שתף קטע נבחר

אין כניסה לאקדמאי ערבי, חרדי או אתיופי

לא רק העובדים הפשוטים סובלים מאפליית מיעוטים במקומות העבודה, אלא גם המשכילים. 83% מהמעסיקים במשרדי פרסום, עו"ד ובנקים מודים כי הם נרתעים מהעסקת ערבים. עובד בחברת פרסום: "החרדי, הערבי והאתיופי צריכים עוד הרבה דברים כדי להיות כמו אשכנזי נורמלי"

הרוב המכריע של המעסיקים במקצועות היוקרה מסרבים להעסיק עובדים משכילים חרדים ועובדים משכילים ממוצא אתיופי ומוצא ערבי – כך עולה ממחקר חדש שערכה המכללה האקדמית בקריית אונו. המחקר יוצג מחר (ג') במסגרת יום עיון בנושא תעסוקה.

 

אפליית עובדים ממגזרים שונים במקומות עבודה היא לא עניין חדש: כעת מתברר שלא רק העובדים הפשוטים סובלים ממנה, אלא גם המשכילים.

 

מחקר שנערך בשנה האחרונה בקרב מעסיקים בתחומים שונים, בהם שוק ההון, משרדי פרסום, בנקים, משרדי עורכי דין ורואי חשבון, מגלה כי גם בתוך אפלייתם של עובדים חרדים או אקדמאים ממוצא אתיופי או ערבי קיימת אפליה פנימית. על פי הממצאים, קבוצת הערבים האקדמאים היא הקבוצה המופלית ביותר לרעה בשוק המקצועות היוקרתיים, אחריהם קבוצת האקדמאים החרדים, ולבסוף יוצאי אתיופיה האקדמאים.

 

אחד המעסיקים שרואיינו למחקר, עובד בחברת פרסום, אמר לסוקרים: "החרדי, הערבי והאתיופי צריכים עוד הרבה דברים כדי להיות כמו אשכנזי נורמלי".

 

מהמחקר, שערכו ד"ר ארז יעקובי, ד"ר אמיר פז-פוקס ומשה קריף, עולה כי 83% מהמעסיקים אמרו שקיימת רתיעה מהעסקת עובדים ערבים בעלי השכלה גבוהה, 58% מהמעסיקים אמרו שקיימת רתיעה מהעסקת עובדים חרדים משכילים ו-53% מהמעסיקים אמרו שקיימת רתיעה מהעסקת עובדים אתיופים משכילים.

 

המחקר מגלה שגם אלה שצלחו את החומה הראשונה, נתקלים ברתיעת המעסיקים לקדם אותם בתוך מקום העבודה. 86% מהמעסיקים דיברו על רתיעה מקידום עובדים חרדים, 79% מהם בנוגע לקידום עובדים ערבים, ו-70% מהם בנוגע לרתיעה מקידום עובדים יוצאי אתיופים.

 

"הרתיעה הגבוהה בנוגע להעסקה מתייחסת לערבים, את החרדים קשה למעסיקים לקדם, ולגבי יוצאי אתיופיה מאמינים המעסיקים שיש להם קושי להתמודד עם קשיים בעבודה", אומרים המחברים. "מהממצאים עולה, שעולם הפרסום והטלוויזיה הוא המפלה ביותר. בשוק ההון והבנקאות ניכר פער בין חרדים, שהשתלבו בשוק ההון ברמת עבודת השטח, לבין יוצאי אתיופיה וערבים, שכלל לא השתלבו".

 

ממצאי המחקר המלא יתפרסמו, כאמור, מחר, בכנס שייערך במכללה האקדמית בקריית אונו בהשתתפות שר האוצר יובל שטייניץ, יו"ר ההסתדרות עופר עיני, בכירי מעסיקים מתחומים שנחקרו, נציגי עובדים וארגונים חברתיים.

 

הכתבה המלאה התפרסמה במוסף "ממון"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
79% נרתעים מהעסקת ערבים
צילום: jupiter
מומלצים