שתף קטע נבחר

אין אחיות בנגב, 3 סניפי טיפת חלב לבדואים נסגרו

במשרד הבריאות מודים שבשל מחסור גדול באחיות טיפת חלב במחוז הדרום, נסגרו לאחרונה שלוש תחנות ביישובים בדואים. התושבים מתלוננים: "סגירת המרפאות עבורנו היא אסון. כבר עכשיו החליטו רבים מהתושבים להימנע מלחסן את ילדיהם"

בשבועות האחרונים סגר משרד הבריאות את תחנות טיפות חלב ביישובים הבדואים ואדי אלנען, אבו תלול וקסר א-סר, שבמועצה האזורית אבו בסמה. התושבים באותם יישובים מוחים על הסגירה ומעלים טענות קשות נגד משרד הבריאות, בנוגע לאפליה.

 

במועצת באבו-בסמה מתריעים כי מדובר בפעולת חיסכון תמוהה של משרד הבריאות, המעמידה בסכנה אלפי תינוקות ביישובים הבדואים בנגב, מוכרים ושאינם מוכרים. עוד הם טוענים, כי

 סגירת התחנות מקשה על חיי התושבים, כיוון שהם סובלים מבעיות נגישות וקשה להם להגיע לתחנות טיפות חלב ביישובים אחרים. מדובר לעיתים במסע בן שעות, כאשר לחלק מהתושבים אין רכב והם נאלצים להמתין זמן רב לתחבורה הציבורית.

 

יו"ר ועד היישוב קסר א-סר, איברהים אל-הוואשלה, סיפר כי בתחילה עבדה המרפאה ביישוב בו הוא מתגורר יומיים בשבוע, אך עם הזמן החלה לפעול רק יום אחד, ובחודש שעבר המרפאה נסגרה. "כאשר התקשרתי וביקשתי לדעת מדוע סוגרים את המרפאה - אמרו לי שמדובר במחסור בכוח אדם", הוא אמר. "ידוע שמחסור בשירותי רפואה ובמיוחד בגיל הרך הוא גורם משמעותי בתמותת תינוקות, בשל אי גילוי מומים ותחלואה גוברת. היעדר חיסונים מסכן לא רק את התינוקות, אלא את הקהילה כולה. מדוע לאימהות בדואיות לא מגיע לגדל את ילדיהן, באותה רמת רפואה וביטחון כמו ביישובים היהודיים בנגב".

 

"סגירת המרפאות עבורנו היא אסון", הוסיף עטיה אל-אסעם מאבו-תלול, סב לשישה נכדים הנזקקים לשירותי טיפת חלב. "כבר עכשיו החליטו רבים מהתושבים, מחוסר ברירה, להימנע מלחסן את ילדיהם. זה מסוכן לבריאותם. לא כולם יכולים להגיע לטיפת חלב ביישובים היהודים. יש מובטלים ואין תחבורה ציבורית. הפסקת השירות הזה פוגעת רק באנשים החלשים. משרד הבריאות פשוט מתעלם מהאוכלוסייה הבדואית בנגב. לא אכפת לו מבריאותם. אם זה היה ביישוב יהודי- איש לא היה מעיז לסגור אף מרפאה".

 

ראש מועצת אבו-בסמה, עמרם קלעג'י, קבל על כך כי "במקום שייתנו לציבור הזה עוד שירותים כמתבקש, הולכים ומורידים את השירותים הבסיסיים האלה שהאוכלוסייה צריכה לקבל". במועצה האזורית אבו-בסמה הוסיפו, כי הם בוחנים בימים אלה אפשרות לעתור לבג"ץ, אם משרד הבריאות לא יפתח את סניפי טיפות חלב לאלתר.

 

בעיית כוח אדם גם ביישובים יהודים

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "בשל מחסור גדול באחיות טיפת חלב במחוז הדרום של משרד הבריאות, נאלצנו להפסיק את קבלת הקהל בתחנות קטנות ולהפנות את קהל המטופלים לתחנות גדולות. החלטה זו מצטרפת להחלטות קודמות מהשנים האחרונות לסגירת תחנות אחרות, ששרתו את האוכלוסייה היהודית ביישובים אחרים בנגב בשל מחסור בכוח אדם סיעודי וביניהן תחנות: מעגלים, כפר מימון, מחנה עדי, עומר, שתי תחנות בדימונה ושלוש תחנות בבאר שבע. בזמן שאחות נעדרת מהתחנה מופנים המטופלים לתחנות סמוכות".

 

במשרד הבריאות הוסיפו כי הם מודעים ומודאגים ממצב השרות של טיפות חלב בנגב, ופועלים במספר מישורים כדי לקדם את הנושא, כולל פתיחה של קורס מיוחד לאחיות מהמגזר הבדואי, שנפתח במימון מלא של המדינה באוניברסיטת בן-גוריון. "פעילות זו צפויה לתת פתרון בטווח הארוך. בטווח הקצר, אנו בוחנים, בשיתוף עם נציבות שירות המדינה ומשרד האוצר, את האפשרות לתת תמריצים לאחיות בדרום על מנת שנוכל לגייס כוח אדם נוסף, שייתן מענה לבעיית איוש האחיות בטיפות החלב בנגב בכלל, ובמגזר הבדואי בפרט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
הילדים לא קיבלו חיסון. אילוסטרציה
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים