שתף קטע נבחר

3 ח"כים לשעבר בעבודה נפטרו: "כאבו את המצב"

עמנואל זיסמן, אליהו שפייזר ונפתלי פדר, שכיהנו כחברי כנסת מטעם מפלגת העבודה בשנות ה-70, ה-80 וה-90, הלכו לעולמם. "כנראה שמפלגת העבודה צונחת לא רק בחיים - גם במוות", אמר בנו של זיסמן

שלושה חברי כנסת לשעבר מטעם המערך ומפלגת העבודה הלכו לעולמם ביממה האחרונה. נפתלי פדר, שכיהן כחבר כנסת בין 1977 ל-1984 הלך לעולמו והוא בן 89. אליהו שפייזר, שהיה ח"כ בין 1977 ל-1988 נפטר בגיל 79 ועמנואל זיסמן, שהיה בבית המחוקקים בין 1988 ל-1999 הלך לעולמו בגיל 74. קרוביהם של השלושה סיפרו כי מצבה הרעוע של מפלגת העבודה ומוסדותיה לא נתנו להם מרגוע, גם לא ברגעים האחרונים.

 

"כבר כשהיה ילד קטן בבולגריה אמר עמנואל לאמו שהוא עוד יהיה חבר כנסת בישראל", שיחזר בשיחה עם ynet בנו של ח"כ זיסמן, חזקי. "כיהודי ציוני, שברח מהשואה בגיל 13, חלום נפשו היה להגיע לכנסת . הוא היה בשתי כנסות ח"כ מטעם העבודה ובאחת במפלגת הדרך השלישית. אבא היה אדם טוב ורחב לב, רגיש חברתית והומאני - תמיד דאג לעזור לאנשים".

 

בנו של עמנואל זיסמן סיפר, שאביו כאב את מצבה של מפלגת העבודה עד הסוף. "הוא היה מאוד מודאג מהמצב הפוליטי, כאב לו הלב על מפלגת העבודה. הוא תמיד אמר שיש לה תפקיד היסטורי בהקמת המדינה והיא איבדה את זה. עד הרגע האחרון זה העסיק אותו. כנראה שמפלגת העבודה צונחת לא רק בחיים - גם במוות". הלווייתו תתקיים היום (ה') בשעה 15:30 בבית העלמין גבעת שאול בירושלים.

 

גם אשתו של ח"כ אליהו שפייזר, אורה, מספרת כי מצב התנועה הדיר שינה מעיני בעלה. "הוא דאג. ברגע שפרש מהכהונה בכנסת הוצאנו את הפוליטיקה מהבית ולא דיברנו יותר על הנושאים האלו. הוא היה איש חכם, מבריק ויפה. סבא נפלא ואבא טוב. כולנו סמכנו עליו בכל דבר, היו באים עליו כדי לקבל עצות. לצערי הוא חלה לפני כחצי שנה ומאז הוא כבר לא היה הוא. כדמות ציבורית הוא היה נערץ. בשלב מסוים הוא נהיה מטרד לגדולים ואז הוציאו אותו מהמערכת. על מחלתו הוא לא רצה שידברו".

 

שפייזר כיהן בעבר גם סגן ראש העיר תל-אביב והמזכיר הבינלאומי של מפלגת העבודה. הלווייתו תתקיים מחר ב-10:45 בבית העלמין קריית שאול.

 

"הבין שהמפלגה נעלמה"

ורד נוף, בתו של ח"כ לשעבר נפתלי פדר, מספרת על אדם "מלא קסם אישי, מאוד חביב ומתעניין בזולת. צנוע מאוד, בעל יכולת התבוננת מאוד חדה ויכולת ניסוח מעמיקה. חבר מסור ומשענת יציבה. הוא היא אינטלקטואל אמיתי, ציוני בכל מובן הווייתו. מגיל מאוד צעיר גילה מעורבות ציונית, היה ברור שיעסוק בענייני ציבור".

 

לאחר שאיבד את כל משפחתו באוושויץ, עלה לארץ בגיל 29, והתחיל את דרכו כנהג משאית בקרית גת, משם התקדם עד לתפקיד גזבר עיריית באר שבע.

"הוא היה ממש בין מקימי העיר. אחרי שכיהן בכנסת התשיעית והעשירית, הוא כיהן כחבר במועצת 'יד ושם' והיה לעורך הוצאה לאור של ספרים ביידיש".  הוא גם כיהן כמזכיר המדיני של מפ"ם.

 

לדברי נוף, אביה היה שייך לפוליטיקאים מדור שונה, הדור שבנה את המדינה ונותר להסתכל מהצד על השינוי בהלך הציבורי עם השנים, הסתכל בכאב אבל בעין מפוקחת. "הוא הבין שהמפלגה איכשהו נעלמה לה ומאוד כאב את כל מה שקרה לתנועה הקיבוצית, אבל הבין שמדובר בתהליכים טבעיים. מפ"ם כבר לא הייתה מה שהיתה פעם והוא היה מאוד ריאלי, הבין שזה סוג של תהליך שהיה צריך לקרות". הלווייתו תתקיים היום בשעה 14:00 בבית הקברות מורשה שברמת השרון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זיסמן. "כאב את מצב המפלגה"
שפייזר. "המצב הדיר שינה מעיניו"
צילום: אתר הכנסת
צילום: אתר הכנסת
פדר. "הבין שהמפלגה נעלמה"
צילום: אתר הכנסת
מומלצים