שתף קטע נבחר

משקיעים לאלשייך: להורות לאפריקה לשלם החוב

האחים צחי ואיתי אנצ'ל מבקשים מהשופטת ורדה אלשיך להורות לאפריקה ישראל לשלם את החוב למחזיקי אג"ח ט'

שני משקיעים פרטיים, צחי ואיתי אנצ'ל מאיזור הצפון, המחזיקים ישירות ב-12 אלף אג"ח מסדרה ט' של אפריקה ישראל, פנו במכתב לסגנית נשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב, ורדה אלשיך, בדרישה כי תתערב בהליכים הנוגעים להסדר החוב של אפריקה ישראל עם בעלי האג"ח מהסדרות השונות.

 

 

הפנייה נעשתה לקראת הדיון בבקשת אפריקה ישראל לאחד את כל התביעות, שאמור להתקיים ביום ראשון. במקביל הגישו האחים תביעה נגד אפריקה לבית המשפט לתביעות קטנות.

 

בין היתר, כותבים האחים לאלשיך: "הצדדים המעורבים בהסדר שמובא בפני בית המשפט וכביכול מייצגים אותנו, הן חברות ניהול כספים כגון חברות ביטוח, קופות גמל ובתי השקעות. לחברות אלו אין בעיה להמיר חוב טווח קצר לחוב טווח ארוך, ומעל ל-50% משווי ההסדר מושתת על דחייה של תשלום חוב, לטווח של כ-16 שנה.

 

"למשקיעים פרטיים ובפרט משקיעים שהובטח להם שיקבלו את החוב ב-2009, וכי החברה לא רואה בעיה בהחזר חוב בשנת 2009 מהווה דחייה כזו מכה קשה ואנושה הרבה יותר מאשר לאותם גופים מוסדיים".

  

עוד מציינים האחים כי עד חודש מאי 2009 אג"ח ט' הייתה סדרה לא סחירה שהוחזקה רק על ידי גופים מוסדיים, ובמאי 2009 פעלה אפריקה להפוך את האג"ח לסחירה, והגופים המוסדיים מכרו את אג"ח ט' לציבור הרחב, בתמיכת החברה, שטענה כי אין לה שום בעיה להחזיר את הקרן.

 

לטענת האחים, שלושה חודשים בלבד לאחר מהלך זה הכריזה החברה על בעיה צפויה בעתיד הרחוק בהחזר חוב, ולכן החליטה החברה מרצונה לפנות ולבקש הסדר חוב. לטענתם, "החברה בעצם מינתה את עצמה למפרק/כונס נכסים של עצמה והחליטה על דעת עצמה ללא אישור מנאמן האג"ח מנציגות האג"ח או מבית המשפט, לא לשלם את קרן אג"ח ט במועד הקבוע".

  

"למה מעכבים רק את סדרה ט'?"

עוד כותבים האחים לאלשיך: "מחזיקי אג"ח ט' הם הנושים היחידים להם מעכבת החברה שבנדון החזר חוב שתאריך התשלום עבורו חלף. שאר מחזיקי האג"ח וכמו כן הבנקים מקבלים את כל המגיע להן לפי לוח הסילוקין המקורי, ובכך מפלה אותם החברה על פני מחזיקי אג"ח ט.

 

"כמו כן עקב חוסר פועלה של החברה לפעול לדחייה מוסכמת של מועד הפירעון, נמחקה אג"ח ט ממסחר ועל כן בניגוד לשאר מחזיקי האג"ח אין לנו אפשרות "להיפטר" מהחוב גם במחיר של החזר חלקי בלבד על ידי מסחר שוטף בבורסה".

 

"לקניון ברומניה יש כסף?"

לאור האמור, מבקשים האחים אנצ'ל מאלשיך להורות לאפריקה ישראל "שתכריז על עצמה כחדלת פירעון, ואז תיערך על ידי מפרק בדיקה יסודית של התנהלותה בחודשים האחרונים, או לחילופין להורות לחברה לשלם במיידי את כל הקרן למחזיקי אג"ח ט' כיוון שלא הצליחה להגיע אם הנציגות להסדר, ומועד התשלום חלף".

 

לחלופין מבקשים האחים מבית המשפט לפסוק כי אם יתקבל ההסדר אליו הגיע אפריקה ישראל, ישתמשו בנכסים הנזילים ביותר לתשלום לבעלי האג"ח הקצר הפרטיים.

 

צחי אנצ'ל מסר ל"כלכליסט": "הם פתחו עכשיו קניון ברומניה בהשקעה אדירה. אני בטוח שהאנשים שם טסו במחלקת עסקים. אז למותרות שלהם יש כסף ולאזרח הקטן לא? שיחזירו לי ולאחי את הכסף שהם חייבים לנו". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביגיל עוזי
כסף למותרות יש?
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים