השגחה. ברשויות רבות שעובדות עם קבלני לכידת כלבים נפל נטל הוצאות הלכידה על הציבור כולו, במקום על בעלי הכלבים חסרי האחריות. אחת הדרכים לפתור זאת היא לחנך את הציבור דרך הכיס".

 

שר החקלאות, שלום שמחון, הגיש תזכיר ובו התיקונים לכנסת, ובקרוב יוגש החוק המתוקן במלואו לעיונה של ועדת השרים לחקיקה. "מטרת התיקונים היא לייעל את הפיקוח על הכלבים ולשפר נהלים על סמך הניסיון המצטבר, למען הכלבים ולמען הציבור", אמר שמחון. במשרד ציינו כי מטרה נוספת של התיקונים היא לקבוע הסדר ארצי ואחיד בכל הנוגע לפיקוח על כלבים, שיחליף את ההסדרים הפרטניים השונים הקבועים בחוקי העזר של הרשויות המקומיות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסוכן? תלוי בנשיכה
צילום: index open
למען הכלבים ולמען הציבור. השר שמחון
צילום: דנה קופל
מומלצים