שתף קטע נבחר
צילום: מאיה פרי

חברים מהספרים: בילבי, שלושה גמדים ושנורצ

לא קל להיות לבד. זו הסיבה שילדים צריכים חברים. וגם מבוגרים. חנה גולדברג ממליצה על שלושה ספרים-חברים: "בלבי גרב-ברך", "ליאת והשנורצ" ו"שלושה גמדים מחפשים חבר". כדאי להכיר

אתה שם, שברגע זה מקליק על העכבר וקורא את הטור שלי פה. כן, כן, את. אני רואה אותך. יושבת מול צג כחלחל, עיניך בוהות נכחן, עוקבות אחר המילים שאני כותבת לך. אני כל-כך שמחה שאתה כאן! כל-כך שמחה שמכל הדברים בעולם, בחרת ברגע זה דווקא לקרוא את המילים שלי! את יודעת עד כמה את חשובה לי? עד כמה אתה גואל אותי מבדידותי?

 

אני יושבת פה לבדי מול הצג שלי, מקלידה מילים שמבקשות לחלחל לתוכך, להתחבר אליך, להתיידד איתך. לו היית רואה אותי עכשיו, בטח היית אומר לעצמך שאני פתטית, אם לא הייתי מזכירה לך קצת אולי את... עצמך.

 

וזה לא שאין לי חברים. דווקא יש לי. אפילו לא מעט. אבל רובם סופרים. כמוני. וגם הם, כמוני, מכלים את ימיהם ספונים בחדרים סגורים, יום אחר יום, מלקטים בזהירות מילה ועוד מילה, מסדרים אותן יפה-יפה, כורכים אותן בספר, בשיר או בטור אינטרנטי, שהם משלחים אל העולם שמחוץ לבועה שלהם. וגם הם, כמוני (וכמוך?) משתוקקים למעט קרבה אנושית, מחפשים חברים.

 

לא קל לי הלבד הזה. אולי גם לכם. ולהם. ובמיוחד - לילדים. אז הנה 3 ספרי ילדים שאולי יעזרו קצת בעניין החברות:

 

בלבי גרב-ברך

כתבה אסטריד לינדגרן, איירה לורן צ'ילד, תרגמה משבדית דנה כספי, הוצאת זמורה ביתן (לגיל 8 ומעלה).

 

למה?

כי זה סיפור מענג על חברים, על מה שאנחנו יכולים לקבל מהם, ועל מה שאנחנו יכולים לתת להם. כי זה ספר חכם, חצוף ונפלא על הרווח שבין בורגנות ושמרנות לבין חופש בחירה. כי התרגום המצוין של דנה כספי משבדית במהדורה החדשה שיצאה לאחרונה נאמן לא רק למקור, אלא גם לעברית בת זמננו. כי בלבי-גרב-ברך, הילדה החזקה בעולם, היא גיבורה מעוררת השראה לא רק לילדינו, אלא גם לנו. פשוט קלאסיקה משובבת נפש.

 

מה הסיפור?

בלבי היא הילדה החזקה בעולם. בת תשע, יתומה מאם. במשך שנים התגוררה על ספינה נודדת בחברת אביה הימאי. יום אחד, לאחר שאביה נסחף ללב ים ונעלם, בילבי יורדת מהספינה ועוברת להתגורר לבדה בבית ענקי, שם היא חיה בפראות שלוחת רסן בחברת קוף ששמו אדון נילסון ומזוודה מלאה מטבעות זהב. שכניה, שני ילדים טובים-טובים ומהוגנים-מהוגנים - טומי ואניקה – משתאים ומשתוממים אל מול שכנתם האנרכיסטית החיה על פי כללים פרועים משל עצמה. הם מתיידדים איתה ולומדים ממנה דבר או שניים על חשיבה עצמאית, על יצירתיות, על העולם הגדול, ובאותה הזדמנות מנסים ללמד אותה כמה דברים על חוק וסדר ועל גבולות.

 

למה אסטריד לינדגרן?

כי היא המרעננת הרשמית של ספרות הילדים השבדית. לא להאמין שלינדרן יצרה את דמותה הפרועה והפמיניסטית של בילבי כבר בשנת 1945, כאשר נשים נדרשו להיות יפות ולשתוק, גברים היו מסוקסים ועשויים ללא חת, וילדים לא דיברו בלי רשות.

 

ליאת והשנורצ

כתבו אושי קראוס וקרן גולדשטיין, אייר דיויד הול, הוצאת כנרת (לגיל 6 ומעלה).

 

למה?

בגלל המקוריות, הרעננות וההומור. בגלל האיורים המצחיקים של דיויד הול. בגלל המבנה הקל לקריאה שמזמין ילדים להתנסות בקריאה לבד. ויותר מהכול: נכון, זה ספר על חברות, על המעבר לכיתה א' ועל מעברים בכלל, אבל למרות כל זאת, הוא אינו נופל למלכודת הספרים הייעודיים, המגויסים והדידקטיים המצטופפים על מדפי חנויותינו.

 

מה הסיפור?

יומיים לפני שליאת עולה לכיתה א' מופיע בחדרה שנורצ. ליאת כמעט בת שש, והשנורצ הוא... שנורצ. ממבט ראשון נראים ליאת והחבר הדמיוני החדש שלה לגמרי שונים זה מזו, אבל ככל שהשניים מתקרבים, הם מגלים, שבעצם הם די דומים, ובאותה הזדמנות הם מגלים כמה דברים חשובים על העולם.

 

למה אושי קראוס וקרן גולדשטיין?

קרן היא במאית סרטים, אושי יוצר משחקים אינטראקטיביים. זהו ספרם הראשון - ספר על חברות, שהוא פרי החברות בין השניים.


 איור מתוך "שלושה גמדרים מחפשים חבר". איור: ליאורה גרוסמן

 

שלושה גמדים מחפשים חבר

כתבה אריאל להמן, איירה ליאורה גרוסמן, הוצאת הקיבוץ המאוחד (לגיל שנתיים ומעלה).

 

למה?

בדרך כלל, אני מסתייגת מספרי ילדים שבאים לחנך, אך במקרה של "שלושה גמדים מחפשים חבר", אני מרשה לעצמי לחרוג מדרכי. למה? כי הספר הזה הצליח לכבוש את לבי בניגוד לרצוני. איך? כן, נכון, זה ספר שמנסה ללמד את הקטנטנים, שאם הם רוצים שיהיו להם חברים, רצוי שלא יהיו אגוצנטריים מידי, מכונסים בעצמם מידי וביישניים מידי, אבל הוא עושה זאת בכל כך הרבה חן

והומור! והכי חשוב: כשתסיימו לקרוא אותו לקטנטן הפרטי שלכם, תראו חיוך נהדר מתפשט על פניו, ותראו איך הדימוי העצמי שלו גובֵהַ בסנטימטר או שניים, ובעיני, דימוי עצמי הוא הכלי החשוב בדרך לרכוש חברים ועוד כמה דברים בחיים. מסקנה א': בשביל מה יש כללים אם לא למען היוצאים מהכלל? מסקנה ב': לפעמים שווה סיפור שלם רק בשביל משפט אחד קטן - בסוף.

 

מה הסיפור?

שלושה גמדים – אחד רציני, שני רגשני, שלישי עצבני - מחפשים חבר. בדרך הם פוגשים כל מיני טיפוסים, וגם - את הקורא עצמו. איורים מצוינים של ליאורה גרוסמן.

 

למה אריאל להמן?

אריאל להמן היא דוקטור לפסיכולוגיה, שהסוף שהיא בחרה לסיפור הזה מצביע על כך שהיא מבינה מה חשוב.

 

  • חנה גולדברג  היא סופרת, משוררת ופזמונאית. מספרי הילדים של חנה גולדברג: "דמעות ורודות", "חברים בכל מיני צבעים", "קישתא", "קוף משקפוף" ועוד. מקיימת מפגשים עם ילדים והורים. לכל הטורים של חנה גולדברג .

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלושה גמדים מחפשים חבר
עטיפת ספר
צילום: מאיה פרי
חנה גולדברג
צילום: מאיה פרי
בלבי גרב-ברך
עטיפת ספר
ליאת והשנורצ
עטיפת ספר
מומלצים