שתף קטע נבחר

י-ם על הכעס בארה"ב: "אין משבר. לא הכל גלוי"

בסביבתו של נתניהו רמזו, כי הביקורת הפומבית של ארה"ב על אישורי הבנייה בשכונת גילה אינה אלא הצגה, אולם גם בירושלים הופתעו מעוצמתה. "הליך שגרתי שלא מגיע לשולחן רה"מ", כונתה ההחלטה בלשכתו, שהנחתה את השרים: אל תגיבו

בסביבת ראש הממשלה מנסים למזער נזקים. בישראל מתעקשים זה זמן רב שאין משבר עם ארצות הברית, אולם אחרי אישור הבנייה שניתן ל-900 יחידות דיור בשכונת גילה, גם בירושלים הופתעו מעוצמת הביקורת. בלשכתו של בנימין נתניהו הבהירו אמש (יום ג') כי אישורים מסוג זה "אינם מגיעים לשולחנו של ראש הממשלה".

 

 

הגורמים בסביבתו של נתניהו ניסו להקטין את המשמעויות של

המתקפה האמריקנית והבריטית, בעקבות החלטת ועדת הבנייה המחוזית, ורמזו כי האמריקנים חייבים להבהיר בפומבי את התנגדותם לבנייה. "האמריקנים יודעים היטב כי ההסכמה הישראלית להקפאת הבנייה אינה כוללת את ירושלים", אמרו.

 

בסביבת ראש הממשלה בחרו להתייחס רק לתגובה הקשה של האמריקנים, והתעלמו מהביקורת החריפה עוד יותר שיצאה מבריטניה. "האמריקנים יודעים היטב את עמדת ראש הממשלה בעניין, ולכן תהיה זאת טעות להתייחס אל הדברים של האמריקנים כאל משבר. יש דברים שמעבר, שאינם גלויים לעין", מסרו הגורמים, והביעו ביטחון כי בעוד שבוע תחלוף המתיחות. 


בנייה בשכונת גילה (צילום: אבי אוחיון, לע"מ) 

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר, כי האישור שניתן בוועדה הוא "הליך שגרתי. אישורי בנייה בתחומים המוניציפליים של ירושלים, כמו גם בערי ישראל האחרות דוגמת תל-אביב וחיפה, אינם מגיעים לשולחנו של ראש הממשלה".

 

עוד נמסר, כי "שכונת גילה היא חלק אינטגרלי מירושלים, בדיוק כמו רמות אשכול, רחביה, הגבעה הצרפתית ופסגת זאב. נושא זה נמצא בהסכמה לאומית רחבה. הבנייה בגילה נמשכת ברציפות זה עשרות שנים, ואין בהליכי התכנון והבנייה הנוכחיים שום חידוש".

 

הגורמים המדיניים טענו כי לפי שעה, מדובר בהצגה של וושינגטון. "האמריקנים רוצים שכל נושא השטחים יובהר בהסכם הקבע וכי הצדדים - בעיקר ישראל - לא יקבעו עובדות בשטח. ואולם, עמדת ישראל בנושא חד משמעית - ירושלים מחוץ לכל דיון בנוגע לצמצום הבנייה".

 

מוקדם יותר טען סגן שר האוצר, ח"כ יצחק כהן, כי "ארצות הברית נוהגת כפיל בחנות חרסינה. עמדה חד-צדדית מונעת כל סיכוי לשיח. מוטב שהאמריקנים ילמדו מהעבר". בעקבות התבטאות זו, הנחה נתניהו את מזכיר הממשלה להבהיר לכל השרים והסגנים לא לדבר, ולא להתייחס עוד לדברים של האמריקנים.


פורסם לראשונה 17/11/2009 23:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. הנחה את השרים לא לדבר
צילום: גיל יוחנן
צילום: יעקב סער, לע"מ
שכונת גילה. 900 יחידות דיור נוספות
צילום: יעקב סער, לע"מ
מומלצים