שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  פרופ' מואב: "עיני וברוש מחבלים בייצוא"
  ראש הפורום הכלכלי המייעץ לשר האוצר מתח ביקורת חריפה על יו"ר ההסתדרות ונשיא התאחדות התעשיינים בכנס של מרכז רוטשילד. שר האוצר הביע הסתייגות מדברי מואב, ואמר כי שיתוף הפעולה עם ההסתדרות והמעסיקים תרם תרומה משמעותית להתמודדות ישראל עם המשבר

  פרופ' עומר מואב, העומד בראש הפורום הכלכלי המייעץ לשר האוצר, מתח היום (ד') ביקורת חריפה על יו"ר ההסתדרות ונשיא התאחדות התעשיינים, ואמר: "שרגא ברוש ועופר עיני מחבלים בייצוא". מואב אמר את הדברים בכנס של מרכז רוטשילד קיסריה לשוק ההון בבינתחומי הרצליה, שנערך בבורסה לניירות ערך בתל-אביב.

   

   

  לדברי מואב, "אני לא מזלזל בהיי-טק, אבל בוא לא נגזים. המטרה של הייצוא היא לתמוך בכלכלה, ולא להיפך. וכל הרעיון שאנחנו צריכים לסבסד את הייצוא הוא מיותר. אין שום רציונל שהצרכן הישראלי יסבסד את הצרכן בארה"ב או באירופה". לדבריו, יש קושי רב לייצר רפורמות במשק, בעיקר רפורמות בנמלים ובחברת החשמל, וזה מהווה את עיקר הפגיעה בייצוא.

   

  שר האוצר יובל שטייניץ הסתייג מביקורתו החריפה של מואב, ומסר בתגובה: "שיתוף הפעולה עם ההסתדרות ועם המעסיקים, שהוביל לגיבוש עסקת החבילה במשק, תרם תרומה משמעותית להתמודדותה המוצלחת יחסית של ישראל עם המשבר הכלכלי הגלובלי ולתחילת ההתאוששות במשק בכלל ובייצוא בפרט בחודשים האחרונים".

   

  "דבריו של פרופ' מואב בעניין אינם על דעתי, ואינם תואמים את המציאות ואת שיתוף הפעולה הפורה כפי שהוא מתבצע בפועל", מסר שטייניץ, והביע תקווה

  ששיתוף הפעולה המוצלח יימשך גם בעתיד לטובת הכלכלה, המשק, ההתאוששות והצמיחה.

   

  רפי מלניק: הכלכלה תצמח ב-3% בשנה הבאה

  בכנס, שעסק בנושא תחזיות לשנת 2010, פירט פרופ' רפי מלניק - המשנה לנשיא לעניינים אקדמיים במרכז הבינתחומי הרצליה, את התחזית שלו לשנה הבאה, ואמר: "כלכלת ישראל תצמח, לא בקצב הפוטנציאלי של המשק, אלא בשיעור גבוה יותר מגידול האוכלוסייה, ולכן תהיה יציאה מהמשבר".

   

  מלניק צופה כי הכלכלה תצמח ב-3% בשנה הבאה, וכי המגזר העסקי יצמח ב-3.6%. לדבריו, "להערכתי המשבר הוא תוצרת חוץ, ולכן גם היציאה ממנו תהיה תוצרת חוץ. ישנה תפנית בעולם, ומי שיוביל את היציאה מהשפל הן לא הכלכלות הגדולות אלא סין, הודו וברזיל".

   

  עוד אמר מלניק כי גם בשיעור האבטלה ישנה תפנית, אם כי יתכן שיש כאן יציאה מהמשבר שלא מלווה ביצירת משרות חדשות. "כדי להוריד את שיעור האבטלה, הגידול בתוצר צריך להיות גבוה מ-3%", לדבריו. מלניק הרגיע ואמר כי אין צורך לחשוש מאינפלציה בהמשך, וכי אינו חושב שתהיינה התאמות נוספות לתקציב 2010. הוא העריך שהריבית תמשיך לטפס, ותתכנס לכיוון ה-4%. 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים