שתף קטע נבחר

סערת אינטל: למה החרדים נזכרו אחרי 24 שנה?

"תמיד היו שמועות, אבל זה לא היה רשמי", מסבירים החרדים, למרות שבכיר לשעבר בעירייה אמר ל-ynet שגם בתקופת לופוליאנסקי החרדי, עבד מפעל של אינטל בשבת. "הפעם זה הרבה יותר חמור", מתעקשים מובילי המחאה

הם חיים בשכנות זה לזה, אולם לטענת החרדים - איש לא ידע על כך שחברת שבבי המחשב מחללת שבת כבר שנים. לקראת ההפגנה הגדולה במחאה על פעילות חברת "אינטל" בהר החוצבים בשבתות, מנסים החרדים להסביר את העילה למחאה, שנראה כי הוצתה באיחור קל של יותר מ-20 שנה. "תמיד היו שמועות, אבל זה לא היה רשמי", אמרו היום (ו') ל-ynet אנשי העדה החרדית.

 

למרות זאת, גורם בכיר לשעבר בעיריית ירושלים מתעקש כי ראש העיר הקודם, החרדי אורי לופוליאנסקי, וסגניו, בהחלט ידעו שמפעל שכן של אינטל עבד במשך שנים בשבת.

 

בכירי הרבנים יצאו בקריאה להשתתף בהפגנת ענק בשבת, ובאינטל נערכים למהומות והציבו גדרות תיל מעל לגדרות הברזל. ואולם, לטענת אינטל, אין חדש תחת השמש - לבד העובדה כי מדובר במפעל אחר. בבירה פעל במשך כרבע מאה מפעל ייצוא שעבד גם בשבת. "תמיד עבדנו בהתאם לצרכים. אם הצרכים מחייבים אנו עובדים גם בשבת. הכל בהתאם לחוק. אין שום שינוי בסטטוס-קוו", אמר ל-ynet קובי בכר, דובר חברת אינטל ישראל.


החרדים מתכוננים - באינטל מתגוננים (צילום: חדשות 24) 

 

ח"כ אורי מקלב מיהדות התורה, שעומד מאחורי ההפגנה, כיהן כסגן ראש העיר ירושלים במשך שנים, בתקופתו של לופוליאנסקי. בשיחה עם ynet טען מקלב כי לא ידע על חילול השבת לאורך השנים. "לא היה דבר כזה, אף אחד לא ידע מזה. אם מישהו מספר היום שפעם הוא גנב זה בסדר? לא הפעלתי בלשים. אולי היו כמה עובדים ששמרו על החלק הבטיחותי, על מערכת הקירור והבקרה אבל לא יותר מזה, זה לא רציני", הבהיר.

 

"שמענו על כך כעת - ולכן מוחים"

ראשי המאבק מכחישים כי בעבר הסכימו בשתיקה לחילול שבת באינטל. מזכיר ועדת הרבנים למען קדושת השבת, הרב יצחק גולדקנופף, המייצג את הרב יוסף שלום אלישיב, הרב עובדיה יוסף והאדמו"ר מגור, אמר ל-ynet כי הוועדה לא ידעה על העסקת העובדים בשבת, ואם היתה שומעת על כך בזמן, היתה פועלת כבר אז. "אנחנו לא מחפשים איפה יש חילולי שבת, אלא אם בא לידינו דבר כזה אנחנו מטפלים בו", הסביר גולדקנופף, "עכשיו כשפנו אלינו תושבים, ח"כ מקלב וגדולי ישראל ששמעו על כך, ולכן אנחנו מוחים".

 

יו"ר ועדת השבת של העדה החרדית, הרב יוסף רוזנפלד, הוסיף: "תמיד היו שמועות שבאינטל יש תכונה בשבת, אבל זה לא היה באופן רשמי. חששנו, חשדנו, אבל לא ידענו במדויק". לדבריו, לאחרונה, כשהתחדשה הפעילות בשבת, התלוננו על כך כמה עובדים בפני ח"כ מקלב, וכשזה פנה לראשי החברה הם אישרו זאת. "נכון שאז היה מדובר במאות עובדים ועכשיו רק ב-15, אבל הפעם זה הרבה יותר חמור", אומר רוזנפלד, "זה רשמי וודאי, ובאינטל גם מבהירים שהם מסרבים להפסיק עם זה".

 

הדוברים החרדים מדגישים כי הפעם לא יסתפקו בעצרת תפילה.

"יש חובת מחאה וכל יהודי חייב לקיים אותה", מסביר גולדקנופף, "ביטאנו את זה בצורה הכי ברורה במודעות שפרסמנו בעיתונים". גם רוזנפלד הבהיר: "זו הפגנה, ולדעתי יהיו רבבות". השניים מציינים גם את שיתוף הפעולה הנדיר בין רבני הזרם המרכזי בציבור החרדי לעדה החרדית: "פה אין שום מחלוקת. כולם ביחד".

 

מקלב הבהיר, כי "אנחנו לא נגד אינטל אבל תקדים שכזה לא היה". ככל הנראה, חברת אינטל העולמית עוקבת אחר הנעשה בירושלים. אתמול פורסם באתר "חרדים" כי במפעל הנוסף של החברה בעיר - מפעל פיתוח הסגור בשבת - עובדים יותר משמונים חרדים. באתר ציינו כי אם איומי אינטל לעזוב ימומשו הרי שגם עובדי מפעל הפיתוח ייפגעו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורי מקלב. "אף אחד לא ידע"
גדר תיל סביב מפעל אינטל בירושלים
צילום: חדשות 24
מומלצים