שתף קטע נבחר

זירת הקניות

האוצר: אי אפשר להתפיל מים בלי מס

דיון בתיקונים במס הבצורת הפך לקרב צעקות, הטחת האשמות וגידופים. הח"כים רוצים לבטל את המס כליל אך רשות המים והאוצר דבקים בעמדתם. נציג האוצר: אם יבוטל מס הבצורת נצטרך לגייס כסף לפיתוח משק המים ממקורות אחרים

לא הגשם - וגם לא הדיון היום (ב') בכנסת יפתרו את משבר המים, לבטח כשדיון רציני על היטל שנוי במחלוקת הופך לזירת צעקות, גידופים וחילופי האשמות, וכשכל חבר כנסת מנצל את הבמה והסוגיה הטעונה כדי לתפוס כותרות ולצבור נקודות.

 

הדיון בוועדת הכספים אמור היה לעסוק בתיקונים שונים בסעיפי המס, ובראשם סעיף שיקפיא אותו בחודשי החורף. אך עד מהרה הפך הדיון לקרב סוער מלווה בקריאות לביטולו המוחלט של המס. רשות המים ומשרד האוצר מתעקשים לדבוק בעמדתם, ולהמשיך ולגבות אותו. ועדת הכספים מבקשת לגשר בין הצדדים, ושוקלת הגשת הצעת חוק חדשה שתתקן את הטעון תיקון לדעתה.

 

שיאו של הדיון היה קרב גידופים בין חברות הכנסת רונית תירוש (קדימה) ומירי רגב (ליכוד). תירוש קראה לאחרונה לציבור למרוד במס ולא לשלמו, ורגב הטיחה בה "תתביישי לך". תירוש טענה כי לא קראה למרד צרכנים אלא לצעדים במסגרת החוק. רגב הגדירה את קריאותיה בתקשורת "התנהגות עבריינית". תירוש לא נותרה חייבת ותקפה את רגב על תמיכתה בייקור תעריפי המים. בתגובה אמרה לה רגב "את שקרנית".

 

ח"כים מקדימה הטיחו בח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו) שתמך בחוק: "אתה צריך להתבייש ולהסתכל בעיניים של העולים ששלחו אותך. מה תגיד להם עם חשבונות המים שהם קיבלו?". מילר: "מי שהצביע בעד החוק צריך לקחת אחריות". אחמד טיבי (רע"ם-תע"ל) אמר: "זהו חוק מביש וצריך להתנהג בהתאם".

   

זה לא נגמר כאן: שני משקיפים בדיון, פעילי תנועת "עתיד מדינת ישראל" (עמ"י) התייצבו עם מסיכות על פניהם והניפו שלטים שהמס הוא "שפעת חזירית". הם הורחקו מחדר הישיבות.

 

מבעד לצעקות, היה שמץ של דיון ענייני: סמנכ"ל רשות המים, תמי שור, אמרה שיש מקום לתיקונים אם נעשה בחוק עוול למישהו, אבל זה לא בידי הרשות אלא בידי הח"כים. ח"כ יעקב אדרי (קדימה) צעק לעברה: "העוולות נכנסו בזדון". שור אמרה שהרשות מתנגדת להקפאת החוק. לדבריה, שיש צורך להפחית את צריכת המים גם בחורף משום שמאגרי המים במצב עגום ואיש אינו יודע בוודאות האם החורף יהיה גשום במידה מספקת.

 

שאול מרידור, נציג אגף התקציבים במשרד האוצר, אמר שהחוק לא נועד להכניס כסף לאוצר ושנדרשים מאמצי חיסכון לפחות בשנה וחצי הקרובות. לדבריו חסרים שני מיליארד קוב במאגרים, וזה המסר שצריך לשדר לציבור. "יש ניתוק גמור בין ההיטל לסיבה. הממשלה תמשיך להזרים כסף לפיתוח משק המים גם אם לא יהיה היטל", אמר. מי שחושב שניתן להתפיל מים ללא העלאת מחירים לא יודע על מה הוא מדבר". הוא אמר כי אם יבוטל מס הבצורת, הכסף לפיתוח משק המים יצטרך לבוא ממקורות אחרים. "האוצר יפעל על פי החוק הקיים, אחרת ננקוט באמצעים... מכל מקום אין לבטל את המס גם אם תהיה שנה גשומה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
לא קראתי למרד צרכנים. תירוש
צילום: עופר עמרם
התנהגות עבריינית. רגב
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים