שתף קטע נבחר

'היורה בבסיס התפלל עם מחבלי ה-11 בספטמבר'

העיתון הבריטי "טלגרף" דיווח כי נידאל מאליק חסן, שביצע את הטבח בבסיס "פורט הוד", התפלל ב-2001 במסגד בוירג'יניה יחד עם חוטפי המטוסים. המטיף במסגד נחשב לתומך בטרור

הסיבה למתקפת הירי בבסיס "פורט הוד" שבטקסס עדיין לא ברורה, אולם כעת נחשף הקשר לטרור: מבצע הטבח, רב סרן נידאל מאליק חסן, התפלל במסגד שהונהג על ידי אימאם שנחשב ל"יועץ הרוחני" של שלושה ממבצעי הפיגועים ב-11 בספטמבר 2001. כך דיווח היום (א') העיתון הבריטי "טלגרף". במקום התפללו באותה התקופה גם כמה ממבצעי הפיגועים. צבא אה"ב דיווח כי חל שיפור קל במצבו של חסן, המצוי בתרדמת מאז המקרה, והוא נותק ממכונות ההנשמה.

 

על פי הדיווח, בשנת 2001 נהג חסן לפקוד את מסגד דר אל-היג'רח שבגרייט-פולס, וירג'יניה. שלושה מחוטפי המטוסים שהתרסקו בהמשך השנה אל

תוך מגדלי התאומים היו גם הם בין המתפללים. טקס האשכבה של אמו של חסן, שהלכה לעולמה בסוף אותה השנה, נערך אף הוא במקום.

 

המטיף במסגד באותה התקופה היה אנואר אל-מליקי, אמריקני ממוצא תימני שהואשם בהמשך בתמיכה בארגוני טרור ובמעורבות בתכנון פיגועים נגד חיילים בריטיים. כשלושה חודשים לאחר שהוצב אל-מליקי לראשונה במסגד החלו שניים מהחוטפים להשתתף בדרשות שנשא, וחוטף שלישי נכח בתפילות שערך בקליפורניה. אחד מעמיתיו של חסן בבסיס פורט-הוד, מוסלמי אף הוא, סיפר כי היורה העריך מאוד את המטיף הקיצוני.

 

החוקרים שבודקים את המניעים שעמדו מאחורי מתקפת הירי, במהלכה רצח חסן 13 חיילים, בוחנים כל פרט מידע הקשור ליורה - בהם גם עובדת היותו מוסלמי, הדיווחים כי חשש מהצבתו הצפויה בעיראק והתלונות על התנכלויות מהן סבל בבסיסו. בעקבות המידע החדש, יבדקו כעת חוקרי ה-FBI האם חסן נפגש או יצר קשר עם מבצעי הפיגועים.

 

חסן, קצין בריאות נפש בצבא ארצות הברית, מאושפז מאז הירי בבית החולים כשהוא מונשם ומחוסר הכרה, ונתון תחת שמירה צמודה. דובר מטעם צבא ארה"ב ערך הלילה תדרוך לעיתונאים בו מסר כי חסן נותק ממכשירי ההנשמה אליהם היה מחובר בעקבות שיפור קל במצבו. עם זאת, הוא הדגיש כי עדיין לא ברור האם חסן מסוגל לתקשר עם הסובבים עמו במצבו.

 

מחקירת האירוע עולה כי הרוצח פתח באש משני אקדחים בחדר ההמתנה

של המרפאה בבסיס פורט הוד בטקסס, והפיל סביבו חיילים שהמתינו לתורם להיכנס לרופא - עד שנקלע לחילופי האש עם כוחות הביטחון.  

 

החקרים החרימו את מחשבו האישי של חסן בתקווה למצוא רמזים למניעיו, ומקווים כי יתאושש על מנת שניתן יהיה לחקור אותו באופן אישי. לאחר התקרית דווח כי חסן משך את תשומת לב רשויות האכיפה בארה"ב כבר לפני כשישה חודשים, כששמו נקשר למידע שפורסם באינטרנט בנוגע לפיגועי התאבדות ואיומים אחרים שפורסם באינטרנט. עם זאת, הודגש כי עדיין נבדק האם חסן הוא העומד מאחורי הדברים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חסן. פגש בחוטפים?
צילום: רויטרס
מומלצים