שתף קטע נבחר

יו"ר ועדת הכספים והרמטכ"ל ייפגשו ב-4 עיניים

ח"כ משה גפני וגבי אשכנזי ייפגשו בלשכת הרמטכ"ל בקריה בתל-אביב, לראשונה זה 20 שנה. זאת, לקראת הדיון בקיצוץ הרוחבי בתקציב הדו-שנתי, כ-2 מיליארד שקל, ש-1.4 מיליארד ממנו מיועד לתקציב הביטחון

פגישה היסטורית בתולדות ועדת הכספים. יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני (יהדות התורה) ייפגש אחר הצהרים לבדו עם הרמטכ"ל רא"ל גבי אשכנזי. הפגישה תתקיים בלשכת הרמטכ"ל בקריה בתל-אביב. ככל הידוע, פגישות כאלה לא נערכו לפחות בשני העשורים, או שלא נמסר עליהן מראש ובדיעבד.

 

הפגישה נערכה לקראת הדיון הצפוי בוועדה בקיצוץ הרוחבי בתקציב הדו-שנתי – כ-2 מיליארד שקל – אשר רובם, כ-1.4 מיליארד שקל, נועדו לתגבר את תקציב הביטחון. לא נמסר מי יזם את הפגישה אבל ברור כי שני הצדדים מעונינים בה.

 

הרמטכ"ל מעוניין – כדי להבהיר את נחיצות התוספת ולמנוע עיכובים באישורה בוועדה, בהערכה שלעמדת היו"ר תהיה השפעה על ההחלטה שתתקבל. גפני – מאותה סיבה אבל לא פחות כדי לברר אם ניתן למנוע את הקיצוץ הצפוי בתקציב הישיבות, כ-300 מיליון שקל, על חשבון הסכום מקביל הסובל דיחוי מהתוספת לתקציב הביטחון.

 

תקציב הביטחון נדון בכנסת בוועדה משותפת המורכבת מ-4 חברי ועדת הכספים ו-4 חברי ועדת חוץ וביטחון. עניין הקיצוץ הרוחבי והתוספת לביטחון, יאושרו רק בוועדת הכספים ורק את סכום המסגרת. פרטי התוספת לביטחון ושילובם בתקציב כולל של המערכת הם עניין לוועדה המשותפת.

 

בדרך כלל נפגשת הוועדה המשותפת עם ראשי מערכת הביטחון, בראשם השר והרמטכ"ל, אחת לשנה, לאישור פרק הביטחון בתקציב השנתי, לרוב במשך יום אחד. ישיבות עבודה תקופתיות לשינויים בתקציב נערכות עם הדרגים המקצועיים בלבד.

 

פיחות במעמד יו"ר ועדת הכספים

פגישת היו"ר גפני והרמטכ"ל אשכנזי מתקיימת בתקופה של פיחות במעמד יו"ר ועדת הכספים בוועדה המשותפת. עד ראשית העשור עמדו בראשה היו"רים המתחלפים של ועדת הכספים או ממלאי מקומם. זאת על פי העיקרון שנקבע התקנון הכנסת, אשר נגזר מהשם הרשמי של הוועדה המשותפת שבו ועדת הכספים קודמת לחוץ וביטחון.

 

אולם בתקופתו של ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) הוא לא נטה להמשיך במסורת וגם לא היה מוכן למנות במקומו חבר אחר של ועדת הכספים. לחלל שנוצר נכנס יו"ר ועדת חוץ וביטחון ח"כ צחי הנגבי, עוד מתקופתו בליכוד, ומאז הוא גם יו"ר הוועדה המשותפת.

 

ניסיון של ועדת הכספים להחזיר את הגלגל לאחור, על סמך התקנון, לא עלה יפה. העובדה שנקבעה בשטח ושליטת הליכוד וקדימה בממשלה, גברו על התקנון.

 

ימי יגידו אם עובדה הפגישה בין גפני לרמטכ"ל מסמנת ניסיון לוועדת הכספים להחזיר בדלת האחורית לוועדת הכספים את הבכורה לגבי הטיפול בתקציב הביטחון, או לפחות מתן שליטה משותפת ליו"ר הוועדה יחד עם יו"ר ועדת חוץ וביטחון.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
הרמטכ"ל, גבי אשכנזי
צילום: ירון ברנר
יו"ר ועדת כספים, ח"כ משה גפני
צילום: ירון ברנר
מומלצים