שתף קטע נבחר

הרב אלישיב יכיר במעלית שבת

חודש וחצי לאחר שפסק כי אין להשתמש במעלית שבת, המנהיג הליטאי משנה את עמדתו וצפוי להתיר לזקנים, חולים ונשים בהריון לרדת ולעלות במעלית בסוף השבוע. שינוי העמדה - לאחר שנציגו שוכנע בישיבה מיוחדת כי ניתן להקל בסוגייה

הערעור התקבל: "פוסק הדור" החרדי, הרב יוסף שלום אלישיב, צפוי לפרסם בימים הקרובים פסק הלכה מתוקן ולפיו ניתן להתיר את השימוש במעלית שבת עבור זקנים, חולים ונשים בהריון - זאת חודש וחצי בלבד לאחר שקבע כי "אין להשתמש בזה בשבת, בין בעליה בין בירידה" מחשש לאיסור תורה. המנהיג הליטאי שינה את עמדתו לאחר שאחד מרבני חסידות בעלז דרש לקיים דיון נוסף בסוגיה, בו שוכנע נציגו של הרב כי ניתן להקל.

 

בשבוע שעבר התקיימה הישיבה החוזרת, ובין היתר השתתף בה הרב יוסף אפרתי, הנחשב ל"נאמן ביתו" של הרב אלישיב. הרבנים שמעו בה חוות דעת מפי אנשי מקצוע וקיימו דיון הלכתי מעמיק בנושא, שסיכומו הועלה על הכתב. אתר "בחדרי חרדים" פרסם את המסמך, ובו נכתב כי "המשתתפים הביעו את רחשי לב הציבור המצפה להוראות ברורות לדעת מרן הגרי"ש אלישיב שליט"א אודות השימוש במעליות שבת, ובמיוחד לחולים, זקנים ומשמשיהם, מעוברות ויולדות, וכל יתר בעלי הצרכים המיוחדים".

 

על פי סיכום הישיבה, הודה בה הרב אפרתי שהרב אלישיב נהג עד לא מזמן להתיר את השימוש במעליות שבת. הנציג אף הכיר בכך שעמדת הרב שלמה זלמן אוייערבך, מבכירי הפוסקים החרדים בדורות האחרונים, היא ש"גם כיום אין חשש בשימוש במעלית שבת בין בעליה ובין בירידה, והדבר מותר לכתחילה".

 

על חוות הדעת המחמירה

שבעקבותיה אסרו לאחרונה הפוסקים החרדים את המעליות, הסכימו המשתתפים: "הובהר שלמעשה השימוש במעלית שבת בעליה אינה גורמת להגברת הזרם ... גם אילו הייתה קיימת הגברת זרם בעליה כתוצאה מהשפעת כובד האדם, הובאה סברתו של הגר"ש גלבר שליט"א שכיוון שהאדם פסיבי לחלוטין אין התוצאות מתייחסות אליו".

 

הרב חיים דוד שובקס, דיין בחסידות בעלז, הוא שדרש לקיים את הדיון החוזר. במכתב ששלח אל הרב אלישיב טען כי עלייה במדרגות עלולה לדרדר את מצבם הרפואי של זקנים וחולים ולכן מדובר בשאלה של פיקוח נפש. עוד כתב כי הפסק המחמיר מוריד את ערכן של דירות בקומות גבוהות ולכן נוגע לעניינים של "בין אדם לחברו". הדיין שובקס הביע חשש כי גם הרבנים ייפגעו, אם יתבקשו לפצות את תלמידיהם על נזקים כספיים שנגרמו להם בעקבות שינוי הפסיקה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב אלישיב ונאמן ביתו הרב אפרתי
צילום: ויז'ואל/פוטוס
המעלית
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים