שתף קטע נבחר

ישראל התלוננה באו"ם: הספינה - הפרת החלטות

עצרת האו"ם דנה בדו"ח גולדסטון, אך ישראל עוסקת בהפרות לכאורה של מדינות אחרות. השגרירה שלו הגישה תלונה בעקבות תפיסת הספינה שנשאה נשק מאיראן לחיזבאללה

רגע לפני ההצבעה באו"ם על דו"ח גולדסטון, התלוננה ישראל על הספינה שנשאה נשק מאיראן לחיזבאללה. השגרירה גבריאלה שלו הגישה אמש (יום ה') למזכ"ל באן קי-מון ולנשיא האוסטרי של מועצת הביטחון תלונה וטענה כי מדובר בהפרה של החלטות מועצת הביטחון.

 

בתלונה למזכ"ל באן קי-מון כתבה שלו כי מדובר ב"ספינה שנשאה מאות טונות של ציוד צבאי, לרבות טילים, מרגמות ואמצעי לחימה אחרים, שהועברו מאיראן והיעד היה סוריה. הציוד הצבאי היה מסווה מתחת למטען אזרחי כביכול, בניגוד מוחלט לשטר המטען עליו הוצהר".


הנשק שהוחרם מהספינה שנתפסה (צילום: דובר צה"ל) 

 

השגרירה שלו הבהירה כי "המטען שהיה על סיפון האונייה והמסלול שלה, שכלל את ביירות, מעלה חשדות כבדים שמדובר בהפרה חמורה ובוטה של החלטות מועצת הביטחון 1373 ו-1701". בתלונת ישראל צוין כי אוניית הנשק הזו היא האחרונה בסדרת הפרות בוטות של איראן בתקופה האחרונה, בהן ספינות נשק שנלכדו בינואר ובאוקטובר השנה.

 

ישראל מאשימה כי מדובר בדפוס פעילות חבלנית של איראן ושל חברות אחרות באו"ם, המפרות באופן שיטתי את החלטות מועצת הביטחון במטרה לערער את היציבות והשלום באזור. שלו ציינה בהקשר זה את המעורבות המתמשכת של חברת הספנות האיראנית IRISL שמבריחה בקביעות אמצעי לחימה מאיראן ומפרה גם את כללי הסחר הימי הבינלאומי.

 

שלו דרשה במכתב התלונה ממועצת הביטחון לנקוט פעולות מיידיות לאור ההפרות הנמשכות ולחקור בדחיפות את התלונה. השגרירה הבהירה כי ישראל מוכנה לספק את המידע המקיף לגבי אמצעי הלחימה שנחשפו בספינה.

 

בינתיים, מתנערת מצרים מההאשמות. מקורות בנמל דמיאט, הנמל שהיה הנקודה האחרונה ממנה יצאה הספינה בטרם נתפסה על-ידי חיל הים, מסרו כי הספינה היתה מלאה במוצרי מזון בלבד. המקורות מסרו לרשת אל-ג'זירה, כי הספינה הכילה אך ורק מצרכי מזון, פרקה את חלקם בנמל דמיאט והמשיכה בדרכה מבלי שהטעינו על סיפונה דבר נוסף. אותם המקורות מסרו עוד כי הספינה עגנה בנמל בשני לנובמבר ויצאה אותו ביום שלמחרת.


פורסם לראשונה 05/11/2009 22:58

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלו. תלונה למזכ"ל האו"ם
צילום: שחר עזרן
מומלצים