שתף קטע נבחר

שטייניץ: לערבים ולחרדים יש חלק באי תעסוקתם

כך אמר שר האוצר יובל שטייניץ בכנס בעקבות דו"ח של הקריה האקדמית אונו שחשף נתונים חמורים על אפליית ערבים, אתיופים וחרדים בשוק העבודה. עיני לשטייניץ: "תנו לסטודנטים המצטיינים באוכלוסיות אלו התמחות במימון המדינה"

"שיעור ההשתתפות הנמוך של ערבים וחרדים בשוק העבודה – בעיקר גברים חרדים ונשים ערביות – נובע לא רק מהתנהלותן של המדינה ושל האוכלוסיות המבוססות בחברה. גם להם עצמם יש חלק בכך". כך אמר היום (ג') שר האוצר יובל שטייניץ בכנס שערכה הקריה האקדמית אונו בעקבות הדו"ח שהוכן בקריה וחשף נתונים חמורים על אפליית ערבים, אתיופים וחרדים בשוק העבודה הישראלי. 

 

 

לדברי שטייניץ "יש מכשולים של תרבות, של חששות. יש מסורת שגברים צריכים לשבת בישיבה וללמוד תורה. יש איזושהי תחושה שנשים צריכות להישאר בבית ולשמור על צניעותן. זה עניין תרבותי, הבעיה לא מגיעה רק מהמדינה. שיעור השתתפות נמוך של נשים מאפיין גם את החברה במדינות ערב – סוריה, ירדן, מצרים ולא קשור רק לאפליה. זה עניין מורכב. מי שנפגע מכך היא קודם כל המדינה שמפסידה כוח עבודה ואחר כך הם עצמם. לא פלא שהעוני הכי קשה במדינה הוא בחברה הערבית, החרדית והאתיופית. שמעתי שיש אנשים שמתבלבלים בין דו"ח אונו לדו"ח העוני, ואכן יש קשר בין השניים".

  

במקביל לאתגר ששטייניץ הפנה אל האוכלוסיות הללו עצמן הוא לקח אחריות גם על המדינה ואמר: "דו"ח אונו חושף אתגר בשביל המדינה. חובה עלינו להגדיל את התעסוקה באוכלוסיות הללו. אסור להיכנע לפסימיות. ברקורד של ישראל יש הצלחות בנושא הזה. ההשתתפות של עולים מארצות ואוכלוסיות שונות בעבודה היא הצלחה גדולה. דתיים מסורתיים וחילונים מאפריקה, אסיה ואירופה משתלבים בעשייה בהייטק, בפיננסים, בתעשייה בכל מגזרי המשק הישראלי. גם שילוב נשים בעבודה בישראל אינו כישלון. נשים בישראל עדיין עובדות ומרוויחות פחות מאשר במערב אירופה אבל אנחנו בסדר גם בהשוואה לכלל מדינות ה-OECD (הכוללות גם את ארצות הברית, מקסיקו, טורקיה, יפן וקוריאה ת.ג.)".

 

יו"ר ההסתדרות עופר עיני, שנאם באותו אירוע, הציע רעיון תכליתי כדי לסייע לערבים, החרדים והאתיופים להשתלב בעבודה. לדברי עיני: "בואו נחליט שהסטודנטים המצטיינים ביותר באותה אוכלוסיה יקבלו התמחות במימון המדינה. בואו נגיד שבכל שנה נממן סטאז' ל-1000 סטודנטים". עיני שנאם אחרי שטייניץ הזמין את שטייניץ לחזור לבמה ולומר מה הוא חושב על הרעיון הזה באמרו: "בוא יובל, תעלה לבמה ותגיב. אני יודע שזה יעלה לך כסף אבל בשביל זה אתה שר אוצר".

  

שטייניץ לא נענה להזמנה ולא הגיב ועיני פנה למארגני הכנס ואמר: "בפעם הבאה תנו לי לדבר לפניו ונראה מה הוא יגיד. אבל, בינתיים אני מציע – ההסתדרות גבתה מיליארד שקלים מהעובדים כדי לסייע למפעלים במצוקה. אנו רואים את המצב משתפר אז אם המדינה תעשה משהו לטובת האוכלוסיות הללו אולי נעזור לה גם עם הכסף הזה".

 

דו שיח משעשע התפתח בין השניים על רקע גאוותו של שטייניץ על התחזית של בנק ברקליס לפיה המשק יצמח ב-3% ב-2010 ו שגם אמר ש"אני מוכן לחתום על הדוח הזה בשתי ידיים". דבריו של שטייניץ, זכו לתגובה מהירה של עיני שדיבר  שאמר "אתה שר האוצר הכי אופטימי. איפה שאני מסתובב לא רואים עדיין את הצמיחה אבל אם הולכת להיות כאן צמיחה של 3%-4%, אז תתחיל להכין את הצ'קים". בעקבות כך, שטייניץ מיהר לסייג את דבריו "זו עדיין לא תחזית שלנו, אלא תחזית של בנק ברקליס".

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר האוצר, יובל שטייניץ
צילום: דודי ועקנין
מומלצים