שתף קטע נבחר

"אליאור חן היכה, שרף איברים והאכיל בצואה"

"הרב המתעלל", אליאור חן, מואשם בהתעללות מתמשכת נגד 8 ילדים. חן ונאשמים נוספים שרפו איברים, היכו בפטיש. אחד הילדים נותר צמח. חן לא הואשם בניסיון רצח, אלא בהתעללות בקטין חסר ישע ובתקיפת קטין

טלטול, הכאה, כפיתה, שריפת איברים, האכלה בצואה, מניעת אוכל ושינה - אלו רק חלק מהמעשים שביצע אליאור חן, הידוע בכינוי "הרב המתעלל" בשמונה אחים מירושלים. הוא הואשם בעבירות של התעללות בקטין חסר ישע ובתקיפת קטין. אך למרות חומרת מעשיו, ולמרות שאחד הילדים נותר צמח, החליטה הפרקליטות שלא להאשימו בניסון רצח.

 

כתב האישום, שהוגש הבוקר (יום ב') לבית המשפט המחוזי בירושלים, מגולל על פני 20 עמודים מסכת התעללות קשה ובלתי נתפסת של חן וחבריו לקבוצה. הפרקליטות פותחת את כתב האישום בהיכרות בין חן לאמם של הילדים. לפני כשנתיים הוא קיבל אחריות על חינוכם של הילדים יחד עם אנשים נוספים והחל לבצע בילדים "תיקונים" כדי "לסייע" להם להוציא מקרבם "מזיקים". המעשים בוצעו על-ידי חן, שעמד בראש הקבוצה והיה מנהיגה הרוחני, ועל-ידי חסידיו באופן שיטתי בכל שעות היממה.

 

הפרקליטות מתארת בכתב האישום מקרה מזעזע שאירע בחנוכה 2007 בילד הקטן של המשפחה, שהיה אז בן 3. חן וחברי הקבוצה היכו בו בחוזקה רבה בפניו. כשהילד נפל על הרצפה הרימו אותו, וחן וחבריו המשיכו לחבוט בו בפניו בחוזקה רבה. הוא הורה לחברי הקבוצה להשקות את הילד בעראק. לאחר מכן הם הכריחו אותו לקפוץ פעם אחר פעם, תוך שהיכו אותו עד שהקיא. לאחר מכן, כפה חן על הילד לשבת ליד השולחן לאורך כל הלילה.


אליאור חן בבית המשפט (צילום: דודי ועקנין)

 

אבל זה לא הכל. חן וחברי הקבוצה טלטלו את הילד כשהם אוחזים אותו בגבו או בכתפיו, או כשהם אוחזים אותו בידיו ורגליו ומנערים אותו כאשר ראשו מיטלטל בעוצמה קדימה ואחורה ומצד אל צד. עוד נטען בכתב האישום כי במספר הזדמנויות חן וחברי הקבוצה כפתו את ידיו ורגליו של הילד, באמצעות אזיקונים מפלסטיק וחבלים למשך שעות ארוכות, לעיתים לכסא פלסטיק. בעת שהיה הילד קשור נהגו הנאשם וחברי הקבוצה להכות אותו בראשו ובפניו.

 

"הרב המתעלל" וחברי הקבוצה היכו במספר רב של מקרים את הילד בכוח בפניו ובראשו שוב ושוב עד שהתנפחו. באחד המקרים צילמו את פניו הנפוחות של הילד ונהגו להביט בתמונה ולצחוק על מראהו. עוד עולה מכתב האישום כי במספר הזדמנויות רב, חן וחברי הקבוצה היכו את אותו ילד בחוזקה באמצעות פטיש מעץ ומקל עץ בידיו. הם גם שרפו את אצבעותיו של הילד וכן איברים אחרים בגופו באמצעות מצית.

 

אך הם לא הסתפקו במעשים האלה. חן וחבריו כפתו את הילד באמצעות חבל, הכניסו לפיו כיפה וחסמו את פיו באמצעות דבק נייר. לאחר מכן הם הכניסו אותו לתוך מזוודה שאורכה כחצי מטר, סגרו אותו בתוכה למשך יותר מיממה ומנעו ממנו מזון ושתייה. הם גם נהגו להכניס את ראשו של הילד מתחת לזרם מים בכיור עד שנחנק. כמו כן, נהגו להכניס את בן ה-3 אל המקלחת ולהחזיק אותו מתחת לזרם מים קרים.

 

בחודש ינואר 2008 הם הפשיטו את הילד והעמידו אותו מחוץ לבית במרפסת, בקור הלילה, במשך זמן רב כשהם מצויים בתוך הדירה ולאחר שסגרו את דלת המרפסת. חן הורה לחברי הקבוצה לשפוך על הילד מים כדי לגרום לו סבל נוסף. הוא לא הותיר לילד להיכנס לבית על אף צעקותיו ובכיו. במקרה אחר הם לקחו אותו למקווה בביתר עילית וזרקו את הילד למים כמה פעמים. הם גם הריצו אותו בחדר עד שהתעלף.


ה"ציוד" בו השתמשו חן וחברי הקבוצה להתעללות (צילום: גיל יוחנן)

 

האכזריות של חברי הקבוצה לא ידעה גבולות. כשנסעו לטקס ה"חלקה" של הילד בטבריה, חן וחברי הקבוצה מנעו ממנו לקבל מתנות, הושיבו אותו ליד שולחן במשך שעות רבות של היום והלילה, והיכו אותו מספר רב של פעמים. בלילה שלאחר ה"חלקה" הנאשם וחברי הקבוצה לקחו את הילד לטיול בשעות הלילה המאוחרות

 והריצו אותו במהירות ולאורך מרחקים עד שהותש. כמו כן, באותו מועד, הריצו אותו הנאשמים במקום חשוך בטבריה והבהילו אותו באמצעות קולות שהשמיעו.

 

חן וחבריו גם שברו את ידו של הילד ומנעו ממנו לקבל טיפול רפואי. לאחר מכן הם הכריחו אותו להשתמש ביד השבורה, למרות הכאבים. הם גם גרמו לכוויה קשה בגב כף הרגל של הילד באמצעות תנור. הנאשם וחבריו מנעו טיפול בכוויה, והכריחו בכוח את הילד לנעול נעלים שלחצו ושפשפו את הכוויה.

 

האירוע החמור ביותר התרחש במרס 2008, לאחר שחן אמר "שצריך להשתיק את הילד". אחד מאנשיו של חן ניגש לחדר בו ישן הילד טלטל אותו וחבט בראשו עד שגרם לאובדן הכרתו ואובדן נשימתו. כתוצאה מהמעשים נגרם ליד נזק מוחי בלתי הפיך והוא מוגדר צמח. כמו כן, בבית החולים אובחנו חבלות חמורות רבות בחלקי גופו של הילד: שבר בזרוע יד ימינו, פצעים בגבו, כוויות בחלקי גופו השונים, פצעים רבים בחלקי גופו השונים בידיו, באצבעות ידיו ורגליו ובפניו.

 

אישום שני - בעטו בבן 4 לכמה מטרים

גם אחיו בן ה-4 נפל להתעללות חסרת מעצורים של חן וחברי הקבוצה. גם אותו הם נהגו לטלטל בעוצמה רבה, כשהם אוחזים אותו בגבו או בכתפיו, או כשהם אוחזים אותו בידיו ורגליו ומנערים אותו כאשר ראשו מיטלטל בעוצמה קדימה ואחורה ומצד אל צד. במספר הזדמנויות רב, כך עולה מכתב האישום, הם היכו את הילד' ובעטו בו, כאשר בחלק מהפעמים הוא נבעט למרחק של מספר מטרים.

 

הם גם, במספר הזדמנויות רב, הכריחו את בן ה-4 לעמוד בפינת חדר בדירה עם הפנים אל הקיר במשך שעות ארוכות, בשעות היום והלילה, לעיתים כאשר גופיה וטיטול בלבד לגופו ובחלק מהמקרים

 כשידיו מורמות. כאשר הילד היה מתעייף ונשען, מתיישב או נרדם היו חן או אחד או יותר מחברי הקבוצה מכים אותו בחזקה ומעמידים אותו בחזרה. הם גם מנעו ממנו לאכול ואסרו עליו לאכול יחד עם יתר השוהים בדירה.

 

גם את ידיו ורגליו של הילד הזה הם כפתו באמצעות אזיקונים מפלסטיק. הם גם קשרו את הילד בידיו וברגליו, הכניסו כיפה לפיו, הכניסו אותו לתוך מזוודה סגרו אותו בתוכה למשך שלושה ימים ומנעו ממנו מזון ושתייה. הילד הוצא מן המזוודה לסירוגין לפרקי זמן קצרים.

 

חן וחבריו הכריחו את אחיו הגדול, בן 13, להאכיל את הילד בצואה. האח הגדול סירב ובתגובה היכו אותו חן וחברי הקבוצה ואיימו עליו בכך שאם לא יאכיל את אחיו בצואה הם יאכילו אותו בצואה. בשל איומיהם האכיל הנער את אחיו הקטן בצואה, כאשר חברי הקבוצה החזיקו את הילד שלא יתנגד. הם גם מרחו צואה על פני של הילד וכן כפו עליו לשתות מים מן האסלה.

 

גם אותו הם השקו במספר מקרים בעראק עד שהקיא. במכמה הזדמנויות הכריחו חן וחברי הקבוצה את הילד הקטן לבלוע את הקיא ולנקותו. במספר הזדמנויות הם הכניסו את הילד אל המקלחת והחזיקו אותו מתחת לזרם המים הקרים תוך שהוא צורח. גם אותו, הורה חן, להעמיד עירום במרפסת בקור העז בחודש ינואר - כמה פעמים. הם גם נהגו לקשור אותו אל סורגי המרפסת או להעמידו בתוך קערה עם מים כשהוא יחף.

 

הם גם הצמידו תנור חימום חשמלי לרגליו של הילד והזיזו אותו רק לאחר שעורו נחרך והתקלף. לאחר מכן, שפכו חן וחבריו אלכוהול על פצעי הכוויה הקשים שנגרמו לילד ופיזרו עליהם מלח. הנאשם וחברי הקבוצה מנעו טיפול רפואי מהילד במשך שבועות. בנוסף, הם שרפו את אצבעותיו של הילד באמצעות מצית וכן גרמו לכוויות בחלקים שונים של גופו. כמו כן, הם פצעו את מצחו של בן ה-4 באמצעות מכשירים שונים ובהם פטיש ובורג והיכו ברגליו באמצעות פטיש מעץ. אם לי די בכך, הם הכניסו לעיניו פלפל חריף ופפריקה חריפה.

 

כתוצאה מהמעשים נגרמו לילד כוויות חמורות בשוקי רגליו ובכפות רגליו, וכוויות נוספות בחלקי גופו השונים, וכן שטפי דם בחלקי גופו השונים, סימני כפיתה ובצקות בפרקי ידיו ופצעים בחלקים שונים בגופו ובפניו. כמו כן, במשך תקופה לא יכול היה הילד להזיז את ידו. כתוצאה ממעשיהם של הנאשם וחברי הקבוצה נזקק הילד לניתוח השתלת עור ברגליו שבוצע בהרדמה מלאה.

 

אישום שלישי - הכריח ללמוד במשך שעות

מי שעוד היה קורבן למעשים הסדיסטים הוא הילד בן ה-6. בכתב האישום מתואר, כיצד היכה חן בחוזקה את אותו ילד בפניו, תוך שהוא מכריח אותו במשך זמן רב לשתות כוסות עראק בזו אחר זו, עד שהקיא, נפל לרצפה והשתכר. הוא גם כפה על הילד ללמוד ולשבת מסביב לשולחן במשך שעות ארוכות, באיומים, לאורך שעות הלילה והיום. כאשר היה הילד מתעייף או נרדם כשראשו על השולחן היו הנאשם או אחד מחברי הקבוצה מכים אותו על מנת שיתעורר. חן מנע מהילד מזון וכפה עליו לשתות ערק במספר הזדמנויות.

 

אישום רביעי - פטיש על אצבעות הילדה

חן וחבריו התעללו גם בילדה בת ה-8 של המשפחה. הם נהגו להכות אותה באמצעות מקל בחלקים שונים בגופה, להכות בחוזקה את הילדה באצבעות ידיה, באמצעות פטיש.

 

אישום חמישי - טקסי קבלה לבן 9

בילד בן ה-9, מואשם חן, שעשה בו שימוש לצורכי טקסי קבלה מעשית. 

 

אישום שישי - צפה בהתעללות, בכה והוכה

כאשר הילד בן ה-11 ביקש סוכריות. חן יחד עם חברי הקבוצה אמרו שיש לו "מחשבות רעות" והיכו אותו בכוח. בנוסף הם צבטו אותו ברגליו. גם אותו הכריח חן יחד עם החברי הקבוצה לשבת סביב שולחן האוכל במשך שעות ארוכות, וכן להישאר ער במשך שעות ארוכות במהלך היום והלילה וללמוד. הוא גם הכריח את הילד לצום או לשתות עראק במספר הזדמנויות.

 

אותו ילד היה עד למעשי ההתעללות הקשים באחיו הקטנים. בכתב האישום נטען כי חן טלטל הנאשם בחוזקה את האח קטן. הילד בן ה-11, שהיה עד לאירוע החל לבכות, הנאשם שאל אותו בתגובה אם הוא מרחם על אחיו, נזף בו וסטר לו בחוזקה בפניו. במקרה אחר, בעת שהיה הילד הקטן כפות בחדר אחר בדירה, הנאשם נזף באח בן ה-11 על כך שהוא דואג לו והורה לו לעמוד ולקרוא תהילים במשך זמן רב.

 

אישום שביעי - טלפון בראש

באישום המתייחס להתעללות בנער בן ה-13 עולה, כי מפברואר 2007 עד ספטמבר 2007, התגורר הנער בישיבה בירושלים והיה נתון להשגחת חן, חברי הקבוצה ורועי צורף. חן מנע מהנער באופן שיטתי לבוא לביקורים בבית הוריו לבד, ודאג לכך שהוא ילווה על ידי חברי הקבוצה או צורף בזמן ביקוריו אלו.

 

במספר רב של מקרים, כך על-פי כתב האישום - חן, רועי צורף וחברי הקבוצה צבטו, והיכו את הנער באמצעות אגרופיהם וידיהם, בפניו ובגופו, וסטרו לו בפניו מספר פעמים רב. באחד המקרים, בעידודו של חן, היכה צורף את הנער בגבו וברגליו באמצעות מקל מעץ.

 

חן וחברי הקבוצה היכו את הנער בראשו. כמו כן, באחד המקרים הם היכו אותו בראשון באמצעות מכשיר טלפון ופצעו את ראשו. לאחר שזה סיפר לאביו שהוכה - הם היכו אותו שוב. בנוסף, במספר מקרים, נהגו חן וחברי הקבוצה ללעוס מסטיקים וסוכריות "טופי" והכריחו את הנער לאכול את אותם מסטיקים וסוכריות לעוסים. במספר מקרים, הכריחו את הנער לשתות שאריות קפה שנותרו בכוסות ששימשו אותם. כמו כן, גם אותו הם הכריחו ללמוד ומנעו ממנו לישון.

 

אבל בכך לא תמה ההתעללות בנער. במספר הזדמנויות הם הכניסו את הנער למחסן קטן וחשוך למשך מספר ימים, והשאירו במחסן קערה לעשיית צרכיו. הם הורו לו לעמוד בתנוחות מסוימות וכאשר הנער התעייף וכשל הכניסו אותו הנאשם וחברי הקבוצה למחסן כדי להענישו.

 

חן מואשם גם שהכריח את הנער לבלוע כדורים מסוג "רטלין" בניגוד לרצונו, להאכיל את אחיו הקטן בצואה ובנוסף הוא מנע ממנו לישון. הוא הורה לאחד מחברי הקבוצה לחבוט באגרופו בפניו של הנער, וכתוצאה מכך נשברה לו שן.

 

אישום שמיני - מכות במקל

גם האחות הגדולה, שהיתה בת 14 בזמן המעשים, נפלה קורבן להתעללות. חן היכה אותה באמצעות מקל. הוא גם הורה לה שלא לטפל בפציעות שנגרמו לאחיה הקטנים.  

 

נמלט לברזיל והוסגר

במרס 2008, עם התפוצצות הפרשה, נמלט חן מהארץ לקנדה ומשם לברזיל. ישראל הוציאה צו מעצר בין לאומי בחודש אפריל. אשתו נעצרה במאי אשתקד בברזיל. כבר במהלך תפיסתה של אשתו של חן היו הרשויות בברזיל קרובות לתפוס אותו, אולם לבסוף הוא נעצר כעבור כמה ימים.

 

בדצמבר הגישו הרשויות בברזיל בקשה לישראל להעביר אליהם חוות דעת, בנוגע לסמכות ישראל להעמיד את חן לדין. הבקשה הועברה בעקבות טענתו של "הרב" הנמלט, כי

 חלק ממעשיו בוצעו בביתר עילית, שהיא מעבר לקו הירוק ולכן לישראל אין סמכות להעמידו לדין ולכן אין להסגירו אליה. במאי 2009 קבע בית המשפט העליון בברזיל כי חן בר הסגרה לישראל ושבוע לאחר מכן "הרב" הגיש בקשה לרשויות בברזיל לקבל מעמד של פליט ומקלט מדיני, כיוון שלטענתו ישראל רודפת אותו על רקע דתי.

 

לפני כשבועיים הוא הועלה על מטוס לישראל, כשהוא מובל בשוטרים. חן השתולל בעת שהועלה למטוס, עד ששוטרים ברזילאים נאלצו להשתלט עליו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אליאור חן. מעכשיו נאשם
צילום: דודי ועקנין
מומלצים