שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מנשר בהתנחלות: גאים בחיילים שמחו על הגירוש

  בכוכב יעקב שבבנימין הופץ גילוי דעת עקב העונשים שהוטלו על חיילי גדוד נחשון, שהניפו שלט נגד פינוי התנחלויות. "אנו מחזקים את ידי החיילים הנאמנים", נכתב בו, "וגאים בכך שאחד מהם בא מיישובנו". בישיבות ההסדר התנערו מהמעשה הפוליטי, אך קראו לשיח ציבורי על השימוש בצבא למשימות כאלה

  "אנו גאים בצוריאל על כך שמסר את נפשו, ונכנס ל-20 יום בכלא בעקבות מחאתו על גירוש יהודים על-ידי חבריו" - כך נכתב בגילוי דעת שהופץ אתמול (יום ג') אחר-הצהריים בהתנחלות כוכב-יעקב שבבנימין, שם מתגורר אחד החיילים מגדוד נחשון שהוענשו בגין הכרזה שהניפו בבסיס צה"ל נגד פינוי התנחלויות.

   

  ראשיתה של הפרשה בתחילת השבוע, אז הרסו אנשי המנהל האזרחי והמשטרה שני מבנים לא-חוקיים סמוך להתנחלות

  נגוהות שבדרום הר חברון. זמן קצר אחר-כך עלו שישה חיילים מגדוד נחשון על גג של מבנה צבאי בבסיס אדוריים הסמוך לנגוהות, והניפו שלט שבו נכתב כי "נחשון גם לא מגרשים". כל השישה נענשו בעקבות המעשה: שני החיילים שהניפו את השלט נידונו ל-30 ימי מחבוש, שניים אחרים נשפטו ל-24 ו-20 ימי מחבוש, ושני הנותרים רותקו לבסיסם ל-28 יום.

   

  אתמול אחר-הצהריים הופץ בהתנחלות כוכב-יעקב, שממנה יצא כאמור אחד החיילים שהניפו את השלט, גילוי דעת, בתקווה שזה יגיע גם לחיילים הנענשים עצמם, ויעודד אותם. עד כה חתמו על גילוי הדעת כמה עשרות אנשים. 


  קטע מגילוי הדעת שהופץ בכוכב יעקב. "דוגמה ומופת לשאר החיילים"

   

  במנשר נכתב בין השאר כי "צה"ל הוקם על מנת להגן על עם ישראל וארץ ישראל, ולפיכך אנו מתנגדים בתוקף לשימוש פוליטי מושחת בצה"ל לצורך גירוש יהודים מבתיהם. אנו מחזקים את ידי החיילים הנאמנים, שהניפו את השלט 'גם נחשון לא מפנים יהודים', לאחר הגירוש ביישוב נגוהות השבוע". מנסחי המסמך הוסיפו: "אנו גאים בכך שאחד החיילים הוא צוריאל מיישובנו, ושולחים לו ולחבריו את תמיכתנו. אנו רואים בו סמל, דוגמא ומופת לשאר החיילים המשרתים בצה"ל".

   

  בסופו של גילוי הדעת מביעים הכותבים תקווה שהמעשה יביא את המערכת הצבאית להימנע מנתינת פקודות "בלתי חוקיות" שכאלה: "גאים אנו בצוריאל על כך שמסר את נפשו, ונכנס ל-20 יום בכלא בעקבות מחאתו על גירוש יהודים על-ידי חבריו".

   

  ישיבות ההסדר: אל תכלילו

  בתוך כך התייחס חבר הכנסת מיכאל בן-ארי (האיחוד הלאומי) לדיבורים על האפשרות לסגור את ישיבות ההסדר על רקע מעשה זה ומעשה דומה בגדוד שמשון של חטיבת כפיר. "האיומים על סגירת ישיבות ההסדר וחטיבת כפיר מלמדים שהשמאל בישראל איבד כל חוש אחריות", אמר. "אני רוצה להזכיר להם שהבנים של אולמרט לא יחליפו את הנאמנות והמסירות של גיבורי ההסדר, שעומדים תמיד בקו הראשון".

   

  ח"כ בן-ארי יודע גם, לטענתו, מה המקור לאיומים האלה. "העונש המוצע מלמד על פאניקה של גורמים בשמאל, והבעיה

  היא רק שלא אכפת להם לפרק את צה"ל ולפגוע בביטחון המדינה", הסביר.

   

  הנהלת איגוד ישיבות ההסדר פרסמה מצדה הודעה, שבה התנערה ממעשי החיילים: "האיגוד מתנגד להפגנות פוליטיות במסגרת צה"ל, ורואה בכך פגיעה במשמעת, ביסודות הצבא, ובלכידות החברתית בתוך הצבא".

   

  עם זאת, האיגוד תבע ש"פעולות בודדות כאלו לא יכתימו ציבור שלם של אלפי בחורים מסורים, המתגייסים במוטיבציה גבוהה ליחידות הקרביות על מנת לקחת חלק חשוב בלחימה מול האויב ובהגנה על העם והארץ". האיגוד קרא "לקיים שיח עמוק בחברה הישראלית על השימוש בצבא למשימות בעלות אופי של שיפור ואכיפת החוק".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  החיילים בשעת מעשה. "שהצבא יפסיק עם הפקודות הבלתי חוקיות"
  צילום: אסף פריד
  מומלצים