שתף קטע נבחר

"לפטר רבנים שלא יכירו בגיורי הצבא"

ועדת העלייה והקליטה דנה בסירוב רבני ערים להשיא את בוגרי הגיורים בצה"ל וקראה לפטרם או להעמידם לדין משמעתי. נציג הרבנות: "נסמיך רשמי נישואים מקלים יותר במקומם". הרפורמים: "נגיש תביעות נזיקין אזרחיות נגד הרבנים"

הרבנים המקומיים שאינם מכירים בגיורי הצבא צריכים להתפטר לאלתר מתפקידם, ועל הרבנות הראשית לפטרם או להעמידם לדין משמעתי – כך קוראת ועדת העלייה והקליטה של הכנסת, שדנה היום (ד') בסירובם של רבני ערים להשיא את בוגרי הגיורים בצה"ל. הוועדה דרשה מהרבנות להשיב לה תוך שלושים יום מהן הפעולות אותם נקטה כדי לתקן את המצב הקיים, המונע מאזרחים שגויירו על פי חוק להירשם לנישואין.

  

בתום דיון סוער ורב משתתפים התקבלה החלטה ולפיה הוועדה מוחה על כך ש"אזרחים רבים מוצאים את עצמם זרוקים ומושפלים". חברי הכנסת קראו למועצת הרבנות הראשית להסמיך רשמי נישואים נוספים בכל רשות מקומית בה הרב מחמיר ואינו מכיר בגיורי המדינה, ולמשרד המשפטים קראה להגיש תלונה נגד כל רב שכזה.

  

מהישיבה נעדרו הח"כים החרדים התומכים ברבנים המחמירים וכן הרבנים עצמם – אף שהוזמנו אליה, וכל המשתתפים קבלו על המצב הקיים. ראש מכון עתי"ם, הרב שאול פרבר ניסה להמחיש את האבסורד: "זה כמו ששוטר בתל אביב לא יכיר ברישיון נהיגה שניתן בירושלים". מנכ"ל התנועה הרפורמית, הרב גלעד קריב, אמר כי בכוונתו להגיש תביעות נזיקין אזרחיות נגד רבני הערים המחמירים, וקרא לכל נפגעיהם לנהוג כן.

  

גם היועץ המשפטי של הרבנות הראשית, עו"ד שמעון אולמן, הצטרף אליהם, ואמר כי יש לפתרו בהסמכת רשמי נישואים נוספים. הוא ציין כי דבר דומה נעשה בשנת השמיטה, כאשר רבני ערים סירבו לחתום על תעודות כשרות על פי היתר מכירה ובמקומם הוסמכו רבנים אחריהם – גם בתחום שיפוטם. נציג משרד המשפטים, עו"ד הראל גולדברג, אמר כי ימליץ לשר יעקב נאמן להעמיד רבנים אלה לדין משמעתי. 

 

הרב חיים אירם, מנהל מדור הכנה לגיור במכון ללימודי יהדות, אמר ל-ynet כי אנשיו מלווים את המתגיירים גם לאחר סיום ההליך, וכשאלה

מתקשים להירשם לנישואין הם מטופלים נקודתית – "לעיתים בקומבינות" – אף שאין זה תפקידו של המכון. אירם הוסיף כי כעת הם מבקשים "להציף את הבעיה" ולטפל בה מן השורש, והביע חשש כי "בקצב הזה נצטרך להקים גם חברה קדישא, כי עוד מעט האנשים האלה כבר צריכים למות ואז יסרבו לקבור אותם כיהודים".

 

הרב משה קליין, לשעבר ראש מערך הגיור במשרד ראש הממשלה, אמר ל-ynet: "הדיון בנושא הזה בוועדת העלייה הוא עקר לחלוטין. אין היום גיור במדינת ישראל, והחלטת רבני ערים שלא להכיר בגיורי המדינה הוא המסמר האחרון בארון הקבורה שלו. הירידה התלולה בנתוני המתגיירים והפונים לגיור בשנת 2009 מוכיחים כי גם ציבור העולים מבין שאין מה להתחיל בתהליך שאין להם סיכוי לסיים אותו, ושגם את יצלחו את כל המכשולים וישיגו את תעודת ההמרה המיוחלת - רבני ערים הפועלים מטעם המדינה לא יכירו בה"

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תעודת הגיור הצה"לית
חותמת הרב דרוקמן. לא תקפה?
מומלצים