שתף קטע נבחר

סטודנטים במגזר הציבורי יקבלו תוספות שכר

ההסתדרות, התאחדות הסטודנטים והאוצר חתמו על הסכם שישדרג את תנאי הפנסיה והשכר של 15 אלף הסטודנטים המועסקים במגזר הציבורי. כל סטודנט יקבל פנסיה מקיפה ושכרם יעלה בשיעור שבין 5% ל-10%. ההסתדרות מנהלת מגעים להשיג הסכם דומה לסטודנטים במגזר הפרטי

סטודנטים המועסקים במגזר הציבורי יקבלו תוספות שכר ופנסיה מקיפה. כך קובע הסכם שחתמו הבוקר (ד') ההסתדרות והתאחדות הסטודנטים עם משרד האוצר.

 

במגזר הציבורי מועסקים כ-15 אלף סטודנטים באוניברסיטאות ומכללות כפקידים, עוזרי מחקר, אסיסטנטים ותפקידים נוספים. הם מועסקים במסגרת שונה מזו של עובדי המדינה הקבועים ומועסקים בתנאים שונים, בהגדרה, מאלה של העובדים הקבועים, אבל ההסכם מקרב את תנאיהם לאלה של עובדי המדינה.

 

עד כה קיבלו הסטודנטים בשירות המדינה פנסיה סטנדרטית לפי חוק פנסיה חובה, שכוללת הפרשה רק על שכר הבסיס שלהם ורק אחרי תשעה חודשי עבודה. ההסכם קובע כי הסטודנטים יקבלו מהיום הראשון לעבודתם פנסיה מקיפה - כלומר, פנסיה המבוססת על כל רכיבי שכרם.

 

עוד קובע ההסכם שנחתם היום קובע כי הסטודנטים העובדים יקבלו החל מינואר 2010 תוספת של כ- 5% לשכרם כמו התוספת שקיבלו כלל העובדים במגזר הציבורי. ואילו סטודנטים לתואר שני יקבלו תוספת גדולה יותר - 10%. בנוסף, יקבלו הסטודנטים תוספת חד-פעמית של לשכר ינואר 2010 תוספת חד-פעמית של 3% עבור כל חודש שבו הועסקו בשנת 2009, ובסך הכל - בין 3% ל-36%, בדומה לתוספת שקיבלו עובדי המגזר הציבורי ביולי השנה.

 

בנוסף, יאפשר ההסכם לסטודנטים להגדיל את היקף שעות עבודתם. עד עתה היו רשאים המעסיקים להעסיק את הסטודנטים לא יותר מ- 96 שעות חודשיות המהווים חצי משרה. ההסכם החדש מאפשר להעסיק סטודנט במשך 120 שעות בחודש, המהווים 3/4 משרה, בתנאי שהסטודנט מסכים לכך. ההסכם גם מבטל הסדר קודם המגביל את שעות עבודת הסטודנטים בזמן חופשות המבחנים.

 

את המשא ומתן להשגת ההסכם ניהל היועץ המשפטי של האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, עו"ד שי תקן, בתיאום עם יו"ר התאחדות הסטודנטים, בועז טופורובסקי.

 

לפי שעה, מדובר בהסכם שישרת את הסטודנטים העובדים במגזר הציבורי בלבד. ואולם, ל-ynet נודע כי ארגוני המעסיקים וההסתדרות החלו במגעים ראשוניים לקראת חתימה על הסכם דומה שיסדיר, לראשונה, את העסקת הסטודנטים במגזר הפרטי.

 

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, אמר היום כי "הסטודנטים מהווים את עתודת העובדים במדינת ישראל וההסתדרות תמשיך לשתף פעולה עמם ולחזק את מעמדם". יו"ר ההתאחדות טופורובסקי הוסיף כי "העלנו את שכר הסטודנטים העובדים באופן שיאפשר להם להתפרנס בכבוד".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עתודת העובדים של המדינה
צילום: אדיר ינקו
מומלצים