שתף קטע נבחר

זירת הקניות

השר ארדן: למנוע בכל דרך את הבנייה בחוף בצת

בעקבות הפרסום ב-ynet על פיצוץ המשא ומתן סביב הבניה בחוף בצת, וכוונת היזם לקדם את הקמת כפר הנופש, קורא השר להגנת הסביבה למנהל מקרקעי ישראל לבחון מחדש את התוכנית: "הבניה תפגע בשטח פתוח העשיר בערכי טבע. יש לחפש כל דרך למנוע בנייה שתהיה בכייה לדורות"

השר להגנת הסביבה מצטרף לקריאות למנוע פיתוח בחוץ בצת בגליל המערבי: במכתב ששלח לירון ביבי, מנהל מינהל מקרקעי ישראל, קורא ארדן לבחון שוב את תוכניות הבנייה המאושרות לרצועת החוף, ו"לחפש כל דרך למנוע את הבנייה שתהיה בכייה לדורות".

 

כפי שפורסם ב-ynet, תוכניות הבניה בחוף בצת שבו ועלו לסדר היום לאחר שהמשא ומתן בין חברת מאקפל ומנהל מקרקע ישראל עלה על שרטון. לפיכך הודיעה החברה - שבבעלות איש העסקים ג'קי בן-זקן - כי בכוונתה לממש את זכויותיה להקים על החוף צפונית לנהריה כפר נופש גדול ואגם מלאכותי.

 

במכתבו מזהיר ארדן מפני האפשרות הזו: חוף סולם צור, מראש הנקרה ועד לגוש הבנוי של העיר נהריה, עשיר בערכי טבע ונוף: רכס הסולם, הגן הלאומי של מצוק ראש הנקרה, פסיפס חופים חוליים לצד רכסי כורכר הנושקים לגלי הים, איים בקרבת החוף, חופי רחצה שקטים, שמורת הטבע 'חוף ראש הנקרה', הגן הלאומי אכזיב, לגונות עשירות בבעלי חיים ימיים, צמחיית חולות מרהיבה ביופייה, אתרי הטלות של צבי הים ועוד. כל אלה מצויים ברצועת חוף צרה אך רציפה, נגישה אך מיוחדת, פתוחה ונעדרת מוקדי פיתוח, בה מתקיימים שימור וטיפוח הנוף לצד פעילויות אנוש מגוונות הנסמכות על אופיו המיוחד של החוף.


צבה מושבת לים בחוף בצת (צילום: אפי שריר) 

 

"בניה אינטנסיבית בלב שטח פתוח ורגיש תביא לפגיעה בשטחים הפתוחים על ידי קיטועה של רצועת החוף, הגברת הפגיעות הסביבתיות הנובעות מפעילויות המייצרות רעש, אור, זיהום אויר וזיהום מים וים, וכמובן פגיעה קשה בערכי טבע מוגנים ובזכות הציבור לחוף פתוח", דברי ארדן.

 

האינדקס הירוק

ילדים ירוקים

ילדים ירוקים

מתנה ירוקה

מתנה ירוקה

טיפוח אורגני

טיפוח אורגני

משלוחים אורגניים

משלוחים אורגניים

תיירות אקולוגית

תיירות אקולוגית

גינה אורגנית

גינה אורגנית

ארדן מציין כי האישור להקים את כפר הנופש במקום ניתן בשנת 1992, אך בהוראות התוכנית נקבע שהיא תבוצע לכל המאוחר עד נובמבר 2007. "מועד זה חלף, וסביר כי ידרשו הליכי תכנון נוספים כדי להוציא את הפרויקט לפועל - אם בכלל". הוא מוסיף וכותב כי ידוע לו שהיזם מבין את המשמעות של פגיעה בחוף ובניה בניגוד למדיניות השמירה על החופים ודעת הקהל, ושמניעת הבנייה ושמירת החוף מתבקשת לאור עמדתו זו.

 

ארדן גם כתב כי הוא יודע כי המשא ומתן למציאת פתרון הופסק, אך "מנגנון של חילופי שטחים הינו מנגנון חשוב ביותר שראוי לאפשר אותו במקרים יוצאי דופן בהם יש אפשרות חד פעמית לתקן החלטות שגויות שהתקבלו בעבר ושישנה סבירות גדולה שלא היו מתקבלות היום במוסדות התכנון".

 

מהחברה להגנת הטבע, המובילה את המאבק הציבורי נגד תוכניות הבנייה בחוף בצת, נמסר: "אנו מודים לשר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, שהבין את הנזק הצפוי לאזור אם תוכניות הבנייה יצאו אל הפועל, והצטרף לקריאה למינהל מקרקעי ישראל ולשר הבינוי והשיכון להתערב באופן מיידי בנושא. אם יתממשו תוכניות הבנייה בחוף בצת ייפגע החוף אנושות; אנו מקווים כי מינהל מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי והשיכון יבינו שהמחאה הציבורית נגד תוכניות הבנייה היא אדירה, ויעשו כל מה שביכולתם על מנת להציל את המשא ומתן ואת החוף מבנייה".

 

ממינהל מקרקעי ישראל נמסר: המינהל לומד את מכתבו של השר גלעד ארדן ורואה חשיבות לעמדתו בנושא.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"למנוע בנייה בכל דרך". חוף בצת. ארכיון
צילום: דנה גיא, החברה להגנת הטבע
מומלצים