שתף קטע נבחר

הפדרל ריזרב הותיר את הריבית בארה"ב על כנה

למרות שהביע אמון בהתאוששות הכלכלה האמריקנית, הודיע הפד כי הריבית במדינה תישאר ברמה אפסית "לתקופה ממושכת". אנליסטים צופים כי הפד לא יעלה את הריבית לפחות עד אמצע 2010

הפדרל ריזרב (הבנק המרכזי האמריקני) הותיר את הריבית בארה"ב על כנה אמש (ד'), ברמה של 0%-0.25%, כצפוי. למרות הבעת אמון בהתאוששות הכלכלית, הודיע הפד כי הריבית במדינה תישאר ברמה אפסית "לתקופה ממושכת".

 

 

מהפד נמסר עוד כי ירכוש חובות בהיקף של 175 מיליארד דולר שהונפקו על ידי סוכנויות המשכנתאות הפדרליות פאני מי ופרדי מאק, פחות מהסכום המקסימלי של 200 מיליארד דולר שהקצה לכך קודם לכן.

 

בהודעת הריבית נמסר כי נראה שהוצאות משקי הבית (הצריכה הפרטית) מתרחבות, "אך נותרות מוגבלות בגלל המשך אובדן המשרות, הצמיחה האיטית בהכנסות, הירידה בהון מנכסי נדל"ן, ומצוקת אשראי". "העסקים ממשיכים לקצץ בהשקעות בכנסים קבועים ובכוח האדם, אם כי בקצב איטי יותר. הפעילות בשוק הדיור התגברה בחודשים האחרונים", מסרה ועדת השוק החופשי של הפד בהודעת הריבית.

 

הודעה זו היתה אופטימית יותר מהודעת הריבית של ספטמבר, שאמרה כי הוצאות משקי הבית "מתייצבות". הצריכה הפרטית אחראית על כ-70% מהפעילות הכלכלית בארה"ב.

 

אנליסטים צופים שהפד יותיר את הריבית ברמה אפסית עד אמצע 2010 לפחות.  בנוסף, צופים אנליסטים כי לפני שיעלה את הריבית, יתחיל הבנק המרכזי למשוך בחזרה חלק מכמויות הכסף העצומות שהזרים לכלכלה. גם הבנק המרכזי האירופי צפוי להותיר את הריבית על כנה ברמה של 1% מחר. 

 

הבנק המרכזי האמריקני חושש לבטל את האמצעים שהפעיל כדי להתמודד עם המשבר מוקדם מדי, ומנגד חושש שהלוואות החירום וצעדים נוספים יובילו להתפרצות אינפלציונית. עם זאת, בכירי הפד, בהם היו"ר בן ברננקי, אמרו כי המיתון בארה"ב הותיר אחריו "מורשת" של אבטלה גבוהה והשבתת מפעלים, שתמנע התפרצות כזו בעתיד הקרוב.

 

הכלכלה הגדולה בעולם צמחה בקצב מהיר מהצפוי של 3.5% ברבעון השלישי של השנה, כאשר נתון זה סימן באופן בלתי רשמי את סופו של המיתון, אחרי ארבעה רבעונים רצופים של צמיחה שלילית. השבוע פורסמו נתונים שהראו כי הפעילות במגזר היצרני הגיעה בחודש שעבר לרמתה הגבוהה ביותר מזה שלוש וחצי שנים, אך במגזר השירותים נרשמה צמיחה מתונה בלבד.

 

דו"ח שפורסם אמש הראה כי חברות אמריקניות פיטרו עובדים בחודש שעבר בקצב האיטי ביותר מזה כמעט שנה, אך דו"ח האבטלה שיפרסם ביום שישי הממשל צפוי להראות כי האבטלה גדלה לשיא חדש של 26 שנה ועמדה באוקטובר על 9.9%.לפי הערכות, האבטלה תמשיך לעלות גם בשנה הבאה.


פורסם לראשונה 04/11/2009 21:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יו"ר הפדרל ריזרב, בן ברננקי
צילום: AFP
מומלצים