שתף קטע נבחר

שפעת החזירים: זינוק בהיעדרות תלמידים

באגודה לבריאות הציבור מזהירים כי היעדרותם של תלמידים מבית הספר לא תאפשר לאחיות לבדוק אותם ולחסנם. "אחיות מדווחות על שכבות שלמות שלא מגיעות ללימודים", אמרו באגודה. משרד החינוך: הנתונים לא מוכרים לנו

השפעת תוקפת - הנוכחות פוחתת. מספר ההיעדרויות של תלמידים מבתי הספר כמעט הוכפל בחודשיים הראשונים של שנת הלימודים לעומת התקופה הזהה בשנה שעברה. ממסמך של האגודה לבריאות הציבור, שפורסם היום (ב'), עולה כי מתחילת ספטמבר ועד מחצית אוקטובר, עמד אחוז ההיעדרות של תלמידים מהלימודים על שבעה אחוזים - לעומת ארבעה אחוזים בלבד בשנת הלימודים הקודמת.

 

המסמך, שהוכן במיוחד לבקשת הוועדה, מתאר את ההשפעות של תופעת שפעת החזירים על מערך בריאות התלמיד בעקבות היעדרות הולכת וגוברת של תלמידים. 

הנתונים הגיעו מהטפסים שמעבירות האחיות, שנודדות בין בתי הספר, לאגודה מדי יום. באגודה מתריעים כי אם התחלואה תימשך ותעלה, יהיה קשה לעניק לתלמידים טיפול ראוי - מהסיבה הפשוטה שהם לא יגיעו לבתי הספר - שם ניתנים החיסונים.

 

רמי כהן, סמנכ"ל תכנון ופיתוח באגודה לבריאות הציבור, מבהיר כי החשש להידבקות מנחה את רוב ההורים שמחליטים לא לשלוח את ילדיהם לכיתות. "אנחנו מקבלים דיווחים מאחיות על שכבות שלמות של נעדרים. חלק גדול מההיעדרויות נובע מחשש להידבקות. אם יש ילד חולה בשפעת, אז ההורים פשוט לא שולחים את האחרים". כהן העריך כי עד סוף ינואר יערכו האחיות כ-850,000 בדיקות וחיסונים על מנת להספיק ולבדוק את התלמידים, ולהתכונן לאפשרות של היעדרות הולכת וגוברת".

 

משרד החינוך: עוזרים ללמוד מהבית

המסמך הגיע לוועדה לזכויות הילד בכנסת, שם ידונו בו. יו"ר הוועדה, ח"כ דני דנון, אמר כי "הנתונים צריכים להדליק נורה אדומה לאנשי המקצוע במשרד החינוך, אשר נדרשים לעקוב ולפקח בזכוכית מגדלת על היעדרות התלמידים מבתי הספר. משרדי הבריאות והחינוך צריכים להקים צוות משותף שיידע לתת מענה לתלמידים ולהורים במידה והבעיה תימשך. אני קורא לשר הבריאות לתת עדיפות עליונה לקבלת החיסון מפני שפעת החזירים לתלמידי בית הספר".

 

במשרד החינוך הבטיחו כי הם פועלים בשיתוף פעולה מלא עם משרד הבריאות ועם הצוות הבין-משרדי לניהול מגיפות. "יודגש, כי המשרד נערך בכל ההיבטים הנדרשים למצבים בהם  תהיה היעדרות גבוהה מן הרגיל של תלמידים ועובדי הוראה כתוצאה מתחלואה. בתוך כך, המשרד מפעיל החל מ-1 בנובמבר מערכת דיווח מקוונת המספקת, מדי יום, נתונים על היעדרות של תלמידים ועובדי הוראה", נמסר מהמשרד.

 

משרד החינוך גם מסייע לתלמידים החולים ללמוד מהבית באמצעות אתר המשרד שאליו הועלו חומרי למידה מקוונים המחולקים על פי שכבות הגיל והנחיות מפורטות כיצד להשתמש בחומרי למידה אלה. באשר לנתונים שהציגה האגודה לבריאות הציבור, אמרו במשרד: "נתונים אלה אינם מוכרים לנו ומקורם אינו ידוע, ולכן - מהימנותם אינה ברורה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האחיות ימשיכו לחסן
צילום: רויטרס
מומלצים