שתף קטע נבחר

נתניהו לסרקוזי: "מו"מ עם סוריה מיד, ללא תנאים"

אחרי הפגישה בארה"ב עם אובמה, נחת רה"מ בפריז לפגישה בארבע עיניים עם נשיא צרפת - וזו נערכה בסוויטה הפרטית שלו, והתארכה שעה יותר מהמתוכנן. כמו בוושינגטון, גם בפריז נחתמה הפגישה ללא מסיבת עיתנאים. סרקוזי הזכיר כי מחר מגיע אסד לביקור בפריז - ונתניהו השיב במסר חד משמעי

"אשמח לכל הזדמנות למו"מ עם סוריה, מיד, בכל מקום בעולם, בלא תנאים מוקדמים" - כך אמר הערב (יום ד') ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא צרפת ניקולא סרקוזי, בפגישתם בארמון האליזה בפריז. מפמליית ראש הממשלה נמסר כי נתניהו אמר את הדברים לאחר שסרקוזי העלה את הנושא, על רקע ביקורו הצפוי של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, מחר בפריז.

 

הפגישה נערכה בסוויטה הפרטית של הנשיא בארמון האליזה ולא בטרקלין האירוח הרשמי, ככל הנראה כמחווה חברית מצד סרקוזי לאורחו. הפגישה, שתוכננה להימשך 45 דקות, התארכה בשעה נוספת. כמו הפגישה אפופת המסתורין של נתניהו שלשום עם נשיא ארה"ב ברק אובמה, גם בסוף הפגישה בפריז לא נערכה מסיבת עיתונאים, לא נישאו נאומים, ולא נערך תדרוך לעיתונאים.


"פגישה חמה, טובה ולבבית" (צילום: AP)

 

מפמליית נתניהו נמסר כי הפגישה הייתה "חמה, טובה ולבבית". רוב הפגישה עסקה בנושא האיראני - שראש הממשלה שיבח את עמדת צרפת בעניינו - וכן במשא-ומתן מול הרשות הפלסטינית. בנוסף, עידכן נתניהו את סרקוזי לגבי תוכנן של פגישותיו בוושינגטון.

 

הפגישה החלה בנוכחות עוזריהם הקרובים של שני המנהיגים, ולאחר מכן יצאו גם העוזרים, והשניים שוחחו בארבע עיניים. לפני הפגישה נמסר כי נתניהו אינו צפוי להסתיר את חילוקי הדעות עם הצרפתים בעניין המו"מ במישור הפלסטיני.

 

מוקדם יותר פגש נתניהו את שרת האוצר של צרפת, כריסטין לגרדה ודן עמה בנושאים כלכליים. בין היתר הציע ראש הממשלה שיתוף פעולה בשני תחומים מרכזיים: האנרגיה הסולרית והתפלת המים. כמו כן שוחח נתניהו עם לגרדה על נושא הפרויקט הלאומי עליו הכריז - למצוא אנרגיה חלופית לנפט.

 

נתניהו הגיע לפריז בתקופה של מתיחות מסוימת ביחסי ישראל-צרפת, המתבלטת בהתנגדותה הקולנית להמשך הבנייה בהתנחלויות. ערב הביקור, יצא אתמול שר החוץ ברנאר קושנר בהתבטאות חריפה למדי כלפי ישראל, כשטען שאינה מעוניינת עוד בשלום.

 

ראש הממשלה לא צפוי להיוועד עם קושנר, אך בפמליית נתניהו מציינים כי אין משבר ביחסים עם קושנר, ובשבוע הבא צפוי הוא לפגוש אותו עם הגעתו לישראל. עוד ציינו בפמליית ראש הממשלה כי על פי בקשת ישראל, הבהירו הצרפתים כי דברי קושנר "הוצאו מהקשרם".

 

אתמול סיים נתניהו את ביקורו בוושינגטון,

שבמרכזו עמדה הפגישה עם אובמה. שני הצדדים מיעטו להתייחס פומבית לתוכנה של הפגישה, אך דחו את הטענות כי יש משבר בין שני המנהיגים. "הדיווחים על אווירה רעה הם שטויות", אמר נתניהו אתמול. "בלשון המעטה, זה מאוד לא מדויק ולא משקף את האמת". מהצד האמריקני התייחס לפגישה ראש סגל הבית הלבן, רם עמנואל, וגם הוא לא הוסיף רבות: "הייתה פגישה טובה, שבה דנו בפירוט כיצד ניתן להתקדם לשלום".


פורסם לראשונה 11/11/2009 19:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סרקוזי ונתניהו. פגישה בארבע עיניים
צילום: רויטרס
מומלצים