שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ליצן עצוב

  ג'ים קארי ממשיך את המתקפה שלו נגד חג המולד. אחרי שהיה ה"גרינץ'", הוא מככב כעת בסרט החדש והמסקרן של רוברט זמקיס ("פורסט גאמפ"), "רוחות חג המולד". רגע לפני שהסרט מגיע לארץ הוא סיפר לנו איך זה לשחק שבע דמויות בסרט אחד, למה הוא וג'ני מקארתי לא מתחתנים. רוטב קארי

  מפגש עם מצחיקנים כפייתיים יכול להיות עסק מייגע וטרחני, במיוחד כשהם מתעקשים להפגין את כל מאגר השטיקים, הבדיחות וההתחכמויות שלהם. במקרה של ג'ים קארי, מצחיקן כפייתי מהדרג הבכיר, מתווסף לכל מאגר התנוחות והחוכמות המתבקש גם ארסנל וירטואוזי של פרצופים. אבל למרות זאת יש בקארי, הליצן העצוב שכבר הוכיח יכולת משחק ראויות ("איש על הירח", "המופע של טרומן", "שמש נצחית בראש צלול"), משהו כובש ובעיקר נוגע ללב.

   

  האיש בעל פני הגומי מודה שהאג'נדה שלו היא לא להניח לאנשים להשתעמם ממנו לרגע. ואכן, במפגש איתו בסוויטה במלון קרלטון המגה מפואר בטיילת של קאן, קארי בן ה־47 עושה הכל כדי שלא יהיה לך משעמם. אז נכון שלפעמים הוא קצת נודניק, שלא לומר פתטי, אבל בסך הכל קשה שלא לחבב אותו ולסלוח לו מהר מאוד על המאמץ, המיותר ברוב הפעמים.

   

  "אני לא יכול לאבד את הצד הקומי שבי", הוא מתנצל. "זאת מחלה. אתה רואה איך אני מתנהג. אבל אני שמח שאני יכול לעשות גם דברים אחרים, קצת יותר רציניים. עובדה שקולנוענים רציניים עם חזון כמו מישל גונדרי רואים בי יותר מליצן, וזה מחמיא לי".


  מצחיקן מהדרג הבכיר. קארי (צילומים: אימג'בנק - GettyImages, יח"צ)

   

  קארי מפגין עכשיו את מלוא כישרונותיו ופרצופיו ב"רוחות חג המולד", עיבוד האנימציה (בשיטת לכידת הופעה המתבססת על תנועות הגוף של המדבב) בתלת ממד של רוברט זמקיס ("פורסט גאמפ", "בחזרה לעתיד") ל"מזמור חג המולד", ספרו הקלאסי של צ'ארלס דיקנס.

   

  מאז שפרסם הסופר הבריטי בדצמבר 1843 את יצירתו על אבנעזר סקרוג', הזקן העשיר הבודד והזועף שמפגש עם רוחות חג המולד מטלטל את חייו ופותח את ליבו, היא הפכה לחלק בלתי נפרד מהווי חג המולד, יחד עם עץ האשוח, הקישוטים והמתנות. הספר זכה לאינספור עיבודים טלוויזיוניים וקולנועיים, שהחלו עוד בימי הסרט האילם.

   

  שחקנים רבים גילמו בעבר את דמותו של סקרוג' הקשיש הנרגן, מדרק ג'אקובי ("גלדיאטור"), דרך טים קארי (כוכב "מופע הקולנוע של רוקי"), וולטר מתאו ועד קלסי גרמר ("פרייז'ר"). כעת מצטרף קארי לרשימה המכובדת. "בעבודה על סקרוג', שהוא דמות מדהימה ואייקונית, הושפעתי מאוד מהגרסה מ־1951, בה כיכב אליסטר סים, אותה ראיתי בילדותי ובזכותה התוודעתי לעולמו של צ'ארלס דיקנס", מודה קארי.

   

  "כשעבדתי על התפקיד, לא הייתי אומר שגנבתי ממנו, אבל בהחלט שאבתי ממנו השראה. הדבר העיקרי שנטלתי ממנו היתה הדרך בה הביע חמיצות ומרירות בדמות שיצר. החמיצות הזאת לא היתה רק על פני השטח. היא כל כך אמיתית, עד שאתה חושב שהוא האיש שסובל הכי הרבה ביקום מצרבות ומחומציות יתר בקיבה. וזה משהו שרציתי להביא בחשבון. חשבתי על כאב פיזי ועל מחלות שרווחו בימים של דיקנס ושאי אפשר היה לטפל בהן כמו היום. רציתי להביע את הכאב והמרירות האלה, שמעצבים את הפרצוף שלך אחרי הרבה שנים של סבל וחיים ללא אהבה".

   

  כמה זמן נדרש לך להשיג את המבט הזעוף והעקמומי?

  "המבט נוצר כמובן בזכות העבודה של בוב זמקיס. דיברנו על מה אני יכול להביא לדמות, ואמרתי שאני יכול לעשות הכל, ושאנשי ההפקה ישימו דברים על הפרצוף שלי ויעבדו לפיהם. היה חשוב ליצור את השלד ששימש בסיס לכל זה, וההופעה שלי מניעה את האיפור ואת העיצוב של המבט".

   

  קארי: "רוחות הן חלקים מהאישיות שלנו"

  אלא שקארי, תמנון שכמותו, לא מסתפק בגילומו של סקרוג'. ב"רוחות חג המולד" (שמגיע אלינו בשבוע הבא ובינתיים מככב בצמרת מצעד שוברי הקופות בארה"ב) הוא אחראי לשש דמויות נוספות, בהן אלה של רוחות הרפאים. "מה שהיה יפה ברעיון של בוב, שאשחק כל כך הרבה דמויות של רוחות שונות, זה שהרוחות הן בעצם חלקים ואספקטים שונים מהאישיות של סקרוג', שבאים לבקר אותו ולהציג את עצמם בפניו".

   

  אתה מאמין ברוחות רפאים?

  "אני לא אומר שהרוחות נמצאות באוויר, ואומנם לא ראיתי אף פעם רוח רפאים, אבל אני בהחלט מדמיין אותן. אני חושב שהרוחות נמצאות כל הזמן ואני יוצר אותן. הן חלקים מהאישיות שלנו, הן שם כדי לומר לנו משהו. אגב, חוויתי חוויה אישית דומה עם מישהו שקרוב אלי. התקשרו אליי ואמרו לי שמישהו מת.


  תפקיד שכל שחקן רוצה. קארי כסקרוג' ב"רוחות חג המולד"

   

  "זה היה מישהו שלא התייחסתי אליו עד אז. עברתי תהליך של כאב אישי, והרגשתי שיכולתי לשנות משהו בחיי הבן אדם הזה. וכעבור עשר דקות התקשרו אלי ואמרו שהוא בסדר ובכלל לא מת. זאת היתה טעות. זה קרה זמן קצר לפני צילומי 'רוחות חג המולד', והרגשתי שזאת רוח חג המולד מהעתיד, ועכשיו אני כן יכול לחזור ולשנות משהו בחיים שלו".

   

  עשית כבר כמה סרטים על דמויות שהורסות את חג המולד ("גרינץ'"), מה יש לך נגד סנטה קלאוס?

  "יש אנשים שזאת תקופה בשנה שממש קשה להם, היא מעמתת אותם עם הרבה דברים. גם לי היו חגי מולד גרועים. מצד שני, בתור ילד לא יכולתי לחכות שחג המולד יגיע כבר. חוץ מזה, לאלביס פרסלי כמה שירי חג מולד שאני אוהב". ברגע שהוא מסיים את המשפט הוא פוצח בחיקוי משעשע של אלביס. מצחיקן, כבר אמרנו.

   

  כמה ההופעה בסרט הזה מבוססת על משחק וכמה על טכנולוגיה?

  "הרבה פעמים הקהל חושב שעבודה של שחקן בסרטי אנימציה מסתכמת בדיבוב או בשינוי הקול באמצעים טכניים, אבל במקרה שלנו הרוב מתבסס על עבודת השחקן, ועל זה מתווספים אפקטים מיוחדים שיצרו אשפי התחום, וזה משדרג את ההופעה שלי ולוקח אותה למקומות שאני לא יכול להגיע אליהם. במהלך העבודה, בוב אמר לי: 'אתה לא חייב לעשות את זה ואת זה, תעמיד פנים שאתה מחזיק את הכוס, אנחנו נוסיף את זה אחר כך באמצעות הטכנולוגיה'.

   

  "לשחקן, שיטת העבודה הזאת היא ממש הלם, כי אתה רגיל שהסביבה משפיעה עליך ואתה מאפשר לה להעניק לך השראה. וכשאתה מופיע בסרט אנימציה מהסוג הזה, אתה חייב לעשות הרבה עבודה דמיונית".

   

  לדברי קארי, השיטה הזאת מאוד מאתגרת, "אבל יחד עם זאת היא יותר קלה, כי אתה עושה יותר עבודה במעט זמן. המון דברים קורים ברבע שעה, ואתה לא צריך לחכות שעות על הסט, כמו שנהוג בסרט רגיל. יחד עם זאת, עליי לומר שכל סצנה בסרט הזה היא הופעה שלמה ומאוד מזכירה עבודה על מחזה בתיאטרון. ואני חושב שיש משהו יפה בדרך הזאת".

   

  "התחלתי את הקריירה בתור מי שמדבר מהתחת"

  בפסטיבל קאן האחרון קידם קארי סרט נוסף, שעדיין לא הגיע אלינו: "אני אוהב אותך, פיליפ מוריס", בו הוא מגלם הומו - תפקיד שאילץ אותו לנשק את יואן מקגרגור. "אני מרגיש מבורך בצורה מדהימה ממגוון הדברים שיוצא לי לעשות", מסכם קארי את החוויה. "אני הרי התחלתי את הקריירה בתור מי שמדבר מהתחת (בסרט "אייס ונטורה". א.ק.), ועברתי דרך ארוכה מאז. לא שיש משהו פסול בלדבר מהתחת. ביקשתי הרבה דברים מהיקום וקיבלתי ממנו המון. כשבמאים גדולים מתקשרים אליי, אני מבין שהחיים שלי עולים על הציפיות".

   

  בחיים הפרטיים קארי הוא סטרייט מושבע. רעייתו הראשונה היתה שחקנית לשעבר בשם מליסה, לה נישא ב־1987. לזוג נולדה בת בשם ג'יין איירין קארי, שעומדת להפוך בקרוב את קארי לסבא (כן, כן) - הזמרת בת ה־22 הכריזה בראיון שהיא בהריון מהרוקר אלכס סנטנה, המוכר יותר בשמו הבימתי ניטרו. "אלכס ביקש שאתחתן איתו, ואז גיליתי פתאום שאנחנו הולכים להיות הורים. אומנם לא תכננו לעשות ילד, אבל ברור היה לי שאהיה אמא מתישהו, פשוט לא ידעתי מתי".


  "המבט הזעוף נוצר בזכותו". קארי עם הבמאי רוברט זמקיס

   

  רעייתו השנייה היתה השחקנית לורן הולי, שהופיעה לצידו ב"טיפשים ללא הפסקה". החתונה נערכה ב־1996, אבל הנישואין החזיקו מעמד פחות משנה. בהמשך התאהב קארי הרומנטיקן ברנה זלווגר, איתה שיחק ב"אני, עצמי ואיירין". "ג'ים מאד חתיך ויפה", הצהירה ונימקה זלווגר את פשר הקשר.

   

  "זה דבר מאוד מפתיע, כי אנשים אף פעם לא רואים את פניו רגועים. הוא הרי תמיד עובד ועושה פרצופים. ג'ים הוא אדם נפלא, מאוד מצחיק, אינטליגנטי, מהיר ופיקח". קארי השתוקק להפוך את זלווגר לרעייתו השלישית, ואף העניק לה טבעת אירוסין, אבל השחקנית הבלונדינית, שכבר התפרסמה לא פעם כבחורה שמפחדת להתמסד, פירקה את האירוסין ואת הזוגיות בדצמבר 2000 והותירה את קארי שבור ומאוכזב.

   

  לאחר הפרידה הקשה התנחם בזרועותיה של המסז'יסטית שלו וגם בחיקה של הדוגמנית אנה בינג. בארבע השנים האחרונות הוא עמוק בזוגיות עם השחקנית, שפנפנת הפלייבוי ושדרנית אם.טי.וי בדימוס, ג'ני מקארתי הבלונדינית האנרגטית. השניים גרים יחד ואין להם שום כוונה להתחתן.

   

  "משפחה היא הדבר הכי חשוב כעת בחיי, אבל ג'ני ואני לא זקוקים לפיסת נייר כדי לקדש את מערכת היחסים שלנו, בגלל שאנחנו מאושרים וחשים נהדר לגבי מה שאנו עושים יחד", מסביר קארי. "זה גורם לי אושר גדול, שיש לי משפחה נהדרת. בעבר סבלתי מדיכאונות, ואני חושב שמשפחה בריאה ואוכל איכותי עדיפים על תרופות נגד הדיכאון".

   

  מקארתי: "למעשה אנחנו כבר נשואים, רק בלי הנייר"

  מקארתי העידה לאחרונה בראיון שהיא וקארי "נשמות תאומות. אנחנו לפעמים מצחיקים אחד את השני ומאוד נהנים לבלות יחד, אבל לא עושים דאחקות, צחוקים ופרצופים כל הזמן, בגלל שאנחנו עייפים רוב הזמן. אנחנו מאוד אמיתיים אחד עם השני. למעשה אנחנו כבר נשואים, רק בלי הנייר. אולי נתחתן כשנהיה בני 85, ונהיה זקוקים להקלות במס".

   

  השניים גם אוהבים לשחק פוקר. "אני לימדתי את ג'ים לשחק פוקר", דיווחה מקארתי, "ואני יכולה לומר, שכרגע אני קצת יותר טובה ממנו. אגב, גם הסקס שלנו עדיין נהדר, אבל יכול להיות שג'ים לא מרגיש בכך בגלל שהפנים שלי קפואות, לאור זריקות הבוטוקס שעשיתי".


  "הסקס שלנו עדיין נהדר". קארי ומקארתי

   

  כשנכנס קארי למערכת היחסים עם מקארתי הוא הכניס לחייו גם את בנה האוטיסט איוון, כיום בן 7, לו הוא משמש כיום כאב. "כשהצגתי לראשונה את איוון בפני ג'ים, לא ידעתי למה לצפות", התוודתה מקארתי. "הרבה אנשים לא מבינים ולא יודעים איך להתנהג כשהם פוגשים ילד עם אוטיזם. צריך בשביל זה הרבה אהבה, סבלנות ורגישות.

   

  "ג'ים ידע איך לגשת אליו, הוא פשוט מבין איך הילד חושב. אמרתי לעצמי: 'הו, אלוהים, לג'ים יש זה'. ואכן, ג'ים אוהב את בני אהבה חסרת גבולות ותנאים. הוא עובר איתנו הכל. יש ביניהם קשר רגשי חזק, אותו אי אפשר לפרק". קארי מצידו העיד ש"איוון לימד אותי על העומק האמיתי שאליו יכולה להגיע אהבה".

   

  קארי משתף את איוון בעבודה שלו. "זה מילא אותי אושר, כשהראיתי לו קטעים מ'רוחות חג המולד' והוא אהב את זה, במיוחד את הקטעים המפחידים", מתמוגג קארי. "הסברתי לו שהרוחות עומדות להגיע והוא נהנה מהן. בכלל, זה לא היה פשוט בהתחלת הקשר לזכות בקרבה שלו ובתשומת ליבו, אבל למדתי לזכות בהם".

   

  ג'ני מקארתי: "הרבה אנשים לא מבינים ולא יודעים איך להתנהג כשהם פוגשים ילד עם אוטיזם. צריך בשביל זה הרבה אהבה, סבלנות ורגישות. ג'ים ידע איך לגשת אליו, הוא פשוט מבין איך הילד חושב. ואכן, ג'ים אוהב את בני אהבה חסרת גבולות ותנאים".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קארי עם יואן מקרגור איתו התנשק בסרט חדש
  צילום: אימאג'בנק
  לאתר ההטבות
  מומלצים