שתף קטע נבחר

דרמה בלב ים: השייטת השתלטה על ספינת נשק

ליד קפריסין עלה כוח של הקומנדו הימי על אוניית סוחר עם דגל אנטיגואה, וגילה אוצר: נשק קל, מרגמות - וגם רקטות וטילים. הערכה ראשונית: המטען נשלח מאיראן לחיזבאללה. גורמי צבא: "זה יכול להיות גדול מקארין איי". הספינה הובלה לבסיס אשדוד, וחלק מהנמל האזרחי נסגר לציבור

קארין-B? כוח של הקומנדו הימי השתלט הלילה (יום ד') על ספינה חשודה מול חופה של ישראל - ומצא בתוכה אמצעי לחימה. מהערכה ראשונית עולה כי הנשק הגיע מאיראן ויועד להגיע לחיזבאללה בלבנון, כאשר הספינה עצמה - Francop שמה - תוכננה לעגון בסוריה.   


תמונה ראשונה: האוניה שנתפסה, ועליה המכולות (צילום: PAR)

 

ההשתלטות אירעה מעט לפני חצות במרחק של כ-180 ק"מ מהחוף, סמוך לקפריסין. כוח של השייטת, שהגיע בסירות קטנות יותר, עלה על אוניית סוחר הנושאת דגל אנטיגואה, מדינת איים בים הקאריבי. צוות האונייה לא גילה התנגדות. לאחר בדיקה, התבררה הספינה כנושאת לפחות חמש מכולות עם אמצעי לחימה ותחמושת, במסווה של משלוח אזרחי. מדובר ברקטות, נשק קל, רימונים, פצצות מרגמה - וגם טילים. "זה יכול להיות גדול יותר מקארין A", אמרו גורמי צבא.

 

לאחר הבידוק הראשוני, הובלה הספינה על-ידי חיל הים לבסיס באשדוד, לצורך המשך הסריקות ובדיקה יסודית יותר של המטען המאוחסן. חלק מהנמל האזרחי באשדוד נסגר הבוקר בפני הציבור, שכן גם בו נבדקו כמה מהמכולות. בצה"ל מדגישים כי פעילות אינטנסיבית לסיכול הברחה של אמצעי לחימה מתבצעת כל העת, גם בלב ים.   

 

מעקב צמוד

למבצע ההשתלטות קדם מעקב של מספר ימים מצד חיל הים וזרועות המודיעין. האתר לביצוע נבחר מבעוד מועד. הפעולה בוצעה באישור ומעקב צמוד של הדרגים הבכירים ביותר בישראל.

 

שר הביטחון אהוד ברק אמר לאחר האירוע, כי תפיסת הספינה מנעה העברת תחמושת ואמצעי לחימה "לזירת הטרור הצפונית". ברק בירך את הרמטכ"ל ואת מפקד חיל הים על ההצלחה המבצעית, וציין כי מדובר ב"הצלחה נוספת מול ניסיונות ארגוני הטרור להתחמש". גם ראש הממשלה שיבח את צה"ל.

 

אוניית הנשק הידועה ביותר שנתפסה עד היום בידי צה"ל היא קארין איי, עליה השתלט צה"ל בינואר 2002 בים האדום. על סיפונה נמצאו עשרות טונות של אמצעי לחימה מסוגים שונים, שהיו בדרכם מאיראן לרצועת עזה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיל הים השתלט (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים