שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  אישום על הרס עבדת: בדואים נקמו בנבטים

  יממה לאחר שנהרס בית של קרוב משפחתם, יצאו בני דודים מהשבט הבדואי עזזמה לגן הלאומי עבדת וזרעו בו הרס רב. בין היתר הם מואשמים שהפילו עמודים בעזרת חבל שקשרו לרכבם

  הנקמה על הרס הבית - השחתת הגן הלאומי: חסן ואחמד אל-רמאק, בני דודים מהשבט הבדואי עזזמה, הואשמו הבוקר (יום ד') בבית משפט השלום בבאר-שבע, כי גרמו לגן הלאומי בעבדת נזקים בסך 8.7 מיליון שקל, כנקמה ברשויות על הריסת בית משפחתם.

   

  מכתב האישום, שהוגש לבית משפט השלום בבאר-שבע, עולה כי השניים הגיעו בטנדר טויוטה לאתר עבדת ונפגשו עם אנשים אחרים - שזהותם לא ידועה - במעלה האתר כשבידיהם פטישים וכלי צבע. הם הפילו וניפצו עמודים, חלקם בעזרת רכב לו קשרו חבל. הם הפילו וניפצו קירות מקוריים ומשוחזרים באזור המקדש והכנסיות, מעשים שגרמו לנזק בלתי הפיך לפרטים עתיקים כגון: חוליות עמודים וכותרות מעוטרות ומרצפות אבן מקוריים שנופצו. הם ניפצו קשתות ואומנות במבני מגורים ביזנטיים. בנוסף הם צבעו בצבע קטעי קירות שלמים באתר.

   

  השניים מואשמים בקשירת קשר לביצוע פשע, פגיעה באתר עתיקות ובעתיקות והשחתת פניהם, ביצוע פעולה אסורה באתר עתיקות ופגיעה בגן לאומי. חסן אל-ראמק מואשם גם בנהיגה ללא רישיון תקף.

   

  בבקשה להאריך את מעצרם של השניים עד תום ההליכים, נכתב: "הרקע להשחתה נעוץ בהריסת בתי בני משפחתו ויש בפעולתו פעולת נקם בעל אופי לאומי. הנאשמים מצאו לנכון לפגוע במדינה ובציבור בנכסיו הלאומיים, בעלי ערך תרבותי והיסטורי בשל אכיפה ממשלתית חוקית".  

   

  אחד הנאשמים טען, כי אין לשניים קשר להרס בעבדת, וכי הצבע שנמצא בגדיהם יכול היה להגיע מכל צבע אחר.

   

  צבע על הידיים

  יום קודם להשחתה בעבדת נהרסו בתי בדואים באזור. הדבר הדליק נורה אדומה בקרב החוקרים. "סימנו את האנשים ולאט לאט הגענו אל הנאשמים", אמר מפקד ימ"ר נגב, סגן-ניצב יוסי כהן.

   

  מה שסייע מאוד לחוקרים היו צילומי מצלמות אבטחה בתחנת דלק סמוכה, שם נראו הנאשמים עם שרידי צבע על ידיהם. מדובר היה בשרידי צבע הדומים לאלה שהשאירו אחריהם הוונדליסטים באתר. החוקרים הבחינו גם בכתמי צבע שנשפכו ליד תחנת הדלק, ועל חולצתו של אחד מהנאשמים נמצאו כתמי צבע שנראה היה כאילו נעשה ניסיון לנקותם. בבדיקת מעבדה תאם הצבע לזה שרוסס על העמודים והקירות בעבדת.

   

  שני הנאשמים סירבו בתחילה לשתף פעולה עם החוקרים, אך
  בהמשך נשבר אחד מהם, הודה במיוחס לו והחל לשתף פעולה עם המשטרה.  

   

  סגן-ניצב כהן הוסיף: "עבדנו מול אנשים שאין להם הערכה לחוק, שאינם מביאים אותו בחשבון". הוא ציין שלמרות גודל הנזק ההיסטורי והכספי שגרמו השניים למקום, איש מהם לא הבין את חומרת המעשים. "הם פשוט לא הבינו את משמעות וגודל הנזק. הם חשבו שמדובר בסתם קיר, סתם אבן. הם החליטו להרוס את המקום בגלל שהוא שייך למדינה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הנאשמים בדיון בבית המשפט
  צילום: הרצל יוסף
  "קשרו עמודים לרכב והפילו"
  צילום: אורית בורטניק , רשות הטבע והגנים
  צילום: הרצל יוסף
  ההשחתה בגן הלאומי
  צילום: הרצל יוסף
  מומלצים