שתף קטע נבחר

בית הנבחרים האמריקני גינה את דו"ח גולדסטון

ערב הדיון בעצרת הכללית של האו"ם בנוגע לדו"ח על מבצע "עופרת יצוקה", דחה בית הנבחרים את מסקנותיו ברוב גדול, בטענה כי הוא חד צדדי ומעוות. יו"ר ועדת החוץ הווארד ברמן נחלץ להגנת ישראל: "מועצת זכויות האדם אובססיבית כלפיה"

בית הנבחרים האמריקני גינה הלילה (יום ד') את דו"ח גולדסטון, שבו נאשמת ישראל כי ביצעה פשעי מלחמה במהלך מבצע "עופרת יצוקה". הצעת ההחלטה, שבה הוגדר הדו"ח "חד-צדדי ומעוות", עברה ברוב גדול של 334 תומכים מול 36 מתנגדים. 22 צירים נמנעו.

 

בהחלטה קורא בית הנבחרים לנשיא ארה"ב, ברק אובמה, ולמזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, לפעול במטרה לבלום את הדו"ח השנוי במחלוקת במוסדות הבינלאומיים. היא התקבלה ערב הדיון שאמורה לערוך העצרת הכללית של האו"ם בנושא.

 

יושב ראש ועדת החוץ של בית הנבחרים, הווארד ברמן, שהגיש את ההצעה לגנות את הדו"ח, ציין כי הגינוי נדרש לאור הכוונה לדון בו היום בעצרת הכללית, והשאיפה להעבירו לבית הדין הבינלאומי הפלילי.

 

ברמן אמר כי מועצת זכויות האדם של האו"ם, שאימצה את הדו"ח המפוקפק בחודש שעבר, אובססיבית כלפי ישראל, וציין כי "בשלוש שנים היא קיבלה 24 החלטות נגדה - יותר מאשר נגד כל העולם כולו".

 

החלטת בית הנבחרים משלימה למעשה את הקו שנוקט ממשל אובמה נגד הדו"ח. האמריקנים מתנגדים להעברתו למטה האו"ם בניו-יורק, וצפויים להצביע נגד הצעת החלטה בגנות ישראל במועצת הביטחון, שם יש להם זכות וטו.

 

לפני הדיון: ניסיון לשכנע שגרירים

החלטת בית הנבחרים באה יום לפני כינוס העצרת הכללית של האו"ם לדיון בדו"ח גולדסטון. את הכינוס זימן נשיא העצרת, נציג לוב עלי טראקי, על פי בקשת קבוצת המדינות הערביות ובתמיכה של 118 מדינות מתוך 192 החברות באו"ם.

 

הדיון בעצרת הכללית צפוי להיפתח בשעה חמש אחר הצהריים (שעון ישראל). בתום הכינוס, שצפוי להימשך זמן רב לאור המדינות הרבות שנציגיהן ביקשו לנאום במהלכו, תיערך הצבעה על טיוטת ההחלטה שגיבשו המדינות הערביות.

 

הטיוטה קוראת לאימוץ דו"ח גולדסטון והעברתו לדיון במועצת הביטחון, ומפצירה בישראל ובפלסטינים לפתוח בחקירות פנימיות ולספק תשובות לעצרת בתוך שלושה חודשים.

 

אמש כינס סגן שר החוץ, דני אילון, את שגרירי המדינות הזרות בישראל, במאמץ אחרון לסכל קבלת החלטה אנטי-ישראלית בעצרת הכללית. הוא הבהיר להם את עמדת ירושלים בנוגע לדו"ח, אך הרושם שהתקבל בדרג המדיני הוא כי הסיכוי שהאו"ם יצביע בהתאם לדעת ישראל אינו גדול.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גולדסטון. "כתב דו"ח מעוות"
צילום: AFP
צילום: AP
מועצת הביטחון. אובמה נקרא לסכל
צילום: AP
מומלצים